واکنش رسانه‌های جمهوری آذربایجان به انتخابات ایران

کدخبر: ۴۲۰۶۰۴
رسانه های مکتوب، تصویری و مجازی جمهوری آذربایجان چه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، چه در حین برگزاری آن و چه پس از برگزاری شکوهمند آن، به انعکاس این رویداد مهم کشورمان و بررسی تاثیر آن بر آینده ایران و منطقه از جمله روابط دو جانبه تهران - باکو پرداختند.
واکنش رسانه‌های جمهوری آذربایجان به انتخابات ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیروزی آیت الله سید "ابراهیم رئیسی" در رسانه های جمهوری آذربایجان بازتاب گسترده داشت.

 رسانه های مکتوب، تصویری و مجازی جمهوری آذربایجان چه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، چه در حین برگزاری آن و چه پس از برگزاری شکوهمند آن، به انعکاس این رویداد مهم کشورمان و بررسی تاثیر آن بر آینده ایران و منطقه از جمله روابط دو جانبه تهران - باکو پرداختند.

خبرگزاری رسمی "آذرتاج" در گزارشی با عنوان "توسعه روابط جمهوری آذربایجان و ایران در دوره ریاست جمهوری "ابراهیم رئیسی" با موفقیت ادامه خواهد داشت"، نوشت: در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار نفر از واجدان شرایط آرا در پای صندوق های اخذ رای حاضر شدند که بیش از ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار نفر از آنها به آیت الله سید ابراهیم رئیسی رای دادند.

 بنا بر این گزارش، شمار زیادی از سران و نخست وزیران کشورهای خارجی از جمله جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان و... انتخاب آیت الله رییسی به سمت ریاست جمهوری ایران را تبریک گفتند.

آذرتاج می افزاید؛ جمهوری اسلامی ایران به رغم همه مشکلات موجود، توانست انتخابات ریاست جمهوری سرنوشت ساز خود را با موفقیت برگزار و مرحله جدید آینده ایران را آغاز کند.

در این گزارش تصریح شده که این دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در شرایط مشکلات ناشی از تحریم ها و ادامه همه گیر ویروس کرونا برگزار شد، و مردم بر خلاف این همه مشکلات و سختی های اقتصادی حضور پررنگی در انتخابات داشتند.

  بنا به این گزارش، برخی رسانه های خارجی مدعی بودند که به دلیل وجود مشکلات اقتصادی در ایرلن، مردم در انتخابات حضور نخواهند داشت و این امر همراه با بحران اقتصادی موجب بحران سیاسی در ایران خواهد شد، ولی نامزدهای انتخاباتی در دوره تبلیغات انتخاباتی با ارایه توضیحات مفصل به مردم ایران دلیل اصلی این مشکلات اقتصادی را تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان و اعلام کردند که خودداری از حضور در انتخابات به حل مشکلات کمک نمی کند، بلکه موجب وخیم تر شدن اوضاع در کشور می شود و بنا بر این مردم ایران نیز حضور پرشوری در انتخابات داشتند و رییس جمهوری جدید خود را انتخاب کردند.

آذرتاج با اشاره به این که جمهوری آذربایجان یکی از همسایگان نزدیک ایران است و هر دو کشور فعالیت های مشترک در زمینه اجرای پروژه های اقتصادی و حمل و نقل با اهمیت بین المللی را اجرا می کنند، نوشت: سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز پس از انتخاب آیت الله رییسی در گفت وگو با  خبرنگاران اعلام کرد که روند توسعه روابط فیمابین همچنان ادامه خواهد داشت.

سفیر ایران  افزود: توسعه روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان مطابق با منافع ملی هر دو کشور بوده و در حال حاضر میان دو کشور طرح های مشترک اقتصادی در حوزه های حمل و نقل و ترانزیتی، خودروسازی، داروسازی و ایجاد شهرک مشترک صنعتی ادامه دارد.

خبرگزاری "آپا" نیز در گزارشی باعنوان رییس جمهوری آذربایجان انتخاب آیت الله رئیسی را تبریک گفت، نوشت: علی اف در  پیامی به آیت الله سید ابراهیم رئیسی با اشاره به پیوندهای تاریخی، دینی و  فرهنگی دو کشور و این که جمهوری آذربایجان به روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی قایل است، وضعیت فعلی روابط فیمابین که به سطح همکاری های راهبردی ارتقا یافته را موجب  خشنودی دانست.

بنا بر این گزارش، رییس جمهوری آذربایجان در این پیام همچنین ابراز اطمینان کرد که روابط دوستی و همکاری های جمهوری آذربایجان و ایران مبتنی بر احترام متقابل و حسن همجواری با مساعی مشترک و مطابق منافع مردم دو کشور بیش از پیش تقویت و گسترش یابد.

خبرگزاری "ترند" نیز در گزارشی نوشت: سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور فعال شهروندان ایرانی برگزار و زمانی برگزاری انتخابات تا ساعت 12 شب تمدید شد.

خبرگزاری "توران" نیز در گزارشی باعنوان "ابراهیم رئیسی رییس جمهوری جدید ایران است" نوشت: "حسن روحانی" رییس جمهوری فعلی ایران پس از ۴۵ روز اختیارات خود را به آیت الله رئیسی واگذار خواهد کرد.

توران با  اشاره به این که آیت الله رئیسی مصمم به مبارزه با فساد اقتصادی و نیز قاچاق در ایران است، افزود: رییس جمهوری منتخب ایران بر ضرورت ریشه کنی پدیده های نامطلوب برای کشور تاکید دارد.

  پایگاه خبری روسی زبان "حقین. آذ" نیز در گزارشی با عنوان "رئیسی رییس جمهوری جدید ایران شد" با اشاره به این که وی بیشترین آرا شهروندان ایرانی در این دوره انتخابات را به دست آورد نوشت: نامزدهای انتخاباتی و نیز رییس جمهوری فعلی ایران، پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ایران را تبریک گفتند.

  این در حالی است که شبکه های تلویزیونی جمهوری آذربایجان از جمله "آذ. تی. وی"، "آ. تی. وی"، "خزر"، "آ. ار.بی" و "اسپیس" نیز در گزارش های خبری مختلف به انعکاس روند برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ایران و نتایج آن پرداختند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی