پردرآمدترین رشته‌های شاخه ریاضی‌ و فیزیک در ایران

کدخبر: 426191
اقتصادنیوز :‌یک مشاور تحصیلی درباره پرطرفدارترین رشته‌های گروه آموزشی ریاضی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایمنا ،مائده کمالی اظهار کرد: از سال‌های گذشته دانش‌آموزان با توجه به توان علمی خود، شاخه ریاضی را برای تحصیل انتخاب می‌کردند. در بین رشته‌های دانشگاهی آن هم چهار رشته برق، مکانیک، عمران و کامپیوتر طرفداران بیشتری داشت اما متأسفانه امروزه دانش‌آموزان بیشتر به اجبار خانواده و با این تصور که رشته‌های شاخه ریاضی نمی‌تواند پول‌ساز باشد رشته تجربی را انتخاب می‌کنند.

وی در رابطه با تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی، تصریح کرد: در سال‌های اخیر تعداد شرکت کنندگان گروه‌های آزمایشی ریاضی، هنر، زبان و انسانی تقریباً برابر شده است حتی گاهی اوقات تعداد شرکت کنندگان گروه‌های آزمایشی هنر و زبان بیشتر از ریاضی است. به دلیل استقبال اندک از رشته‌های گروه آزمایشی ریاضی، ظرفیت دانشگاه‌ها در این گروه خالی مانده است.

این مشاور تحصیلی ادامه داد: طی سال‌های گذشته متقاضیان با رتبه یکهزار و۲۰۰ می‌توانستند در رشته عمران دانشگاه صنعتی اصفهان قبول شوند اما شرایط در سال‌های اخیر به گونه‌ای پیش رفته است که فرد با رتبه چهار هزار نیز می‌تواند در رشته‌های تیپ یک دانشگاه صنعتی پذیرش شود.

وی در رابطه با دانشگاه‌های مورد علاقه دانش‌آموزان، خاطرنشان کرد: عمده شرکت کنندگان گروه آزمایشی ریاضی تلاش کمتری برای قبولی در دانشگاه می‌کنند و دانش‌آموزان خاص نیز برای قبولی در دانشگاه‌های خاصی چون شریف و تهران تلاش می‌کنند.

کمالی گفت: شرکت کنندگان در گروه آزمایشی ریاضی به طور میانگین با درصدهای ۳۵ تا ۴۰ می‌توانند در رشته‌های تیپ یک دانشگاه‌های صنعتی و اصفهان ادامه تحصیل دهند.

این مشاور تحصیلی در رابطه با پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در گروه آزمایشی ریاضی، گفت: رشته‌های برق، مکانیک، عمران، کامپیوتر و صنایع جزو پردرآمدترین‌های ریاضی است. شرکت کنندگان با کسب درصدهای بالا در کنکور می‌توانند رشته‌های دکترای پیوسته فیزیک یا بیوتکنولوژی را انتخاب کنند البته در ادامه متقاضیان این دو رشته باید آماده مصاحبه باشند زیرا ظرفیت پذیرش کمی دارد.

کمالی در رابطه با شرط موفقیت شرکت کنندگان کنکور سراسری، گفت: با شرایط موجود شرکت کنندگان علاوه بر علاقه باید ایده و خلاقیت داشته باشند تا در ادامه درآمد خوبی کسب کنند.

وی ادامه داد: رشته حسابداری یکی از پراستخدام‌ترین رشته‌ها در این گروه است، این رشته می‌تواند درآمد خوبی ایجاد کند،اما متقاضیان این رشته که فقط برای رسیدن به شغل‌های دولتی تلاش می‌کنند، نمی‌توانند به درآمد بالایی فکر کنند. رشته حسابداری تنها رشته‌ای است که فرد می‌تواند در دوران دانشجویی نیز از آن کسب درآمد کند.

این مشاور تحصیلی خاطرنشان کرد: رشته‌های عمران و کامپیوتر طرفدار بیشتری نسبت به سایرین دارد. رشته برق و مکانیک نیز طرفدار دارد اما این رشته‌ها اشباع شده است.

کمالی در رابطه با دانش‌آموزانی که هدف‌شان تنها استخدام شدن است، گفت: دانش‌آموزانی که هدف‌شان استخدام شدن است می‌توانند وارد رشته‌های شناور مانند مدیریت شوند.

وی گفت: مهندسی ایمنی از رشته‌های جدید شاخه ریاضی است که بازار کار خوبی هم دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما