تشدید تدابیر امنیتی در پایگاه نظامی ترکیه در عراق

کدخبر: 433365
اقتصاد نیوز : به دنبال حمله راکتی به پایگاه نظامی ترکیه در شمال عراق، آنکارا تدابیر امنیتی اطراف این پایگاه را تشدید کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، «غیاث سورجی» مسئول اطلاع‌رسانی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، امروز (شنبه - ۱۴ آگوست)، از اقدام ارتش ترکیه در تشدید تدابیر امنیتی در اطراف پایگاه «زلیکان» در ناحیه «بعشیقه» خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، تصریح کرد: «ارتش ترکیه پس از حمله راکتی دو روز پیش به این پایگاه نظامی، تدابیر امنیتی خود را در اطراف آن، تشدید کرده است».

به گفته این عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق، تدابیر امنیتی ارتش ترکیه شامل، سنگرسازی، بالا بردن سطح آماده‌باش و دریافت تجهیزات کمک‌ها از مسیر هوایی بر خلاف گذشته که زمینی بود، است.

دو روز پیش، پایگاه زلیکان که مقر ارتش ترکیه در ناحیه بعشیقه در شرق استان نینوی است، با سه فروند راکت هدف قرار گرفت. برخی منابع نیز شمار راکت‌های شلیک شده را پنج عدد اعلام کردند. هیچ طرفی مسئولیت این حمله راکتی را تا به این لحظه بر عهده نگرفته است اما پس از گزارش منابع عراقی درباره حمله راکتی به این پایگاه، وزارت دفاع ترکیه رسما اعلام کرد که یک نظامی این کشور در جریان حمله‌ای در شمال عراق کشته شده است.

 «محمد الشبکی» نماینده پارلمان عراق، پیشتر در خصوص طرح هدفمند ترکیه برای سیطره بر موصل و الحاق آن به خاک خود هشدار داده  و گفته بود که تلاش‌های ترکیه در این مسیر، از سال ۲۰۱۴ تاکنون، همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: «ترک‌ها یک پروژه در نینوی دارند و از مدت‌ها پیش برای آن، برنامه‌ریزی کرده‌اند. موضوع تنها هدف قرار دادن حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیست، بلکه اهداف دیگری نیز در میان است».

این نماینده عراقی افزود: «ترکیه تلاش می‌کند تا مساحت جغرافیایی خود را گسترش دهد،کنترل موصل را از نظر سیاسی و اداری به دست گیرد تا برنامه‌های ویژه خود را در این منطقه اجرایی کند».

وی توضیح داد که این پروژه، پیش از سال ۲۰۱۴ با هدف سیطره آمریکا بر موصل و اداره آن از طریق کنسولگری ترکیه طرح شد و امروز تلاش‌های آنکارا برای سلطه بر این منطقه از طریق حملات نیروهای ترکیه، تلاش‌های آن برای الحاق اراضی عراقی به خود و قرار دادن آن در نقشه جغرافیایی‌اش کاملا مشهود است.

ترکیه مدت‌هاست با ادعای مقابله با پ‌.ک‌.ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. پ‌.ک‌.ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

ترکیه از آوریل گذشته چندین عملیات نظامی را به بهانه مبارزه با پ.ک.ک در شمال عراق آغاز کرده و به راحتی از احتمال حمله به منطقه سنجار در غرب استان نینوی سخن می‌گوید. امری که با واکنش گروه‌های سیاسی و نظامی عراقی مواجه شده است.

منطقه سنجار در غرب استان نینوی به مرکزیت شهر موصل، قرار دارد که گفته می‌شود، طی سال‌های گذشته در سایه نبود نیروهای عراقی در این منطقه، پ.ک.ک از این منطقه به عنوان محلی برای فعالیت‌های خود استفاده کرده است. آنکارا بارها درباره تبدیل شدن این منطقه به قندیل دوم (نام کوهستانی در نزدیکی مرزهای ایران، عراق و ترکیه و محل استقرار عناصر پ.ک.ک) هشدار داده است. آخرین این هشدارها از زبان «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه بود که گفت شاید نیروهای ترکیه یکی از شب‌ها به ناگهان در سنجار عملیاتی انجام دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما