چشم امید کشتیرانی دنیا به دماغه امید نیک/ بایدن هم دست به کار شد

کدخبر: 401904
اقتصاد نیوز : پنج روز از بسته شدن کانال سوئز با به گل نشستن یک کشتی باری هیولاپیکر می‌گذرد و تلاش‌ها برای بازگرداندن آن به مسیر و باز کردن راه دست‌کم ۲۰۰ کشتی در دو سوی کانال هنوز به سرانجام نرسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، بسته شدن آبراه ۲۰۵ متری سوئز در سواحل مصر چنان یک دنیا را درگیر خود کرده است که برخی مردم کرونا را بی‌خیال شده‌اند و خبرهای مربوط به کانال سوئز را پیگیری می‌کنند. در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای جابه‌جا کردن کشتی اِوِر گیوِن، رئیس جمهوری آمریکا هم بر آماده بودن نیروی دریایی ایالات متحده مهر تایید زد و روز جمعه در دلاور اعلام کرد کارشناسان و متخصصان لایروبی آماده اعزام به محل به گل نشستن کشتی ۴۰۰ متری در کانال سوئز هستند.

همزمان، مالک ژاپنی کشتی اور گیون (که روی بدنه آن عبارت اور گرین نوشته شده) در یک نشست خبری در شهر ایماباری در غرب ژاپن وعده داد کشتی به گل نشسته تا پایان روز شنبه به وقت محلی به مسیر بازمی‌گردد و کانال سوئز بازگشایی می‌شود. یوکیتو هیگاکی، رئیس شرکت شویی کیسن (مالک کشتی)‌ به خبرنگاران گفت: «ما ۱۰ قایق یدک‌کش دیگر به منطقه اعزام کرده‌ایم و کار لایروبی ساحل و زیر کشتی همچنان ادامه دارد.»

کانال سوئز امروز باز می‌شود؟ | چشم امید کشتیرانی دنیا به دماغه امید نیک | بایدن هم دست به کار شد درازای ۴۰۰ متری کشتی اور گیون به بلندای ساختمان امپایر استیت در محله منهتن نیویورک است

با وجود آغاز فعالیت یک دستگاه مکنده بسیار قوی با توان لایروبی ۲۰۰۰ متر مکعب در ساعت، تلاش‌ها برای آزاد کردن کشتی تا پایان روز پنجشنبه ناکام ماند و عملیات متوقف شد. شرکت مرسک به عنوان بزرگ‌ترین خط کشتیرانی جهان هم که ۲۲ فروند از کشتی‌هایش در کانال سوئز گیر افتاده‌اند، یک مسیر جایگزین برای برخی کشتی‌ها در نظر گرفت تا بحران را تا زمان باز شدن کانال به گونه‌ای مدیریت کرده باشد.

مسیر جایگزین کشتی‌های این سوی کانال دماغه امید نیک است که گرچه راه را طولانی‌تر می‌کند اما در این شرایط بهترین راه است. گفته می‌شود دست‌کم ۲۰ کشتی بار زنده دارند و اگر بحران در کانال سوئز چند روز دیگر ادامه داشته باشد، هزاران حیوان زنده در بار کشتی‌ها تلف می‌شوند. شاید هم تا پایان امروز راه کانال سوئز باز شود و رفت و آمد کشتی‌ها در آن به شکل همیشگی بازگردد.

کانال سوئز امروز باز می‌شود؟ | چشم امید کشتیرانی دنیا به دماغه امید نیک | بایدن هم دست به کار شد
مسیر دماغه امید نیک راه کشتی‌ها را دست‌کم ۹ روز و ۷۰۰۰ کیلومتر طولانی‌تر می‌کند

بر اساس آنچه در سایت بی‌بی‌سی آمده، حدود ۱۲ درصد از حجم تجارت جهانی از مسیر کانال ۱۹۳ کیلومتری سوئز انجام می‌شود که قاره‌های آسیا و اروپا را از راه آفریقا به هم پیوند می‌دهد. اگر کشتی‌ها بخواهند بدون رد شدن از کانال سوئز به اروپا برسند، باید دماغه امید نیک را در جنوبی‌ترین نقطه قاره آفریقا دور بزنند که به این ترتیب، حدود ۱۰ روز تا دو هفته دیرتر به مقصد می‌رسند. ضمن اینکه باید با سرعت ۱۶.۵ گره دریایی بیش از ۶۵۰۰ کیلومتر بیشتر در دریا باشند.

تیتر یک
  • بازارهای رمز پایه نزولی شدند

    اقتصادنیوز: قیمت مهم‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا کاهش یافت. سوال پیش روی تحلیل‌گران این است که این تغییرات در جهت اصلاح…

از دست ندهید
بلیط هواپیما