روحانی: به آمریکا تو دهنی زدیم /تحریم نفت، بانک مرکزی و بیمه رفع می شود

کدخبر: 413598
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور گفت: گام اصلی را برداشته‌ایم و بحث بر روی جزئیات است. توافق اصلی انجام شده است. مواردی هست که بحث می‌کنیم که به توافق نهایی برسیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، رئیس‌جمهور گفت: علی رغم تحریم‌ها و جنگ اقتصادی دشمن علیه کشورمان، ما از پا نیفتادیم و توانستیم به پیروزی‌های بسیار زیادی برسیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز(پنج شنبه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نفت، گفت: یکی از مسائل مهم برای ما تحرک و پیشرفت زیاد در صنعت پتروشیمی است، به گونه‌ای که پتروشیمی ما در این هشت سال تقریبا به دو برابر رسیده است.

وی بیان کرد: نکته مهمی که وزیر نفت به آن اشاره کرد، این بود که اگر ترامپ، تحریم و جنایت علیه ایران نبود و اگر گذاشته بودند دولت دوازدهم در ادامه مسیر دولت یازدهم حرکت کند، آنچه مردم شاهد هستند، دو برابر می شد و این مسئله بسیار مهمی است.

رئیس‌ جمهور تصریح کرد: در عین حال مهم است که ما از پا نیفتادیم، روحیه خود را از دست ندادیم و در جنگ اقتصادی توانستیم به پیروزی های بسیار زیادی برسیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و تسنیم بخوانید؛

* ما با قدرت برنامه‌ها را در جنگ اقتصادی ادامه دایم و  به قولی که در آغاز سال ۹۹ به مردم دادیم و وزارت نفت اعلام کرد ۱۷ طرح پتروشیمی را افتتاح می‌کنیم، امروز به این ۱۷ طرح رسیدیم و این در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور بی‌نطیر است.

* { با اشاره به افتتاح بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون پروژه } این حائز اهمیت است که در شرایط کرونا به این نقطه رسیدیم، کسی فکر نمی‌کرد و نمی‌دانست که چه باری بر دوش دولت است. دولت در سخت‌ترین شریط یک ساله گذشته با رهبری رهبر معظم انقلاب و با حمایت و حضور و صبوری مردم الحمدالله به این اهداف رسیدیم و این پنج‌شنبه‌ها تو دهنی به آمریکا زدیم و به آنها نشان داد که ملت ایران مقاوم است و مثل سرو مقاوم مسیر خود را ادامه می‌دهد.اقلیتی نمی پذیرند که گفتمان کشور رشد و توسعه باشد

* خوشحالم که امروز در کشور همه اتفاق‌نظر کردند که ایران باید به سمت توسعه برود و تولید را رونق دهد.

* همه یکپارچه هستند که باید اقتصاد را به حرکت درآوریم. شاید برخی بگویند خب این معلوم است! نه من به خاطر این تجربه‌ای که در ۴۲ سال دارم می‌گویم که اختلاف بود که اصل بر چیست و استراتژی اصلی باید بر چه باشد؟ اینکه رهبری در طول این سالها بر تولید و رونق تولید، مانع زدایی‌ها را مطرح می‌کنند معنایش این است که آن گفتمان اصلی در کشور ما رشد و توسعه است. البته اقلیت کوچکی هنوز هم این را نپذیرفته باشند اما ملت این را پذیرفته‌اند.

* ملت ایران در طول ۴۲ سال از همه سیاسون و احزاب جلوتر بودند و آنچه ملت فهمیدند بهتر بوده است.حتی در گفتمان و نحوه تعامل با دنیا و حتی در نحوه تعامل با کشورهای منطقه ملت بهتر می‌فهمند.

*توافق اصلی انجام شده است؛ غربی‌ها قبول دارند که تحریم های اصلی را بر خواهند داشت؛ رفع تحریم نفت، پتروشیمی، کشتیرانی و بیمه؛ بانک مرکزی را قبول کرده اند

*الان فقط روی موارد جزئی بحث می‌کنیم

* دیروز بیست و نهم اردیبهشت سالگرد انتخابات سال ۹۶ بود گفت: نه آن‌هایی که آن روز انتخاب کردند و نه نامزدهای آن روز، هیچ کس نمی‌دانست چه بار سنگینی بر دوش دولت دوازدهم خواهد بود. 

* کسی فکر نمی‌کرد در این چهارسال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران شویم و وارد یک پاندمی بشویم که در طول قرن بی‌سابقه بوده است.

* افتتاح‌های هر هفته به دنیا نشان داد ملت ایران همانند یک سرو بلندقامت مقاوم است و مسیر خودش را ادامه می‌دهد و تحریم نمی‌تواند مانع آن‌ها برای پیشرفت شود، گفت: در یکسال گذشته ۱۷ پتروشیمی  افتتاح کرده‌ایم. 

*کسی اگر دقیق گوش نکرده باشد و یکدفعه به او بگوییم ۱۷ پتروشیمی در یکسال اخیر افتتاح شده است می‌گوید شوخی می‌کنید، مگر ممکن است در چنین شرایطی ۱۷ پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده باشد؟

* از اول دولت یازدهم تا امروز تقریباً‌ ظرفیت پتروشیمی را داریم به دو برابر می‌رسانیم.

* {با اشاره به مذاکرات وین گفت} همه طرف‌های مذاکره قبول کرده‌اند که تمام تحریم‌های اصلی نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و چه و چه را بردارند.

* گام اصلی را برداشته‌ایم و بحث بر روی جزئیات است. توافق اصلی انجام شده است. مواردی هست که بحث می‌کنیم که به توافق نهایی برسیم.

* ذهنم مشغول بود که آیا می‌توانیم؟ دو تا بیل می‌خواستیم یکی به کمر کرونا و دیگری را به هم کمر تحریم بزنیم و این دو تا بیل را پیدا  کردیم و به کمر هر دو زدیم. 

* کمر کرونا شکسته است و با همین واکسن‌هایی که وارد می شود و واکسن داخلی هم ساخته می‌شود، تا پایان دولت اطمینان نسبی از کرونا خواهیم داشت، البته باید پروتکل‌ها همچنان رعایت کنیم و کمر کرونا و تحریم را تا پایان دولت می‌شکنیم و این افتخاری برای ملت ایران است.

همچنین کمر تحریم را تا پایان دولت می شکنیم و امروز هم شکسته ایم. این افتخار برای ملت و صبوری آنان است و هر چه داریم از ملت ایران و هدایت های مقام معظم رهبری داریم و ان شاءالله خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما می کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما