13 توصیه مهم پوستی در تابستان/بهترین ترکیبات مراقبتی برای پوست های مختلف

کدخبر: 424860
متخصصان پوست‌ برای محافظت از این بخش مهم بدن 13 توصیه مهم کرده اند که در آن علاوه بر وش های مراقبت به بهترین ترکیبات مراقبتی برای پوست‌های مختلف نیز اشاره کرده اند.

متخصصان پوست‌ هم مانند همه ما فصل تابستان را با همین آفتاب سوزان پشت سر می‌گذارند اما شرایط پوست خودشان را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند که پس از پایان این فصل همچنان پوست شفاف، درخشان و سالمی داشته باشند. درواقع هیچ سحر و جادوی خاصی در کار نیست، بلکه این پزشکان هم باید در فصل تابستان کمی بیشتر تلاش کنند تا مانع از شکل‌گیری جوش‌های پوستی شوند و آسیب‌های ناشی از تماس با نور خورشید را به حداقل برسانند بنابراین از ۳متخصص پوست‌ درخواست کرده‌ایم که بهترین توصیه‌ها برای مراقبت از پوست در تابستان را با ما به اشتراک بگذارند.

1. SPF، SPF و باز هم SPF !

اولین و مهم‌ترین توصیه‌ای که همه متخصصان پوست‌ روی آن تاکید دارند و می‌گویند که هرگز نباید بدون رعایت آن از خانه خارج شد، این است: استفاده از محصولات ضدآفتاب دارای SPF. محصول ضدآفتاب انتخاب‌شده باید از نوع طیف وسیع باشد و SPF آن هم حداقل در محدوده 30 قرار بگیرد. همه افراد، صرف‌نظر از هر نوع پوستی که دارند، باید این اصل مهم را جدی بگیرند و حتما به استفاده درست از محصول ضدآفتاب در قسمت‌های مختلف بدن مانند دست‌ها، پاها، گوش‌ها و لب‌ها توجه کنند.

اگرچه این اصل مهم را به‌عنوان اولین توصیه مطرح کردیم، همیشه از محصولات ضدآفتاب به‌عنوان آخرین مرحله از رژیم مراقبت از پوست استفاده کنید. اشاره به این نکته ضروری است که محصولات ضدآفتاب باید پس از هر ۲ساعت تجدید شوند بنابراین کسانی که برای مدت‌ طولانی از خانه خارج می‌شوند، باید همیشه به محصول ضدآفتاب دسترسی داشته باشند. اگر استفاده مجدد از ضدآفتاب را فراموش می‌کنید، بهتر است که زنگ هشدار دوساعته روی تلفن همراه خودتان تنظیم کنید.

2. از محصولات سبک‌تر برای مراقبت از پوست استفاده کنید

همان‌طور که در تابستان به کت‌های زمستانی نیاز ندارید، پوست شما هم در تابستان به محصولات غلیظ و سنگین نیازی نخواهد داشت. دکتر عمر ابراهیم، متخصص پوست‌ و مدیر تحقیقات بالینی در Chicago Cosmetic Surgery and Dermatology می‌گوید: «من در فصل تابستان به مراجعه‌کنندگان توصیه می‌کنم که استفاده از محصولات سبک‌تر را برای مراقبت از پوست فراموش نکنند». با توجه به افزایش تماس پوست با گرما و رطوبت در تابستان باید پاک‌کننده‌های سنگین‌تر (پاک‌کننده‌های برپایه کرم یا روغن) را کنار بگذارید و از گزینه‌های سبک‌تر و برپایه کف (فوم) استفاده کنید. محصولات سبکی که کیفیت آبرسانی بالایی دارند، از بهترین گزینه‌ها برای فصل تابستان هستند.

3. از مرطوب‌کننده دومنظوره استفاده کنید

برای اینکه حجم محصولات مراقبت از پوست را سبک‌تر کنید و درعین‌حال کیفیت مراقبت نهایی را افزایش دهید، می‌توانید مرطوب‌کننده‌های دومنظوره که ترکیبات ضدآفتاب باکیفیت هم دارند، ‌استفاده کنید. به‌گفته دکتر ابراهیم، یک مرطوب‌کننده سبک که حاوی ترکیبات ضدآفتاب و درجه SPF 30 به بالا باشد، برای بیشتر افراد مناسب خواهد بود. البته به شرطی که میزان استفاده از محصول مورد نظر را محدود نکنید و استفاده مجدد را پس از 2 ساعت جدی بگیرید. این متخصص تاکید می‌کند که استفاده از مرطوب‌کننده‌های غلیظ‌تر و سنگین‌تر می‌تواند به انسداد روزنه‌های پوستی، التهاب و حتی شکل‌گیری آکنه منتهی شود، خصوصا اگر کسی دارای پوست چرب یا پوست مستعد ابتلا به آکنه باشد اما پوست همین افراد با استفاده از مرطوب‌کننده دومنظوره شرایط بهتری را در تابستان خواهد داشت.

4. استفاده از مرطوب‌کننده را متوقف نکنید

توجه داشته باشید که شکل‌گیری یک لایه مرطوب (عمدتا تشکیل‌شده از ذرات تعریق) روی پوست در فصل تابستان به معنای مرطوب بودن پوست شما نیست! دکتر ناوا گرینفیلد (متخصص پوست‌ و مدیر گروه درماتولوژی Schweiger در نیویورک) می‌گوید: «به‌رغم گرمای زیاد و رطوبت بالا در تابستان همچنان باید از مرطوب‌کننده استفاده کنید». حتی اگر پوست شما در تابستان حالت چرب و روغنی پیدا کرده باشد، باز هم باید همیشه تمیز کردن پوست با استفاده از محصولات مرطوب‌کننده را جدی بگیرید.

آریل آستاد، متخصص پوست‌ و جراح پوست در نیویورک می‌گوید: «مرطوب‌کننده‌ها بیرونی‌ترین لایه پوست یا لایه شاخی (stratum corneum) را احیا می‌کنند؛ همان لایه‌ای که از پوست در مقابل آلاینده‌ها و ترکیبات شیمیایی مضر محافظت می‌کند و مانع از تحریکات پوستی بیشتر یا خشکی پوست می‌شود». یک بار دیگر در همین مورد است که اهمیت استفاده از مرطوب‌کننده دومنظوره دارای SPF نمایان می‌شود. این محصول ترکیبی و دومنظوره به‌لطف بافت سبکش، لایه شاخی پوست را تغذیه می‌کند بدون اینکه حالت بیش از حد سنگینی روی پوست به‌وجود بیاورد.

5. برای خرید سرم ویتامین C هزینه کنید

به‌گفته دکتر ابراهیم، ویتامین C در همه فصل‌های سال عالی است اما در تابستان واقعا اهمیت بیشتری دارد. استفاده صحیح و منظم از سرم ویتامین C در فصل تابستان به پیشگیری از اختلالات رنگدانه‌ای پوست یا هایپرپیگمنتاسیون کمک می‌کند، جلوه بهتری به خطوط ریز پوستی می‌دهد و می‌تواند به پوست در تولید کلاژن هم کمک کند. بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین C، بعد از پاکسازی یا شستشوی پوست و قبل از رسیدن به مرحله استفاده از مرطوب‌کننده است.

دکتر رابرت فینی، متخصص پوست‌ توصیه می‌کند که هنگام خرید سرم ویتامین C حتما انواعی را انتخاب کنید که حاوی تتراهگزیل‌دسیل آسکوربات (پایدارترین نوع ویتامین (Cباشند. محصولاتی که از ویتامین E کنار ویتامین C استفاده می‌کنند هم با کیفیت بهتر و قوی‌تری از پوست محافظت خواهند کرد.

6. لایه‌برداری را فراموش نکنید

متخصصان پوست‌ اغلب تاکید می‌کنند که در لایه‌برداری پوستی زیاده‌روی نکنید. با تاکید دوباره بر این نکته مهم باید گفت که لایه‌برداری صحیح و به‌موقع در فصل تابستان مزیت‌های زیادی برای پوست دارد.

به‌گفته دکتر آستاد، افراد دارای پوست چرب می‌توانند تعداد دفعات لایه‌برداری پوست را در فصل تابستان افزایش دهند. البته این افزایش نباید بی‌رویه و ناگهانی باشد، بلکه باید تعداد روزهای لایه‌برداری پوست را به‌صورت کاملا تدریجی و آهسته افزایش داد. اگر با هر گونه واکنش منفی پوست مواجه شدید، باید دوباره به روال قبل بازگردید.

دکتر آستاد استفاده از پدهای آلفا هیدروکسی اسید (AHA) را توصیه می‌کند چون این پدها روزنه‌های پوستی مسدودشده را باز کرده و ذرات چربی مرتبط با شکل‌گیری آکنه را از روی پوست جدا می‌کنند.

این پدها همچنین پوست را تسکین می‌دهند که در فصل تابستان به‌دلیل زیاد بودن عوامل استرس‌زا برای پوست اهمیت بالایی دارد. البته دقت کنید که محصولات حاوی ترکیبات AHA می‌توانند پوست را نسبت به پوست حساس‌تر کنند بنابراین اگر از محصولات حاوی AHA استفاده کردید، باید استفاده به‌موقع و صحیح از محصولات ضدآفتاب را با جدیت و دقت بیشتری دنبال کنید.

7. دفعات دوش گرفتن یا حمام کردن را کاهش دهید

بسیاری از ما در فصل تابستان روزانه بیشتر از یک ‌بار دوش می‌گیریم. توصیه متخصصان این است که این دوش‌های متعدد باید کوتاه باشند و مثلا بین 4 تا 5 دقیقه طول بکشند. به‌گفته دکتر ابراهیم، دوش گرفتن بیش از حد یا دوش گرفتن با آب داغ از بدترین عادت‌های رایج در فصل تابستان است که می‌تواند به خشکی بیش از حد پوست منتهی شود و مشکلاتی مانند التهابات پوستی و حتی اگزمای تابستانی را به دنبال داشته باشد.

8. حتما از محصولات آرایشی غیرجوش‌زا استفاده کنید

هنگام خرید محصولات آرایشی همیشه فهرست توضیحات محصول مورد نظر را با دقت بخوانید و فقط محصولاتی را انتخاب کنید که واقعا غیرجوش‌زا یا غیرکومدون‌زا (noncomedogenic) باشند. این اصطلاح به شما می‌گوید که محصول انتخاب‌شده بدون استفاده از ترکیبات مسدود‌کننده روزنه‌های پوستی ساخته شده است. دکتر گرینفیلد تاکید می‌کند که استفاده از محصولات آرایشی غیرجوش‌زا و همچنین سبک در فصل تابستان دارای اهمیتی دوچندان است. پیشنهاد ما این است که در فصل تابستان از پرایمرهای آرایشی بدون روغن یا فونداسیون‌های سبک کمک بگیرید تا شرایط بهتری را برای پوست فراهم کنید.

تابستان و بهترین ترکیبات مراقبتی  برای پوست‌های مختلف

1. پوست چرب: افراد دارای پوست چرب باید در تابستان از محصولات شوینده یا تونر حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنند. اگر پوست کسی چرب و درعین‌حال حساس یا مستعد ابتلا به آکنه باشد، استفاده از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید به او توصیه می‌شود.

2. پوست خشک: از کرم‌های ترمیم‌کننده سد دفاعی پوست یا مرطوب‌کننده‌های حاوی کلسترول، سرامید و اسیدهای چرب استفاده کنید. از صابون‌ها و شوینده‌های غلیظ دور بمانید چون ترکیبات موجود در این محصولات به‌راحتی می‌توانند چربی‌های ضروری پوست شما را از بین ببرند.

3. پوست حساس: ترکیبات ضدالتهابی بهترین عملکرد را برای پوست حساس خواهند داشت بنابراین از محصولاتی استفاده کنید که حاوی اسید سالیسیلیک، سلنیوم، بابونه، عصاره شیرین‌بیان و کوادرینون باشند.

4. پوست مبتلا به اختلالات رنگدانه‌ای: محصولات حاوی هیدروکینون، آربوتین و... می‌توانند ظاهر بهتری به لکه‌های تیره پوستی بدهند اما محصولات ترکیبی ساخته‌شده از ویتامین C و رتینوئیدها نیز عملکرد خوبی برای این پوست‌ها خواهند داشت.

5. پوست‌های دارای چین‌وچروک: بهتر است به متخصصان پوست‌ مراجعه کنید تا بتوانید تحت نظر پزشک از رتینوئیدهای تجویزی و آنتی‌‌آکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و اسید فرولیک استفاده کنید.

منبع: Allure و WebMD

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما