خبری از مجلس درباره رمز ارزها

کدخبر: 416405
اقتصاد نیوز : سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از تکلیف این کمیسیون به وزارت نیرو برای استخراج رمز ارزها خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، علی خضریان در توضیح نشست روز سه شنبه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس که با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو برگزار شد، گفت: در این نشست مسائل و موضوعات مرتبط با عملکرد وزارت نیرو با حضور معاونین او، تعدادی از نمایندگان کمیسیون اقتصادی، انرژی و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مقرر شد، وزارت نیرو نسبت به سوالات و ابهامات مطرح شده گزارش مکتوب ارائه کند.
نماینده مردم تهران افزود : در ابتدای نشست رییس کمیسیون گزارشی از شکایت‌های واصله از طرز کار وزارت نیرو ارائه کرد و به تعدادی از سوالات و شکایات اشاره کرد که مهمترین آن در خصوص خاموشی‌های گسترده و مکرر در کشور، نحوه اجرای تکالیف قانون وزارت نیرو در حوزه صنعت برق در برنامه ششم توسعه، واگذاری شبکه توزیع برق به بخش غیر دولتی، میزان مطالبات شرکت‌های خصوصی از وزارت نیرو و در نهایت ارتباط استخراج بیت کوین با قطع برق بود.
وی تاکید کرد: وزیر نیرو نیز گزارش عملکرد کلی از اقدامات وزارت تحت تصدی خود ارائه کرد و توضیح داد که در وزارت نیرو به دنبال ایجاد نیروگاه‌های بخار در مجاورت ساحل هستند و بر این باورند که احداث چنین نیروگاهی با کمترین خسارت زیست محیطی است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰  افزود: وزارت نیرو با همکاری نیروی انتظامی به دنبال شناسایی مکان‌ها و اشخاصی هستند که استخراج رمز ارز دارند و تفاوت نمی‌کند این استخراج قانونی باشد یا غیر قانونی، چرا که به دلیل بحران خاموشی مانینگ باید متوقف شود.
خضریان گفت: وزیر نیرو در حالی تاکید داشت که مانینگ ۲ هزار مگاوات برق مصرف می‌کند و فشار زیادی به سیستم برق کشور است که نمایندگان در کمیسیون اصل ۹۰ تاکید داشتند با سیستم‌های کنونی امکان بررسی الگوی مصرف خانگی وجود دارد بنابراین شناسایی مانینگ کار سختی نیست. 
وی ادامه داد: ضمن اینکه وزارت نیرو اعلام آمادگی کرد که به اشخاص خواهان استخراج قانونی رمز ارز، تسهیلات نیروگاه‌های خورشیدی بدهد و در قبال تامین برق آنها در زمان تاریکی از سوی وزارت نیرو، درعوض در زمان پیک مصرف این نیروگاه‌ها به کمک سیستم برق کشور بیایند و برق تهاتر کنند.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: براساس نظر مجلس مقرر شد وزارت نیرو لایحه‌ای برای قانونمند کردن استخراج رمز ارزها تهیه کند تا این کار در چارچوب قانون انجام شود.همچنین با استناد به قانون برنامه ششم توسعه عنوان شد که وزارت نیرو تا پایان سال ۱۳ هزار و ۳۰۱ مگاوات برق تولید خواهد کرد.
وی با اشاره به سخنان وزیر نیرو مبنی بر اینکه این وزارتخانه ۵۱ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران دارد، ادامه داد: همچنین این وزارتخانه ۵۸ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که باید برای وصول و پرداخت بدهی‌ها تدبیر شود.

تیتر یک
  • فدرال رزرو پیش‌بینی‌های خود را به‌روزرسانی کرد؛

    اقتصادنیوز: بانک فدرال انتظارات تورمی خود را افزایش داده و انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد.…

از دست ندهید
بلیط هواپیما