این واکسن کرونا جان 4 نفر دیگر را هم گرفت

کدخبر: 406167
اقتصاد نیوز : واکسن ضد کرونای آسترازنکا که تا کنون قربانیان زیادی را در اروپا به جای گذاشته این بار جان 4 نفر را در فرانسه گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، سازمان داروی فرانسه اعلام کرد که اخیرا 9 نفر پس از تزریق واکسن ضد کرونای «آسترازنکا» دچار لختگی خون شدند و از این 9 نفر 4 نفر جان خود را از دست دادند.

به گفته این سازمان این موارد جدید بین 2تا 8 آوریل جاری ثبت شدند و بدین ترتیب تعداد موارد لختگی خون در اثر تزریق واکسن آسترازنکا به 23 مورد و جان باختگان به 8 مورد رسید.

این در حالی است که پیش از این آژانس داروی ایتالیا(ای آی فا) اعلام کرد که 4 نفر به دلیل لختگی خون بعد از دو هفته تزریق واکسن ضد کرونای «آسترازنکا» جان خود را از دست دادند.

به گفته مسئولان بهداشتی ایتالیا، از مجموع 14 میلیون دوز این واکسن نزدیک به 4 میلیون دوز در ایتالیا تولید شده است.

نزدیک به 10 میلیون نفر یعنی 16.4 درصد از جمعیت ایتالیا دوز نخست را دریافت کرده اند و نزدیک به 4 میلیون نفر دوره واکسیناسیون را با دریافت دوز دوم کامل کردند.

این در حالی است که پس از ثبت موارد مرگ و  میر به دلیل لختگی خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا شماری از کشورهای اروپایی پیش از این اعلام کردند که استفاده از واکسن آسترازنکا را به تعلیق در آورده اند یا محدودیت هایی برای استفاده از این واکسن اعمال کردند.

در همین حال،سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه هفته پیش خبر داد که دانمارک پس از توقف استفاده از واکسن‌ آسترازنکا به دلیل نگرانی‌ از عوارض جانبی «نادر» اما «حاد»، در حال بررسی گزینه‌ تقسیم واکسن‌های خود با کشورهای فقیر است.

«هانس کلوگه» مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا با تأیید این خبر گفت که روز گذشته با سورن بروستروم، مدیر کل آژانس بهداشت ملی دانمارک گفتگو کرده است.

دانمارک روز چهارشنبه هفته گذشته به عنوان اولین کشور اروپایی اعلام کرد که استفاده از واکسن آسترازنکا را به طور کامل متوقف می‌کند.

در اکوایران ببینید:تمدید وضعیت سیاه

«سورن بروستروم» مدیر کل آژانس بهداشت ملی دانمارک روز گذشته خبر داد که با وجود توصیه نهاد‌های تنظیم کننده مقررات بهداشتی و دارویی در اروپا و سازمان جهانی بهداشت در مورد استفاده از واکسن آسترازنکا، روند واکسیناسیون در دانمارک بدون استفاده از این واکسن ادامه خواهد یافت.

بر اساس دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت، کشورها نباید واکسن هایی را که استفاده نمی‌کنند، احتکار کنند. تاکنون بخش قابل توجهی از واکسن‌های توزیع شده در سراسر جهان، به کشورهای ثروتمند رسیده است.

مقام‌های بهداشت جهانی در پی اعلام تصمیم دانمارک در خصوص توقف استفاده از واکسن آسترازنکا، گفتند که کشورها می‌توانند در روند واکسیناسیون بر اساس میزان واکسیناسیون، ابتلا به عفونت و افراد بستری شده‌، از خود انعطاف نشان دهند.

سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا پس از گزارش موارد مشکوک مرگ و لختگی خون در میان چند شهروند دریافت کننده واکسن آسترازنکا، اعلام کردند که مزایای استفاده از واکسن آسترازنکا در برابر بیماری همه گیر کرونا بیشتر از خطرات آن است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما