هشدار درباره مصرف خودسرانه ویتامین D

کدخبر: ۴۲۲۷۴۸
دکتر طوس کیانی گفت: پزشکان با اندازه‌گیری سطح ویتامین D خون و متناسب با شرایط جسمانی فرد با دوز مشخص ویتامین D تجویز می‌کنند، بنابراین دریافت این ویتامین باید تحت نظر پزشک باشد و افراد از مصرف خودسرانه این ویتامین خودداری کنند.
هشدار درباره مصرف خودسرانه ویتامین D

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یک متخصص داخلی و آندوسکوپی در همدان تأکید کرد: مردم باید از مصرف خودسرانه ویتامین D پرهیز کنند.

دکتر طوس کیانی اظهار کرد: ویتامین D از جمله ویتامین‌هایی است که اضافه بودن آن در بدن، بیماری ایجاد می‌کند، در حالیکه برخی ویتامین‌ها از جمله ویتامین ب ۱۲ و ویتامین ث اگر بیش از حد لازم در بدن دریافت شود مشکلی ایجاد نمی‌کند اما دریافت بیش از حد ویتامین D مشکل‌ساز بوده بنابراین بهتر است افراد تحت نظر پزشکان انواع ویتامین‌ها را دریافت کنند.

وی ادامه داد: پزشکان با اندازه‌گیری سطح ویتامین D  خون و متناسب با شرایط جسمانی فرد با دوز مشخص ویتامین D تجویز می‌کنند، بنابراین دریافت این ویتامین باید تحت نظر پزشک باشد و افراد از مصرف خودسرانه این ویتامین خودداری کنند.

این متخصص با بیان اینکه پزشک متناسب با وضعیت سطح ویتامین D خون هر یک از افراد در بدن وی، دوزهای مختلف و یا دستور ماهانه و یا هفتگی تجویز می‌کند، گفت: افرادی که اصرار به مصرف خودسرانه این دارو بدون مراجعه به پزشک دارند باید تنها یک عدد کپسول با دوز ۵۰ هزار واحدی در ماه مصرف کنند.

دکتر کیانی با اشاره به پاندمی کووید ۱۹ که عامل آن کرونا ویروس است، اشاره کرد و افزود: بیماری کووید ۱۹ که عامل آن کرونا ویروس بوده و به طور معمول سیستم تنفسی و بهویژه ریه افراد را درگیر می‌کند که در برخی موارد ممکن است سایر ارگانها از جمله قلب و عروق و  دستگاه گوارش درگیر شوند.

وی ادامه داد: بیماری‌های ویروسی در افرادی که ناتوانی خاصی دارند و یا بیماری همراه دارند، به طور معمول علائم آنها شدیدتر است و این افراد راحتتر درگیر می‌شوند همچنین میزان مرگ‌و میر و عوارض در این افراد و افرادی که کمبود ویتامین دارند، شدیدتر است.

این پزشک متخصص با بیان اینکه ویتامین D برای سلامت بدن لازم است، گفت: برای اینکه سیستم ایمنی  بدن سالم کار کند، سطح ویتامین D که بر اساس نانو گرم در خون اندازه گیری می شود، از نظر پزشکان باید در سطح قابل قبولی باشد.

دکتر کیانی تأکید کرد: منشاء ویتامین D و سنتز و ساخت آن در بدن بیشتر توسط نورآفتاب و مصرف غذاهایی مانند ماهی سالمون و ماهی‌های چرب است. افراد و جوامعی که دور از خط استوا زندگی می‌کنند به علت تغییراتی که در فصل‌های مختلف دارند و آفتاب کمتری ممکن است داشته باشند، ممکن است با کمبود ویتامینD مواجه شوند.

این متخصص یادآور شد: در حال حاضر که با پاندمی کووید ۱۹ مواجه هستیم، توصیه می‌شود افراد سالمند، خانم‌های باردار، کودکان و افرادی که به‌نحوی بیماری زمینه‌ای دارند بیشتر در منزل بمانند و این بیشتر در منزل ماندن موجب می‌شود، آنها کمتر در معرض نور آفتاب قرار گیرند، بنابراین سنتز ویتامین D در بدن آنها کمتر می‌شود و نیاز این افراد به ویتامین D بیشتر بوده که با یک بار مراجعه به پزشک این نیاز مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه کمبود ویتامین D در بدن نه تنها برای کووید ۱۹ خطرناک بوده، بلکه برای سایر بیماریها مشکل‌ساز است، گفت: کسی که کمبود ویتامین D داشته باشد ممکن است راحت‌تر به بیماری‌های استخوان از جمله پوکی استخوان مبتلا شود و حتی بدن را مستعد برخی عفونتها می‌کند. همچنین کمبود این ویتامین در کودکان موجب نرمی استخوان می‌شود.

این پزشک متخصص خاطرنشان کرد: افرادی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند باید از طریق مواد غذایی یا نور خورشید و در نهایت با مصرف داروهای حاوی ویتامین D که به صورت تزریقی ، قطره و یا کپسول هستند کمبود ویتامین بدنشان را جبران کنند.

وی با تأکید براینکه در پروتکل درمانی کووید ۱۹ که عامل آن کرونا ویروس است، تجویز ویتامین D برای امر درمان جایگاهی ندارد، ادامه داد: با توجه به وضعیت پاندمی به وجود آمده مردم باید تغذیه مناسب داشته باشند و سطح ویتامین‌های بدنشان را در سطح مطلوب نگه دارند تا بدن سالمی داشته باشند و اگر مشکوک به کمبود ویتامین D هستند تحت نظر پزشک داروی لازم را مصرف کنند چرا که سطح این ویتامین در افزایش ایمنی بدن در مقابل بیماری‌های باکتریال  و بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا ویروس بسیار مؤثر است.

وی به مسمومیت‌های ناشی از مصرف ویتامین D اشاره  و اضافه کرد: ویتامین D پایه‌اش یک مولکول محلول در چربی بوده و جزو ویتامین‌های محلول در چربی محسوب می‌شود که این دسته از ویتامین‌ها ممکن است در شرایطی که بیش از حد لازم وارد بدن فرد شود، باعث ایجاد بیماری از جمله بیماری کلیوی شوند.

این متخصص ادامه داد: اساس کار ویتامین D ایجاد تعادل بین کلسیم و فسفر در بدن بوده و اگر این تعادل از بین رود، می‌تواند مشکلات استخوانی ایجاد کند همچنین می‌تواند موجب تشکیل سنگ کلیه شود و حتی در درجات بالای مسمومیت می‌تواند شخص را بیهوش کرده و به کما ببرد.

وی با تأکید بر اینکه مردم به‌هیچ عنوان نباید ویتامین D را اضافی دریافت کنند، گفت: توصیه می‌شود مردم ویتامین D بدنشان را ابتدا از طریق آزمایش‌های موجود مورد بررسی قرار دهند سپس در صورت لزوم منابعی که غنی از این ویتامین است، مصرف کنند و به اندازه کافی در جلوی نور آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب قرار گیرند.

این پزشک متخصص ادامه داد: خانمها به‌علت اینکه پوشش بیشتری دارند احتمال کمبود این ویتامین در بدنشان بیشتر است چرا که کمتر در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند همچنین افراد سالمند و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند و مجبور هستند بیشتر در منزل حضور داشته باشند احتمال کمبود ویتامین D در بدن این افراد بالاتر است.

وی تأکید کرد: در برخی موارد افراد دستورات پزشکی را به خوبی متوجه نمی‌شوند و ممکن است ویتامین D را به صورت هر هشت ساعت دریافت کنند که در این موارد باید ابتدا با قطع مصرف این ویتامین به پزشک متخصص مراجعه کنند و ویتامین D بدنشان توسط آزمایش‌های موجود مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر کیانی گفت: به منظور اجتناب از مسمومیت‌های غیر عمدی کودکان توصیه می‌شود، اشکال داروئی ویتامین D در دسترس کودکان قرار نگیرد، زیرا ممکن است مصرف اتفاقی آنها باعث مسمومیت داروئی شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی