این 3 دارو برای درمان کرونا استفاده می شوند

کدخبر: 436567
اقتصاد نیوز : داروهای رمدسیویر، اکتمرا و فاویپیراویر جزو پروتکل دارویی کشور است که در برنامه ملی برای درمان کرونا استفاده می‌شو ند .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز ، بیش از ۱۷ ماه از تولد ویروس منحوس و ناشناخته  کرونا  می‌گذرد اما همچنان ساختار ناشناخته‌اش و پیچیدگی‌هایی که در تاج آن قرار دارد و موجب جهش‌های پی‌در ‌پی آن شده علم بشریت را در شناخت ویروس متحیر ساخته است.

در شرایطی که روزانه روند مبتلایان و فوتی‌های ناشی از این بیماری صعودی است مصرف  دارو ی رمدسیویر که برای مبتلایان تجویز می‌شود بسیار بالاست.

داروهای رمدسیویر، اکتمرا و فاویپیراویر جزو پروتکل دارویی کشور است که در برنامه ملی برای درمان کرونا استفاده می‌شود اما مدتی‌است که اخبار ضدونقیضی از تاثیرگذاری این دارو به گوش می‌رسد.

همه حواشی از زمانی شروع شدکه علیرضا زالی فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران گفته ما آمارهای مرگ‌ومیر را از سازمانی جهانی بهداشت پنهان کردیم و درحالی‌که اطلاعات چندانی از ویروس کرونا نداشتیم از مشاوره‌های بین‌المللی استفاده نکردیم و ۷۲۰ میلیون یورو برای واردات داروی رمدسیویر هزینه کردیم در حالی‌که باید این پول را خرج واردات واکسن می‌کردیم و شواهد نشان می‌دهد سفیران ما در کشورهای خارجی به دنبال تامین واکسن نبوده‌اند.

صحبت‌های زالی موجب شد تا افکار عمومی در خصوص عدم واردات واکسن رنگ‌وبوی سیاسی پررنگ‌تری بگیرد و اخباری مبنی بر ناکارآمدی رمدسیویر که سال گذشته از سوی سازمان جهانی بهداشت مطرح شده بود دوباره قوت بگیرد.

سال گذشته سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود داروی ضد ویروسی رمدسیویر در میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در بیمارستان بستری هستند بی‌تاثیر است. اما با این وجود کشور ما برای واردات این دارو هزینه‌های پرداخت.

در همین خصوص مصطفی قانعی، عضو کمیته ملی واکسن کرونا در جدیدترین اظهاراتش در برنامه تلویزیونی گفته که فاویپیراویر هیچ اثر و خاصیتی در درمان کرونا ندارد و به مردم توصیه کرده اگر می‌خواهند بدتر از این نشوند به هیچ‌وجه دنبال داروی رمدسیویر نباشند.

با وجود این‌که صحبت‌های این متخصص و تعداد دیگر از کارشناسان این حوزه مبنی بر تایید گفته‌های او اما همچنان تجویز این دارو از سوی پزشکان ادامه دارد و موجب ایجاد صف‌های طولانی برای دسترسی به آن شده که خود زمینه را برای شدت همه‌گیری و ابتلا به بیماری فراهم می‌کند.
حسین میرلوحی فوق تخصص ریه در خصوص تاثیر داروی رمدسیویر می‌گوید: «با تمام شبهاتی که نسبت به کارایی این دارو وجود دارد باز هم در همه کشورهای دنیا داروی رمدسیویر به بیماران کرونایی که در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری نمی‌شوند، تزریق می‌شود».

وی با تاکید بر این‌که یکی از دلایل مصرف بیش از حد رمدسیویر در کشور افزایش روزانه مبتلایان است، عنوان می‌کند: «متاسفانه پروتکل‌های بهداشتی در کشور به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود و از طرفی اذهان عمومی به سمتی هدایت شده که تصور مبتلایان بر این است با هر وضعیتی که دارند فارغ از نظر پزشک باید داروی رمدسیویر بگیرند و برای تهیه آن یا به پزشک اصرار می‌کنند یا به صورت آزاد با هزینه گزاف دارو را تهیه می‌کنند.»

میرلوحی با بیان این‌که این دارو برای بیماران فوق بدحال کرونایی و افرادی‌که به تازگی مبتلا شده‌اند کارایی ندارد، ادامه می‌دهد: «بهترین وقت برای تزریق این دارو درست زمانی‌است فرد تازه دچار درگیری شده، اما متأسفانه این دارو یا زودتر از موعد تجویز می‌شود یا به قدری دیر که کار از کار گذشته است و در هر دو مورد ناکارآمد است.»

متخصصان برای بیماران کرونایی ۶ دز آمپول رمدسیویر تجویز می‌کنند که در بیمارستان‌های خصوصی تا ۷۰۰ هزار تومان برای تزریق هر دز رمدسیویر پول دریافت می‌شود، از این رو در حال حاضر درمان بیماری کرونا برای افراد تا چند ۱۰ میلیون تومان می‌تواند هزینه در بر داشته باشد که این عدد برای تامین دارو در بازار آزاد چندین برابر می‌شود که در بسیاری از موارد از ناکارآمد است زیرا یا پیش از موعد و در شروع بیماری کرونا تجویز می‌شود و یا این‌که به قدری ریه فرد دیگر شده که مصرف داروبی‌فایده است.

آمیتیس رمضانی مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران در مورد مصرف بیش‌از حد داروی رمدسیویر می‌گوید: «بعضی پزشکان از همان ابتدا رمدسیویر برای بیماران تجویز می‌کنند که این کار بسیار اشتباه است زیرا این دارو دارای عوارض زیادی است و برای هر کسی مناسب نیست.

در حالی‌که در کشور به بیماران کرونایی در مرحله‌ای از بیماری داروی رمدسیویر تجویز می‌شود از این رو توجه به عوارض مصرف این دارو از جمله افزایش قند خون، افت فشار خون، تهوع، تب و لرز، تعریق، عوارض کلیوی و کبدی قابل توجه است.

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران با تاکید بر این‌که از ابتدا هم در خصوص استفاده از این دارو مستندات ضد و نقیض بود می‌گوید: «معمولاً این دارو را برای کسانی استفاده می‌کنیم که درگیری ریه آنها قابل توجه است و احتمال پیشرفت دارد به همین دلیل وقتی فرد کورتن درمانی می‌شود بهتر است در کنار آن یک ضد ویروس یا آنتی وایرال هم داشته باشد که این آنتی وایرال می‌تواند فاوی پراویل باشد با رمدسیویر، البته اثر قطعی هیچ‌کدام از این داروها تایید نشده است ولی به ناچار زمانی‌که احتمال درگیری ریه وجود دارد به ناچار از آن استفاده می‌کنیم.»

وی در خصوص ناکارآمد بودن داروی رمدسیویر عنوان می‌کند: «از ابتدا هم که این دارو برای درمان کرونا پیشنهاد شد مطمئن نبودیم تاثیرگذار باشد زیرا این دارو برای درمان بیماری اِبولا است ولی در شرایطی که داروی خاصی نبود که نقش آنتی وایرال یا ضد ویروس داشته باشد ناچار بودیم از آن استفاده کنیم اما بعضی پزشکان از همان ابتدا رمدسیویر برای بیماران تجویز می‌کنند که این کار بسیار اشتباه است زیرا این دارو دارای عوارض زیادی است و برای هرکسی مناسب نیست.»

به گفته کارشناسان و متخصصان بهداشت بهترین روش پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا واکسیناسیون عمومی و در کنار آن رعایت پروتکل‌های بهداشتی است اما در شرایط فعلی که میزان ابتلا به کرونا دلتا در کشور بالاست و روند واکسیناسیون به کندی صورت می‌گیرد روزانه مقادیر زیادی از داروی رمدسیویر برای بیماران کرونایی مصرف می‌شود که بخشی به دلیل باور بیماران مبنی بر درمان قطعی کرونا با رمدسیویر است که بعضا آن را از بازار آزاد با هر بهایی تهیه می‌کنند و بخشی دیگر نیز در گرو منافع پزشکانی است که با علم به این‌که این دارو در برهه‌ای خاص از بیماری موثر است بی‌رویه آن را تجویز می‌کنند و هیچ نظارتی هم بر این امر وجود ندارد و متضرران اصلی این رویه فقط مردم هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما