توضیحات گمرگ درباره ارسال واکسن کرونا به ونزوئلا

کدخبر: 433146
اقتصاد نیوز : در پی انتشار تصویری در فضای مجازی مبنی بر ارسال واکسن کرونا به ونزوئلا، گمرک توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  صدا و سیما، امروز تصاویری از یک محموله واکسن مربوط به روز چهارشنبه ۲۰ مرداد در فضای مجازی منتشر شد و بر روی این تصاویر فردی ادعا میکند که در این شرایطی که کشور نیاز به واکسن دارد یک محموله واکسن سینوفارم قرار است به ونزوئلا ارسال شود.

ماجرای محموله واکسن برای ونزوئلا چیست؟
با پیگیری خبرنگار ما، معاون فنی گمرک در توضیحاتی اعلام کرد این محموله از چین و برای ونزوئلا بارگیری شده و در ایران ترانشیپ میشود.

ترانشیپ چیست؟
گاهی در واردات و صادرات کالا ممکن است کالا به طور مستقیم به کشور مقصد قابل بارگیری و انتقال نباشد. از این رو تجار کالای خود را ابتدا به یک کشور واسطه یا میانی منتقل و از آنجا با تغییر وسیله حمل و نقل، کالای خود را به کشور مقصد ارسال می‌کنند. این روش که ترانشیپ نام دارد اغلب برای کاهش هزینه‌های نقل و انتقال و یا دور زدن تحریم‌هایی که علیه کشور مقصد وضع شده، انجام می‌شود و زیرمجموعه‌ای از ترانزیت است.

این محموله واکسن سینوفارم هم با هواپیما به ایران آمده و سپس با انتقال به هواپیمای دیگر راهی مقصد یعنی ونزوئلا شده است؛ و این یک عملیات معمول در انتقال کالا از کشوری به کشور دیگر است و هیچ کشوری حق ندارد محموله‌ای که برای مقصدی دیگر بارگیری شده را در اختیار خود قرار قرار دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما