تاکید روسای مجالس ایران و جمهوری آذربایجان بر توسعه همکاری تجاری

کدخبر: 431524
اقتصادنیوز : روسای مجالس ایران و جمهوری آذربایجان بر توسعه مراودات تجاری بین دو کشور تاکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت ؛  خانم صاحبه غفاراوا رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان که برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران به تهران سفر کرده است با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف با بیان این که حضور هیات عالیرتبه پارلمان جمهوری آذربایجان در کشورمان فرصت مناسبی برای بررسی راهکارهای ارتقاء روابط فیمایبن است ، افزود: جمهوری آذربایجان بدلیل حسن همجواری و همچنین وجود عنصر اسلامیت جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران دارد.

وی به نقش تأثیرگذار مجالس دو کشور در تسهیل و تسریع مناسبات دو دولت  اشاره کرد و ادامه داد: افزایش ارتباطات پارلمانی و گفت و گوهای کمیسیون های تخصصی و گروه دوستی جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان کمک شایانی به توسعه مراودات دو کشور می نماید. مجلس شورای اسلامی اهتمام ویژه¬ای برای تحکیم و تقویت ارتباطات با مجلس ملی جمهوری آذربایجان قائل است.

رییس مجلس شورای اسلامی به مناقشه قره باغ اشاره کرد و توضیح داد که مناقشه قره باغ اتفاق ناخوشایندی بود که نه تنها باعث خسارتهای جانی و مالی برای کشورهای درگیر شد بلکه رشد و توسعه منطقه را به تاخیر انداخت.

وی افزود: همانطور که حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری هم فرمودند موضع اصلی جمهوری اسلامی ایران احترام به حاکمیت و حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است و با هرگونه تغییرات مرزی که تمامیت ارضی یک کشور مستقل را به خطر اندازد مخالف هستیم.

قالیباف همچنین بر استفاده بهینه از ظرفیت های مناسب اقتصادی دو کشور تاکید کرد و افزود که  طرح های مشترک اقتصادی فراوانی در حوزه های زیربنایی از قبیل کریدور شمال و جنوب، راه آهن و انرژی میان دو کشور وجود دارد که باید این طرحها زودتر کامل شود تا منجر به توسعه روابط تجاری فیمابین شود و دو ملت از منافع آن بهره¬مند شوند.

خانم صاحبه غفاراوا رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان نیز با ابراز خرسندی از حضور در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، از سوی دولت و ملت این کشور برای ملت ایران و دولت جدید آرزوی موفقیت کرد.

غفاراوا  همچنین بر مناسبات دوستانه دو کشور  تاکید کرد و ادامه داد که ارتباطات دوستانه دو کشور با وجود اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی ابدی است و سیاست جمهوری آذربایجان تقویت و تحکیم همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران می باشد.

وی  گفت:  ایران جزء اولین کشورهایی بود که در سال ١٩٩١ استقلال کشور ما را به رسمیت شناخت و با بازگشایی سفارتهای دو کشور روابط و همکاری فیمابین آغاز شد.

رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان همچنین به مواضع کشورمان در مناقشه قره باغ اشاره کرد و تافزود: مردم و دولت آذربایجان هیچ گاه بیانات رهبری جمهوری اسلامی ایران و حمایت های بی دریغ دولت ایران را فراموش نخواهند کرد.

وی یادآورشد، با توجه به وجود بیش از ١٣٦ توافقنامه همکاری های اقتصادی میان دو کشور، بعد از پایان یافتن مناقشه در قره باغ فصل جدیدی از همکاری ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه و گسترش مراودات اقتصادی و تجاری آغاز شده است.

غفاراوا در پایان بر تبادل هیات و گسترش مناسبات پارلمانی میان نمایندگان مجلس ملی جمهوری آذربایجان و مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

 

 

تیتر یک
  • زمینه‌ها و انگیزه‌های پیوستن عضو نهم به پیمان شانگهای

    اقتصادنیوز: پس از تقریباً ۱۵ سال، پیشنهاد ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای (SCO) توسط اعضای دائم این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما