پیشنهادات آمریکا برای لغو تحریم‌های ترکیه

کدخبر: 415483
اقتصاد نیوز : معاون وزیر خارجه آمریکا از پیشنهادهای جایگزینی برای لغو تحریم‌های ترکیه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه خبر داد که آمریکا جایگزین‌هایی را به ترکیه در راستای لغو تحریم‌های اعمال شده بر این کشور به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه ارائه داده است.

«وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با سی‌ان‌ان ترک،‌ گفت: «ما جایگزین‌هایی را به ترکیه پیشنهاد داده‌ایم. آنها اگر بخواهند از زیر این تحریم‌ها خارج شوند دقیقا می‌دانند چه کاری انجام دهند. امیدوارم که بتوانیم راهی به جلو پیدا کنیم».

اظهارات شرمن در حالی مطرح می‌شود که وی چند روز پیش به آنکارا سفر کرده بود تا نخستین مقام دولت بایدن باشد که به ترکیه سفر می‌کند.

واشنگتن در دسامبر 2020 ترکیه را به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 تحریم کرد. این کشور همچنین در سال 2019 توسط پنتاگون از برنامه جنگنده‌های نسل پنجمی اف-35 کنار گذاشته شد.

شرمن در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود خطاب به دولت ترکیه گفت: «آنکارا به خوبی از گام‌هایی که نیاز است تا اتخاذ شود، آگاه است. ما درباره گام‌هایی که آنها باید اتخاذ کنند صحبت کردیم و این تصمیمی برای ترکیه است که این گام‌ها را اتخاذ کند».

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که یک مقام ترکیه‌ای به پایگاه خبری «میدل‌ایست‌آی» خبر داده بود که شرمن در سفر به آنکارا هیچ پیشنهادی را مطرح نکرده است.

وی گفت: «آنها همچنان از ترکیه می‌خواهند که سامانه‌های اس-400 را به خارج از کشور منتقل کرده یا آنکه آن را برگردانند».

چند مقام ترکیه‌ای در گذشته گفته‌اند که آنکارا به فکر عدم استفاده از اس-400 نبوده و این قراردادی است که انجام شده و راه بازگشتی ندارد. اگر چه ترکیه با هدف جلوگیری از تشدید تنش با واشنگتن، هنوز سامانه اس-400 را به طور کامل فعال نکرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما