خبر رئیسی از آغاز تزریق واکسن ایرانی کرونا به زودی

کدخبر: 417822
اقتصاد نیوز : معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اوایل هفته گذشته قرار بود حدود سه میلیون دُز واکسن خارجی به دست ما برسد که این اتفاق نیفتاد، ضمن آن که قرارداد ما با کوواکس هم دریافت ۱۶.۸ میلیون دُز واکسن است که تاکنون کمتر از دو میلیون دُز به ایران تحویل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تصریح بر بی عدالتی های مربوط به توزیع واکسن کرونا بویژه توسط کشورهای مدعی حقوق بشر خاطر نشان کرد: تاکنون ۸۴ درصد واکسن های موجود در دنیا تنها در ۵ کشور تزریق شده است.

علیرضا رئیسی امروز و در حاشیه نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا استان قم در گفت و گو با خبرنگاران با تقدیر از اقدامات ستاد استانی مبارزه با کرونا و روند باثبات فعلی شیوع کرونا در استان قم اظهار کرد: خوشبختانه روند واکسیناسیون کرونا در کشور بویژه در عرصه تزریق دُز دوم واکسن به افراد دریافت کننده دُز اول ادامه دارد.

وی افزود: البته مشکل تأمین واکسن از خارج و بدعهدی های طرف های قرارداد این موضوع ادامه دارد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین ادامه داد: اوایل هفته گذشته قرار بود حدود سه میلیون دُز واکسن خارجی به دست ما برسد که این اتفاق نیفتاد، ضمن آن که قرارداد ما با کوواکس هم دریافت ۱۶.۸ میلیون دُز واکسن است که تاکنون کمتر از دو میلیون دُز به ایران تحویل شده است.

رئیسی اضافه کرد: بر این اساس و با توجه به بی عدالتی ها در توزیع این واکسن در جهان، بهترین کار تولید واکسن در داخل کشور است که خوشبختانه این امر در ۵ شرکت ادامه دارد و خبر خوش آن که واکسن کووبرکت ان شاء الله در هفته آینده آماده خواهد شد و چنانچه کمیته های مربوطه یعنی کمیته بالینی و اخلاق نیز آن را تأیید کنند، امکان آغاز تزریق عمومی این واکسن از اواخر خرداد و اوایل تیر ماه محقق خواهد شد.

وی سپس به امکان تعویق زمان تزریق دُز دوم واکسن کرونا توجه داد و اذعان کرد: تأمین واکسن برای تزریق دُزهای دوم در هفته آینده انجام خواهد شد و جای نگرانی وجود ندارد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا همچنین یادآور شد: کسانی که دز اول واکسن سینوفارم را تزریق کرده اند، می توانند دُز دوم واکسن خود را بین ۴ تا ۸ هفته پس از دریافت دُز نخست تزریق کنند، ضمن آن که این مدت برای واکسن اسپوتنیک بین ۴ تا ۱۲ هفته است.

وی با اشاره به این که برخی از هموطنان در حال حاضر دُز دوم واکسن خود را دریافت کرده اند بیان داشت: از آن جا که فعلا اولویت با تزریق دز دوم واکسن برای افراد ۷۰ سال و بیشتر است، فعلا واکسیناسیون افراد ۶۵ تا ۷۰ سال آغاز نشده است، اما امیدواریم در روزهای آینده و با دریافت محموله های جدید واکسن، امکان تزریق واکسن کرونا برای این افراد نیز مهیا شود.

تیتر یک
  • طلای جهانی هفته را افزایشی کلید زد

    اقتصادنیوز: قیمت بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۷ درصد افت کرد، تحلیل‌گران علت این افت قیمت را جوسازی خریداران و…

از دست ندهید
بلیط هواپیما