خبر مهم ربیعی از مذاکرات وین

کدخبر: 416311
اقتصاد نیوز : سخنگوی دولت با بیان اینکه مذاکرات وین به بن بست نرسیده است، گفت: این مذاکرات ادامه دارد و باید در سه مورد مهم بررسی‌های بیشتری انجام شود.

به گزارش اقتصادنیوز، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با اشاره به پیش رو بودن نیمه خرداد گفت: خرداد، ماه سرنوشت‌ساز و تاریخ‌ساز ملت ایران کهن است. ۱۴ خرداد روز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که یک رهبر دینی است و پرتو ایشان به اقصی نقاط جهان از جمله جهان اسلام رسید. 

وی افزود: امام خمینی (ره) واضع نظریه حرکت انقلاب مردمی علیه پیوند استبداد و جهان خوارگی در نظام نابرابر جهانی بود و به جرات می توان گفت بعد از رحلت ایشان جهان در طول تاریخ،‌ هیچ نمونه و نظیری از بدرقه بیش ‌از استقبال، به خود ندیده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایرنا بخوانید؛

* بدون شک ۱۴ خرداد، برای همیشه نمادی از احترام یک ملت به رهبری فداکار، صادق، متوکل به خدا و مومن به مردم است، به یاد دارم در آن روز، یک نگرانی عمیقی جامعه را فرا گرفته بود و بدخواهان ایران، چشم‌انتظار بن‌بستی ‌بحران‌زا بودند. اما سرمایه عظیم اجتماعی به جا مانده از امام راحل و اعتماد عمیق مردم به حاکمیت، اجازه نداد رویای آنان تعبیر شود.

* این سرمایه‌ها در کنار شخصیت‌ روشن، آگاه و اجماع ‌ساز مقام معظم رهبری که مورد اعتماد امام خمینی و جامعه بود، باعث شد تا انتقال رهبری و دوره گذار در نهایت آرامش و با امید به آینده، انجام شود.

* امام خمینی، رهبری بود که مورد اعتماد مردم بود و اعتمادی متقابل در ایشان وجود داشت. برای همین در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ امام همراه با مردم، مقطعی تاریخی را آفرید و باعث شد تا نیمه خرداد، تبدیل به یک نماد بشود؛ نماد روزگاری که آنچنان انسداد سیاسی و سرکوب نظامی گسترش یافته بود که از دورن این استبداد،‌ حرکتی مردمی توسط اقشار محروم شکل گرفت و به نمادی علیه ظلم و ‌دیکتاتوری شاهنشاهی تبدیل شد.

* ۱۵ خرداد قیام مردمی بی‌سلاح علیه یک رژیم تا دندان مسلح است و در امتداد آن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رویدادی تاریخی با تکیه بر عدم خشونت و با محوریت مردم بود. انقلاب با پشتوانه گفتمانی ۱۵ خرداد به پیروزی رسید و تداوم حرکت عظیم مردم، باعث شد تا انقلاب پیروز شود. آن «حضور صلح‌آمیز مردم» در ادامه روندش، با تدبیر امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سرعت به «حضور در پای صندوق» تبدیل شد.

* صندوق‌های رای دستاورد بزرگی است که در کوران دو انقلاب مشروطه و اسلامی به دست آمد و گفت: صندوق‌های رای میراث انقلاب و امام و دستاورد مشروطه است.

* این ملت با کودتاها، جنگ تحریم و جنگ اقتصادی با فراز نشیب‌های زیادی روبرو شد و از آنها عبور کرد. جمهوریت دستاورد بزرگی بود که در مقاطع مختلف آن را حفظ کردیم.

* صندوق‌های رای میراث گرانبها از تاریخ فداکارانه ملت ایران هستند که برای حفظ آن جان‌های زیادی فدا شده‌اند.

* نبود صندوق رای و فقدان دموکراسی در نظام شاهنشاهی، موجب «ترس دائمی حاکمان از مردم» و « بی اعتمادی قهرآفرین مردم به حاکمان» شده بود، امام راحل و میراث ارزشمند او که از دل انقلاب و از رفراندوم فروردین 58 بیرون آمد به ما آموخت که صندوق رای نه ترس دارد و نه قهر می پذیرد. 

* صندوق رای چیزی جز میانجی و داور میان حکومت و شهروندان نیست و خوشبختانه با دفاع و حمایت رهبر معظم انقلاب از صندوق ها و حضور مردم پای صندوق های رای  این مساله مورد توجه مستمر ایشان قرار دارد.

* همچنین امروز در راه تداوم جمهوریت برخی گلایه و انتقاد دارند که دامنه انتخابها محدود شده است. امروز شاید همه آحاد جامعه آنچه را که انتظار داشتند در میان نامزدهای نهایی نمی بینند اما جامعه ما نشان داده که همیشه فرصت‌ هایی باور نکردنی خلق می کند.

* جمهوریت همان نیرویی جادویی و الهی است که پیش از این توانسته بود مرجع تقلیدی تنها و بدون پشتوانه‌های مادی در جماران را به منبع قدرتی حیرت آور و الهام بخش برای میلیون ها نفر در سراسر جهان تبدیل کند. بدون تردید، امام راحل صاحب کراماتی متعالی بود. اما آنچه به او قدرت داد با یاری خداوند تا چنین تاثیر شگفت آوری برجای بگذارد، پشتیبانی جمهور و اکثریت مردمی بود که اراده و آرمان های بزرگ خود را در قامت این مرد تجلی دادند.

* نیروی جمهوریت از درون اکثریت می‌جوشد و می‌تواند به نیروی سترگی در پیشرفت کشور تبدیل شود، تاکنون بهای انقلاب و تداوم آن به تعبیر رهبری در سایه اعتمادهایی بود که در میان صندوق‌های رای جوشیده است و مردم حتما می‌توانند با مشارکت خود در میان نامزدهای موجود نزدیکترین فرد به آرمان های خود را انتخاب کنند. صندوق را پاس بدایم که تداوم بخش نیازها و تغییرات نسلی است نیازمند رشد توسعه ثبات و امنیت ملی ما است و توصیه به همگان مشارکت در صندق های رای و انتخاب فردی است که به دیدگاه‌ها، نگرش‌ها و آرمان‌های خود را نزدیکتر می‌بینند.

*مذاکرات وین به بن بست نرسیده است، این مذاکرات ادامه دارد و باید در سه مورد مهم بررسی‌های بیشتری انجام شود. نباید اجازه بدهیم که مذاکرات فرسایشی شود.

 

*{ با اشاره به مصوبات دولت}: با توجه به افزایش مصرف برق ناشی از گرمای زودرس و کم آبی، دولت برای مدیریت مصرف برق مصوب کرد دستگاه‌های اجرایی و ادارات و بانک‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی به میزان ۵۰ درصد سال گذشته در مصرف برق صرفه جویی کنند.

* همچنین وزارتخانه های نیرو، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور و نیروی انتظامی موظف شدند نسبت به شناسایی، جمع آوری و متوقف کردن فعالیت مراکز و دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمز ارز اقدام کنند.

* همچنین صنایع بزرگ موظف شدن از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مرداد با تدابیری مثل تغییر ساعت کار و یا طرح تعطیلات سالانه در مجموع ۳ هزار مگاوات کاهش مصرف از ساعت ۱۲ تا ۲۱ داشته باشند.

* در یک مصوبه دیگری پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها با ضمانت سفته زنجیره ای درسال  ۱۴۰۰ توسط بانکها عامل تعیین شد.

* سقف فردی تسهیلات مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و سود سهم متقاضی برای تسهیلات ۵ درصد است.

*{ درباره آخرین اخبار درباره روند مذاکرات وین و سوالی در این باره که رئیس‌جمهور بارها بیان کردند که «می‌شد تحریم زودتر تمام شود» چه موانعی برای پایان زودهنگام تحریم ها وجود داشته است؟}: مانع عمده ای بر سر مذاکرات احیای برجام نیست و همانطور که پیشتر گفته شده، تفاهم های اصولی درباره اقداماتی که طرفین برای بازگشت به نص صریح توافق برجام باید انجام بدهند، بدست آمده است.

* طبیعی است بخاطر پیچیدگی‌هایی که تحریم های متعدد در دولت ترامپ و پیشرفت‌های فنی هسته ای در پاسخ به آنها ایجاد شده، جزییات زیادی باید مورد بررسی و بحث قرار بگیرد اما هیچکدام از این موانع غیرقابل عبور نیستند و با اراده سیاسی در پایتخت ها این اختلاف های جزئی نیز به پایان خواهد رسید. بنابراین، ما بسیار امیدواریم که تا پیش از انتقال تصدی دولت بتوانیم احیای کامل برجام را اعلام کنیم.

* در اینجا لازم است تاکید کنم که مذاکرات وین به هیچ وجه تحت تاثیر انتخابات و نتایج آن نیست و بر اساس رویه ای مستقل و قانونی خود و در چارچوب سیاست های کلی نظام و با هدایت مقام معظم رهبری تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت.

* همانطور که بارها گفته ایم، دولت مصمم است رسالت خود را انجام داده و کشور را بدون تحریم ‌های غیرقانونی تحویل دولت آینده بدهد.

*{ در پاسخ به این سوال که آقای روحانی همواره اعلام کرده‌اند که دولت مقابل آنهایی که می‌خواهند رفع تحریم‌ها را به تأخیر  بیندازند می‌ایستد و به نظر می‌رسید مذاکرات احیای برجام در هفته‌های قبل به نقطه پایانی رسیده و باید بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها آغاز می‌شد، اما به یکباره با بی‌خبری از وضع مذاکرات حاکم روبرو می‌شویم و برخی هم تحلیل می‌کنند که غرب به ویژه آمریکا منتظر نتیجه انتخابات ایران هستند. نظر جنابعالی در این باره چیست؟}: هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد. مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که باید در مورد تعداد معدودی مسائل کلیدی تصمیم گیری شود و این مسائل هم دقت و وسواس و زمان مورد نیاز خود را می‌طلبد.

* ما نه اجازه می‌دهیم که گفت‌وگوها فرسایشی شود و نه تعجیلی برای رسیدن به توافق داریم. ملاک و سنجه ما حقوق ملت و تامین منافع عالی مردم و نظام است. تیم گفتگو کننده ما نیز در همین چارچوب حرکت کرده و دستورالعمل‌های مرکز را طابق النعل بالنعل جلو برده است. اگر گفت‌وگوها نیاز به تصمیماتی در تهران داشته باشد، قطعا این تصمیمات در پایتخت گرفته می‌شود.

* اما نکته قابل توجه این است که فصل انتخابات برکات زیادی دارد از جمله اینکه برخی از افراد که طی سال‌های اخیر حتی حاضر نبودند که فشار تحریم را در وضعیت اقتصادی کشور به رسمیت بشناسند؛ سال‌ها با پذیرش کنوانسیون‌های FATF مخالفت می کردند یا با سیاست‌های دولت در دفاع از آزادی‌های قانونی شهروندان در فضای مجازی مخالف بودند، امروز پیشگام تر از دولت دنبال رفع تحریم‌ها هستند و از گشایش در فضای مجازی صحبت می‌کنند.  البته ما از همین مواضع در جهت دفاع از حقوق مردم، استقبال می‌کنیم و آن را به فال نیک می‌گیریم.  

* خوشحالیم که امروز خیلی‌ها به دیدگاه دولت رسیده‌اند و در مورد تعامل با جهان همه سخن می‌گویند. از یاد مردم نرفته که در همین چند سال پیش آوردن نام برجام مثل بیان یک امر کفرآمیز تلقی می‌شد.

* همچنین امروز با یک موج القایی جدید نیز روبرو شده‌ایم. عده‌ای با فرافکنی از عدم مشارکت احتمالی مردم در انتخابات، می‌گویند این بی میلی بخاطر عملکرد دولت در سال های اخیر است. اول اینکه تفکر دولت بر مشارکت گسترده و حداکثری در هر شرایطی است. توصیه دولت به مردم ایران حضور پای صندوق ها و مشارکت با هر سلیقه‌ای است.

* اما جالب است این روزها می‌شنویم که عده‌ای می خواهند با فرار رو به جلو احتمال مشارکت کم را به نارضایتی از دولت گره بزنند این هم از اتفاقات بسیار عجیب است.

* در زمانی که دولت نجیبانه با سکوت فقط به دنبال مشارکت حداکثری است این گونه بیانات نوعی نیش زدن به جامعه است. اگر مردم به آینده امید داشته باشند و توانایی انجام آن را در نامزدها ببینند، برای تغییر وضعیت موجود اتفاقاً مشارکت بیشتری هم خواهند داشت.

* در پاسخ به سوالی راجع به سفر دو کشتی نیروی دریایی ایران به سمت ونزوئلا، هیچ امر غیرطبیعی در مناسبات دوستانه و مرسوم میان ایران و ونزوئلا وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران حق سلب ناپذیر خود می‌داند که با همه ملت های جهان و بر اساس قوانین و مقررات بین المللی روابط دوستانه خود را در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی و به منظور تقویت همکاری های دوجانبه و صلح بین‌المللی پیگیری کند.

* کشتی‌های نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران همواره به منظور اهداف صلح آمیز از جمله مبارزه با دزدان دریایی، قاچاقچیان و حفاظت از محیط زیست در منطقه و مناطق پیرامونی فعالیت‌های مثبت و موفقی داشته اند.

* مناسبات ما با ونزوئلا علیه هیچ کشور ثالثی نیست و دلیلی برای نگرانی از این روابط وجود ندارد. استفاده از واژه تحریک آمیز برای توصیف این مناسبات، یک انتخاب نادرست و بدبینانه در استفاده از کلمات است و نیات واقعی ما را برای برخورداری از ارتباطات سازنده با همه ملت‌های جهان از جمله ونزوئلا منعکس نمی‌کند.

* جمهوری اسلامی ایران در اوج شرارت ترامپ دست دوستی به منطقه داد، دیدگاه ایران در مبارزه با تروریسم و صلح امنیت روشن است.

*{ در پاسخ به سوالی درباره آخرین راه حل برای پرداخت بدهی عراق به ایران}: سوال شما بهانه‌ای شد تا به یک مسئله مورد بحث در شرایط امروز اشاره ای کنم. در ماه‌های گذشته، بسیار شنیده‌ایم نیازی به رفع تحریم نداریم و با همسایگان مشکلات تبادلات ارزی را حل خواهیم کرد.

* واقعیت امر این است که تحریم های یکجانبه دولت آمریکا در سه سال گذشته آنقدر سنگین و بی‌رحمانه به منظور نابودی اقتصاد ایران طراحی شده بود که حتی به دوستان نزدیک ما در جهان هم اجازه نادیده گرفتن آن تحریم‌ها را نمی‌داد.  

* کشور عراق هم که نزدیکترین همسایه کشور ما بوده از  فشار آمریکا مستثنی نبوده است. عده ای عامدانه این واقعیت های روشن تر از روز را نمی خواهند ببینند و با درکی ساده و ناقص از سازوکارهای مالی بین‌المللی، دولت را متهم به کوتاهی در کار با همسایگان می‌کنند.

* البته خوشحالیم که برخی امروز به لطف انتخابات از مواضع دیروز خود برگشته‌اند و از ضرورت رفع تحریم‌ها حرف می‌زنند.

* به هر حال، این تجربه تلخ نشان می‌دهد برای تعمیق همکاری با همسایگان نیاز به تحریم زدایی داریم.

* در ارتباط با سوال شما می توانم بگویم که در این زمینه مذاکرات خوبی تاکنون صورت گرفته و در این سفر عراقی ها با اجازه‌ای که از اوفک داشتن شیوه های مختلفی برای دریافت مطالبات ایران به منظور تامین دارو، واکسن و کالاهای اساسی را انجام داده اند.

* در سفر معاون نخست وزیر عراق به تهران، درباره روابط تجاری و تادیه بدهی های عراق به ایران و صادرات برق و گاز ایران به عراق و آمادگی ایران برای ادامه صادرات، بحث و توافق و اطمینان داده شد اگر عراق اقدامات موثری در راستای تادیه بدهی خود انجام بدهد، این روند ادامه می یابد.

*{ در پاسخ به این سوال که دو  موضوع تحریم و کرونا که موجب شده که فشارهای اقتصادی زیادی به کشور وارد شود اما چرا نامزدها در تبلیغات انتخاباتی خود هیچ اشاره‌ای به این نمی‌کنند؟ }: متاسفانه این رویه‌ای بوده که به رغم تلاش و خواهش دولت برای پرهیز از تحریف و دروغ پراکنی، در سه سال گذشته شاهد آن بودیم و تاثیر بسیار زیادی در جعل واقعیت‌ها و ناامیدکردن مردم داشت و امروز آثار آن را در بی‌تفاوتی طیفی از مردم نسبت به کارآمدی نظام می‌بینیم. ما تنها کشور در جهان بودیم که همزمان با آوار شدن حجم بی‌سابقه ای از تحریم ها که یک ملت به خود دیده و شیوع کرونا که ضربات دیگری به اقتصاد کشورمان وارد کرد، مواجه بودیم.

* این بحران های همپوشان، درآمد کشور ما را به کمتر از یک دهم سال های پیش از تحریم و کرونا کاهش داد در حالی که هزینه های اداره کشور به بخاطر تورم و افزایش هزینه های زندگی و درمان به چندین برابر رسید.

* این بی انصافی‌ها ظلم مضاعفی نه فقط به دولت بلکه به مردم هم بود و مردم را از فهمیدن واقعیت‌ها محروم کرد و به امیدشان آسیب وارد کرد.

* امروز هم گاهی می‌بینیم که برخی جریان های سیاسی و اظهارات مطرح شده در تبلیغات انتخاباتی، با کلی‌گویی‌های بی نتیجه و فرافکنی، همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار دولت پیدا نمی‌کنند و به روند تحریف واقعیت‌ها ادامه می‌دهند.

* دولت برخلاف افراد و نهادهایی که منافع جناحی را بر مصلحت ملی ترجیح داده اند، در سال‌های اخیر که زیر فشار حداکثری تحریم‌ها بودیم، مصلحت عمومی را به منافع دولت که در گفتن واقعیت‌ها بود، ترجیح داد و شلیک تیر از رو به رو توسط جنایتکارترین دولت معاصر آمریکا و پرتاب خنجر از پشت سر را تحمل کرد و همچنان سکوت در پیش گرفت. اما این را هم می‌دانیم که نه تنها تاریخ به خوبی و در آینده با افشا شدن واقعیت های مکتوم قضاوت خواهد کرد بلکه مردم ما در عصر ارتباطات جمعی آگاه‌تر از آن هستند که فریب تحریف واقعیت‌ها را بخورند و تسلیم شعارهای توخالی و فرافکنی‌هایی ناشی از ضعف شوند.

* دولت البته مانند هر دولت دیگری در جهان و ایران و همه قوا، کاستی‌ها و ناکامی‌هایی داشت اما این دولت افتخار می کند که کشور را از یکی از سخت ترین گردنه‌های تاریخی که بعد از جنگ تحمیلی بی سابقه بود، به رغم تلخی و سختی تحمیل شده بر طبقات پایین جامعه نسبت به آنچه که تحریم‌گران می‌خواستند بر سر مردم و ایران بیاورند، بالاخره به سلامت و با کمترین هزینه ممکن عبور داد.

* امروز با اطمینان می‌گویم که کشور از سربالایی تحریم‌ها و کرونا عبور کرده و به سراشیبی افتاده است.

* دولت آینده فارغ از اینکه متعلق به کدام جریان سیاسی باشد، میوه مدیریت دولت و استقامت مردم در سختی‌ها را خواهد چید و در یک سال آینده حتی با یک مدیریت متوسط شاهد کاهش نرخ ارز و کاهش نرخ تورم خواهیم بود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده فایل صوتی منتشر شده ظریف}: طبق اطلاع رسانی از سوی قوه قضاییه در این ارتباط پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است.

* این پرونده را تیم‌های تخصصی از ضابطان وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و مرجع قضایی در یک تیم مشترک قضایی، امنیتی و اطلاعاتی پیگیری می‌کنند. حتما به محض دستیابی به نتیجه، اطلاع رسانی خواهند کرد.

* آنچه مشخص است اینکه انتشار این فایل توطئه‌ای علیه دولت و نظام بود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره چگونگی جبران خسارت‌های ناشی از قطع برق به مردم}: امسال، سالی بسیار استثنائی از نظر مصرف برق است. افزایش شدید و زودهنگام دمای هوا در کشور منجر به افزایش قابل توجه مصرف برق شده است، خشکسالی نیز منجر به کمبود تولید نیروگاه های برق آبی گردیده است به همین دلیل شکافی بین تولید و مصرف ایجاد شده است که در یکی دو روز ابتدای خرداد ماه ، خاموشی هایی را به دنبال داشت که خوشبختانه با همکاری خوب مردم ، صنایع و کشاورزان ، محدودیت های ایجاد شده به حداقل میزان ممکن کاهش یافته است. در صورتی که این همکاری‌ها ادامه یابد. امیدواریم بتوان با حداقل خاموشی از تابستان سخت امسال عبور کرد.

* بر اساس اطلاع جداول قطعی احتمالی برق برای اطلاع مردم توسط شرکت‌های توزیع برق اطلاع رسانی می‌شود ولیکن امیدواریم که با رعایت صرفه‌جویی در مصرف و اجرای راهکارهای ساده‌ای که توصیه می‌شود محدودیتی اعمال نشود.

* در این هفته و هفته آتی، به دلیل گرمای قابل توجه هوا در کشور، انجام اقدامات ساده کاهش مصرف از اهمیت بیشتری برخوردار است. روش های اطلاع یابی از طریق وبسایت شرکت‌های توزیع و یا سامانه برق من و همچنین تلفن ۱۲۱ است.

* به نظر می‌رسد قطع برق به تنهایی منجر به آسیب‌دیدگی به تجهیزات نمی‌شود. مشترکین برق بیمه شده‌اند و در صورت نیاز می‌توان در سامانه مذکور گزارش کرد، موضوع بر اساس قوانین بیمه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و اقدام لازم بعمل می‌آید.

*{  درباره جزئیات نامه رئیس جمهور به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت نامزدها و آیا اینکه پاسخی در این زمینه اعلام شد}: رئیس‌جمهور در این ۸ سال در موارد متعددی با توجه به اختیاراتی که در قانون اساسی تصریح ‌شده است، اقدام به نامه‌نگاری و هشدار کرده‌اند. در این مورد هم با نگرانی از تحقق ضرورت مشارکت حداکثری و با دیدی مشفقانه،‌ مطالبی را متذکر شدند.

* بنابراین، رئیس‌جمهور به وظیفه قانونی خود عمل کرده و محتوای نامه هم درباره الزامات مشارکت بوده است. همچنین فصل‌الخطاب همه ما، بیانات مقام معظم رهبری است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما