جزئیاتی از کمیسیون امنیت ملی درباره بررسی قرار داد ۲۵ ساله ایران و چین

کدخبر: 403213
اقتصاد نیوز : سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به تشریح جلسه امروز این کمیسیون با معاونت اقتصادی وزارت خارجه در خصوص سند راهبردی بین ایران و چین پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، ابولفضل عمویی، درباره جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت:جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در اولین روز کاری کمیسیون های مجلس در سال ۱۴۰۰ به بررسی سند همکاری جامع ایران و چین اختصاص داشت. 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود:در این جلسه که با حضور آقایان رسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی و رضا زبیب مدیرکل شرق آسیای وزارت امور خارجه برگزار شد، گزارشی از روند تدوین این سند و گفتگوهای ۶ سال گذشته بین دو کشور درباره مشارکت راهبردی ایران و چین ارائه شد. 

وی ادامه داد:مهاجر با تاکید بر اینکه از لحاظ حقوقی این سند برای کشورمان تعهدآور نیست، خاطر نشان کرد: این سند، یک نقشه راه است که سمت و سوی آینده همکاری های ایران و چین را در ۲۵ سال آینده روشن می کند. 

عمویی افزود:در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس هم به تبیبن نقطه نظراتشان درباره این سند پرداختند و ضمن حمایت از رویکرد توسعه مناسبات کشورمان با کشورهای مختلف از جمله چین، تاکید کردند که قراردادهایی که در آینده ذیل این سند، شکل خواد گرفت به منظور بررسی تعهداتی که برای کشورمان خواهد داشت، طبق اصل ۷۷ قانون اساسی می بایست به مجلس شورای اسلامی برای تصمیم گیری ارائه شود. 

وی در پایان بیان کرد:همیچنین کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مامور شد که برای بررسی دقیق تر ابعاد این سند، در آینده نزدیک جلساتی را با حضور کارشناسان و نهادهای دیربط برگزار کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما