اتهام آمریکا و چین/علت: قلدری

کدخبر: 436002
اقتصاد نیوز : رسانه‌های دولتی چین اوایل روز چهارشنبه کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا را متهم کردند که قصد دارد با اظهاراتش در سنگاپور دال بر اینکه پکن از تهدید و ارعاب برای حمایت از ادعاهای قلمرویی غیرقانونی‌اش در دریای چین جنوبی استفاده می‌کند، میان چین و کشورهای جنوب شرق آسیا اختلاف بیندازد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد، همزمان با اینکه واشنگتن تلاش می‌کند تا شرکای منطقه‌ای را برای موضع‌گیری در برابر نفوذ نظامی و اقتصادی رو به رشد چین متحد کند، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر چین را به قلدری برای همسایگان جنوب شرق آسیایی‌اش متهم کرد؛ این دومین بار طی دو روز است که معاون رئیس جمهوری آمریکا در جریان یک سفر منطقه‌ای، پکن را هدف می‌گیرد.

وزارت امور خارجه چین نیز دست روی دست نگذاشت و روز چهارشنبه در واکنش آمریکا را به مداخله در امور منطقه‌ای و بر هم زدن صلح متهم کرد.

رسانه‌های دولتی چین اوایل روز چهارشنبه کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا را متهم کردند که قصد دارد با اظهاراتش در سنگاپور دال بر اینکه پکن از تهدید و ارعاب برای حمایت از ادعاهای قلمرویی غیرقانونی‌اش در دریای چین جنوبی استفاده می‌کند، میان چین و کشورهای جنوب شرق آسیا اختلاف بیندازد.

هریس روز چهارشنبه در جریان سخنرانی در هانوی، پایتخت ویتنام گفت، این نیاز وجود دارد که فشاری علیه چین به خاطر ادعاهای دریایی‌اش شکل گیرد و پیشنهاد داد که واشنگتن از ویتنام در حوزه‌های کلیدی از جمله تقویت امنیت دریایی برای موضع‌گیری در برابر اقدامات قهری رو به رشد پکن در دریای چین جنوبی حمایت می‌کند.

هریس در جریان دیدار با "نگوین ژوان پوک"، رئیس جمهوری ویتنام گفت: ما باید راه‌هایی برای تحت فشار گذاشتن و اعمال فشار بر پکن برای تبعیت از کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریاها و به چالش کشیدن زورگویی‌ها و ادعاهای دریایی بیش از حد این کشور پیدا کنیم.

یکی از مقامات کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، گفت: هریس به ویتنام سفرهای بیشتر کشتی‌های جنگی و ناوهای هواپیمابر آمریکا، واکسن  و کمک به مقابله با پاندمی کرونا را پیشنهاد داد و آغاز برنامه‌هایی برای کمک به مقابله با تغییر آب و هوا را اعلام کرد.

سفر هفت روزه هریس به سنگاپور و ویتنام بخشی از استراتژی وسیع‌تر آمریکا برای موضع‌گیری جهانی در برابر چین است. چین، ویتنام، برونئی، مالزی، فیلیپین و تایوان ادعاهایی بر بخش‌هایی از آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی دارند؛ دریایی که محل عبور خطوط کشتیرانی مهم است و شامل میادین گازی و مناطق غنی ماهیگیری می‌باشد.

روزنامه دولتی "دیلی چاینا" در مقاله‌ای در واکنش به اظهارات هریس در سنگاپور نوشت: کامالا هریس در حالی که انگشت اتهام را به طرف چین می‌گیرد و چین را به تهدید و ارعاب کردن متهم می‌کند، عمدا دورویی خود در تلاش برای تهدید و ارعاب کشورهای منطقه‌ای برای پیوستن به واشنگتن در برنامه‌اش برای مهار چین را نادیده می‌گیرد.

در ادامه این مقاله آمده است: سخنرانی هریس در سنگاپور حمله‌ای بی‌پایه و اساس به چین بود. به نظر می‌رسد که تنها تعهد آمریکا به جنوب شرق آسیا تلاش‌های بی‌وقفه و اختصاصی‌اش برای ایجاد اختلاف میان کشورهای جنوب شرق آسیا و چین است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما