روسیه پایگاه فضایی می سازد

کدخبر: 406528
اقتصاد نیوز : پایگاه فضایی ویژه فرود فضاپیمای اوریول در منطقه اورال روسیه احداث می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، خبرگزاری ریانووستی روز یکشنبه نوشت: شرکت دولتی روس کاسموس مکان برای احداث پایگاه فضایی که فضاپیمای سرنشین دار ویژه سفر به کره ماه به نام «اوریول» در آن فرود خواهد آمد را تعیین کرده است.

براساس گزارش این رسانه، اسناد مربوط به احداث پایگاه فضایی، توسط شرگت روس کاسموس در پایگاه اینترنتی ویژه خریدهای دولتی روسیه منتشر شده است.    

در این اسناد گفته شده است که پایگاه فضایی ویژه فرود فضاپیمای اوریول در منطقه ای به نام بلیایفسک در ۶۴ کیلومتری شهر اورنبورگ مرکز استان به همین نام در منطقه اورال روسیه احداث می شود.  

مقام های روس اعلام کرده اند قصد دارند برنامه اکتشافی فضا و از جمله فرود بر روی ماه و انجام تحقیقات بر منظومه شمسی را به اجرا درآورند.

این برنامه برای ۱۸ سال آینده تدوین شده و شامل پرواز سفینه‌های سرنشین‌دار به ماه و فرود گروه کارشناسان روسی بر روی کره نقره ای است و ایجاد ایستگاه تحقیقاتی در کره مریخ از دیگر برنامه‌های فضایی این کشور می باشد.

رئیس شرکت دولتی فضایی روسیه (روس کاسموس) از برنامه این کشور برای ارسال ایستگاه تحقیقاتی به کره ماه در سالهای آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، دمیتری راگوزین رئیس شرکت فضایی دولتی  «روس کاسموس» روسیه، به تازگی در فیلمی که در کانال یوتیوب وی منتشر شد، خطاب به خدمه ایستگاه فضایی بین المللی با بیان اینکه اجرای این برنامه از سال ۲۰۲۱ آغاز می شود، اظهار کرد: ما برای ارسال ایستگاه تحقیقاتی «لونا-۲۵» به کره ماه برنامه ریزی کرده ایم.  

وی خاطرنشان کرد که در آستانه سال نوی میلادی، شرکت روس کاسموس برنامه واحدی را برای تحقیقات فضایی در کره ماه تدوین کرد.

رئیس روس کاسموس گفت: حتی مدیریت ویژه کره ماه تاسیس شده است که من ریاست آن را برعهده گرفته ام. من قصد دارم همه جزییات مربوط به اجرای این برنامه برای ماموریت های به کره ماه را کنترل کنم.  

 به گفته وی، پس از اعزام ایستگاه تحقیقاتی لونا-۲۵ به کره ماه، ایستگاه تحقیقاتی لونا-۲۶ به مدار کره زمین پرتاب خواهد شد و پرتاب این ایستگاه برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است. در سال ۲۰۲۵ هم ایستگاه تحقیقاتی لونا-۲۷ در کزه ماه مستقر خواهد شد.

به گفته این مقام روس، فضانوردان روسیه با فضاپیمای ویژه ای در سال ۲۰۲۸ کره ماه را دور خواهند زد.  

رسانه های روسی پیشتر اعلام کرده بودند، روسیه در راستای توسعه برنامه های فضایی خود برای سفر به کرات دیگر، فضاپیمای ویژه سفر به کره ماه می سازد.

 'گنادی رایکونوف' مدیر عامل شرکت دولتی 'انستیتو ماشین سازی' روسیه در این رابطه به خبرگزاری روسی اینترفکس گفت: طراحی فضاپیمای سرنشین دار ویژه سفر به کره ماه آغاز شده است.

به گفته این مقام صنایع فضایی روسیه، باید فضاپیماهایی برای سفر و استقرار در کره ماه و انتقال محمولات به آن و نیز دستگاههای ویژه حمل این فضاپیماها در مدار زمین و نیز خدمات ویژه تعمیر و نگهداری آنها ایجاد شود.

وی افزود: با توجه به برنامه کشورهای مختلف برای مطالعه و حضور در پهنه فضا، نیاز به زیرساخت ها و تاسیسات فضایی جدید و پیشرفته وجود دارد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما