عبدالملکی : قرارگاه اشتغال کشور تشکیل می شود

کدخبر: 437259
اقتصاد نیوز : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تشکیل قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره علت نام‌گذاری وزارت کار به وزارت مردم گفت: وزارت‌ کار وزارت خانه ای بزرگ است و یکی از بزرگ‌ترین کارهایش موضوع اشتغال است .ما نام این وزارت خانه را وزارت مردم گذاشتیم زیرا فقط در بخش تامین اجتماعی آن بیش ۴۲ میلیون نفر بیمه شده حضور و در بخش بازنشستگی کشوری بیش از ۲ میلیون نفر تحت پوشش هستند.

وی ادامه داد: در حوزه بهزیستی ۶.۵ میلیون نفر از هموطنان عزیز ما تحت حمایت هستند، در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ۱۰۰ ها هزار نفر یا آموزش دیده‌اند یا مخاطب ما هستند. در مجموعه اقتصادی هم ۱۰۰ ها هزار نفر فعالیت دارند و از خدمات استفاده می‌کنند و هر بخش با مردم سر وکار داریم.

عبدالملکی درباره هدف‌گذاری ایجاد شغل بیان کرد: اشتغال در حوزه تولید است و تولید در گردشگری و کشاوزی و آی‌تی معنا پیدا می کند. تولید در این بخش‌ها شکل می‌گیرد و متولی آن‌ها وزارت صنعت، وزارت راه و وزارت شهرسازی است اما اشتغال در کشور ما یک ستاد فرماندهی دارد که فرمانده آن رئیس جمهوری است اما عملا این فرماندهی تفویض می‌شود به وزارت کار به همین جهت ما مسئولیت حاکمیتی داریم.

وزیر کار ادامه داد: ما قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور را ایجاد می‌کنیم.

وزیر کار ادامه داد: ما قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور را ایجاد می‌کنیم و در این قرارگاه غیر از این‌که دستگاه‌های اصلی که مسئولیت ایجاد اشتغال در کشور را دارند،عضو می‌شوند بفیه ذی‌نفعان مانند نهادهای انقلابی و تشکل‌های مردمی همگی حضور دارند.

وی افزود: ما نقشه اشتغال را فراهم و روی آن نظارت می‌کنیم و به اینکه چرخ دنده‌های صنعت درست بچرخد کمک می‌کنیم. اگر بستر مناسبی فراهم شود واقعا تحقق هدف ایجاد یک میلیون شغل در سال کاملا شدنی است، ما به عنوان جانشین فرمانده این قرارگاه که خود شخص رئیس جمهور است این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

عبدالملکی افزود: این دوره با دوره‌های دیگر متفاوت است از این جهت که شخص رئیس جمهور که وعده یک میلیون شغل در سال را دادند در این موضوع مستقیم حضور دارند و پشت ما گرم است، دومین نکته مثبت بحث هماهنگی بسیار بالای تیم اقتصادی است که به نظر من بی سابقه است،در ۲۰ سال گذشته که من یاد دارم هماهنگ‌ترین تیم اقتصادی را در این دوره دولت داریم، پس انتظار داریم این تعاملات بین بانک مرکزی و وزارت‌خانه‌ها برقرار خواهد شد و در آینده‌ نزدیک خبرهای خوبی داریم.

وزیر کار تصریح کرد: نظام تامین مالی و بانکی اگر همراهی نکند مشکل اساسی پیش میاید و اشتغال آن طور که باید شکل نمی‌گیرد این را همه‌ی اعضای دولت درک کردند مثلا در حوزه نظام بانکی وزیر محترم امور اقتصادی دقیقا با این نگاه وارد موضوع اصلاح نظام بانکی دارند می‌شوند و سیستمی که بتواند منابع بیش‌تری در اختیار کارهای خرد و متوسط و کوچیک قرار دهند با روش‌های آسان‌تر که دارد طراحی می‌شود.

او افزود: اصلاحاتی که در بازار سرمایه دارد دنبال می‌شود و امیدوار هستیم در آینده خوب خود را نشان دهد بخش زیادی از نیازمندان به منابع مالی بزرگ مثل شرکت‌های بزرگ را روانه بازار سرمایه می‌کند تا در سیستم بانکی جا برای کسب‌و کار های خرد باز شود.

وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی گفت: در دنیا عمده‌ی منابع بازار سرمایه به مصرف کسب‌وکارها و شرکت‌های بزرگ می‌رسد یعنی در کشورهای پیشرفته گام‌های بسیار بزرگ کم تر می‌روند وام می‌گیرند کوچک‌ترها هستند که سراغ سیستم بانکی می‌روند در کشور ما متاسفانه برعکس بوده تا به الان چون شرکت‌های بزرگ می‌آمدند و منابع بانکی را می‌بلعیدند.

عبدالملکی درباره تعریف زنجیره‌ی ارزش اظهار کرد: وقتی تولید می‌خواهد شکل بگیرد و منشا اشتغال است عوامل مختلفی باید کنار هم قرار گیرند تا ما بتوانیم تحول در حوزه اشتغال ایجاد کنیم فقط یک بعد آن بحث آموزش است بعد دیگر تامین مواد اولیه است بعد بعدی تامین سرمایه و بعد بازاریابی و فروش است بعد بعدی مربوط به حسابداری و مسائل مربوط به آن است این عوامل در کنار هم زنجیره می‌شوند که هرکدام اگر نباشند شغل و تولید شکل نمی گیرد.

او ادامه داد: من همین جا به سراغ آموزش‌های فنی ‌و حرفه‌ای می‌روم حوزه با ارزش با ظرفیت‌های بسیار عالی و ما می خواهیم آن را فعال کنیم این سازمان و به طور کلی مسئله مهارت یکی از حلقه‌های مفقوده است در حال حاضر نیروی کار ماهری را به هیچ وجه نمی‌توانی پیدا کنی که بیکار باشه اگر هم باشد موقتی است.

وزیر کار بیان کرد: بر اساس تجربه ای که در کمیته امداد داشتیم به افراد تحت حمایت آموزش‌های مختلف می‌دادیم مثل جوشکاری زیر آب هزینه می‌کردیم تا مهارت بیاموزند اما بعد این عزیزان را روی دست می‌بردند و در ۴ سال پیش تقریبا ۱۰ میلیون تومان درآمد داشتند الان حداقل ۳۰ میلیون درآمد دارند.

عبدالملکی تصریح کرد: اگر ما آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در استان‌ها ارائه دهیم مخصوصا با نگاه به بازار مشکل بیکاری بخش زیادی حل می‌شود ما برنامه‌ریزی که کردیم این است که بیاییم آموزش‌ها را بازار محور کنیم بعضی از آموزش‌ها سنتی هستند و کاربرد ندارند یک تحول جدی در نظام آموزش فنی حرفه‌ای خواهیم داشت.

او افزود : در هر منطقه ای ببینیم چه مهارتی نیاز است بیاییم بر اساس آن آموزش دهیم حتی گفتیم که ۳۵۰ تا از واحدهای آموزش‌های فنی را ارتقا دهیم به واحدهای کارآفرینی به این معنا که این‌ها روی زنجیره ارزش کار کنند و کسی که آموزش می‌بیند را در تامین مالی و بازاریابی کمک کنند.

وزیر کار با اشاره به این که این کار یک انقلاب در زمینه آموزش است تصریح کرد: با این کار بخش بزرگی از مشکل بیکاری حل خواهد شد.

وزیر کار گفت: من یک درخواست می‌کنم از همه‌ی عزیزان از پس‌ فردا در سایت اصلی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یک لینک فعال می‌شود با عنوان پیشنهادات و ایده‌ها عزیزان در هر حوزه‌ای که مربوط به این وزارت خانه است ایده طرح تجربه‌ پیشنهاد نکات موفقی دارند اطلاع دهند اگر فایلی دارند می‌توانند بارگزاری کنند در هر حوزه‌ای باشد چه اشتغال چه صندوق‌ها چه بهزیستی.

عبدالملکی ادامه داد : مردم عادی یک خانمی که در خانه است یک ایده دارد فرصت را ایجاد کردیم تا با کمک همه‌ی مردم این وزارت‌خانه بسیار بزرگ را اداره کنیم اصل قاعده‌ی ما در اداره‌ی این وزارت‌خانه در دولت جدید اتکا به فکر و ایده‌ی نخبگان و آحاد مردم هست.

او درباره برنامه خود برای افزایش بهره‌وری در صندوق روستاییان سازمان تامین اجتماعی شستا اظهار کرد: این‌ها متعلق است به آن‌هایی که حق بیمه پرداخت کرده‌اند متعلق به کارگرها و کارمندان است یعنی این‌ها واحدهایی است که برای خود مردم است ما در این جا هیچ چیز دولتی نداریم.

وزیر کار درباره تعارض منافع گفت: تعارض منافع در همه‌ی ارکان دولت باید با آن مبارزه شود و فقط به اوضاع اقتصادی نیست. من درخواست کردم که دو کمیته را بلافاصله تشکیل دهیم یک کمیته مقررات‌زدایی و تمرکز زدایی که معتقدیم بخش زیادی از مقرراتی که در حوزه اشتغال تعاون صندوق‌ها امثال آن وجود دارد زائد است و کمیته دوم که مهم تر است کمیته مبارزه با مفاسد و تعارض منافع است که هر کدام از این همکاران بررسی کنند مجرای هرچیزی چیست و از کجا نشات می‌گیرد.

عبدالملکی بیان کرد: ما حتما اطلاع رسانی می‌کنیم حالا این سیاست‌ اطلاع رسانی ما که آیا کیس‌ها مشخصا اعلام شوند یا کلیات گفته شود باید سیاست رسانه‌ای را مشخص کنیم اما حتما به مردم اطلاع می‌دهیم.

او افزود: من معتقدم اگر شخص رئیس جمهور پای مبارزه با فساد باشد حتما اتفاق می‌افتد جریاناتی هم که هستند پول و قدرت دارند و قدرت‌های پوشالی هستند.

وزیر تعاون گفت : من این وعده را می‌دهم که ظرف چند ماه ما پالایش اساسی انجام خواهیم داد مدیران کارآمد حتما ارتقا پیدا می‌کنند.

او افزود : پس ما ضمن اینکه سعی می کنیم یک ارتباط عادلانه بین کارگر و کارفرما برقرار کنیم دو محور دیگر را پیگیری می‌کنیم مسئله مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار.

وزیر کار گفت : در دولت قبل تفکرات اقتصادی بسیار متناقض بود در این دولت تدبیر رئیس جمهور این بود که همه متعلق به یک جریان فکری باشند جریان کارآمد اقتصاد مقاومتی مبتنی بر نظریه اقتصادی اسلامی و ایرانی که واقعیت اقتصادی را بشناسد.

عبدالملکی تصریح کرد: در جریان ادغام ۳ وزارت خانه بخش تعاون از قرار گرفتن در کنار حوزه رفاه و کار می‌توانست پیشرفت کند اما نکرد و وعده دادیم در این حوزه برنامه‌ی خاصی داریم و کارهای اساسی انجام دهیم تا بخش تعاون بالا بیاید البته ادعا نمی‌کنم در ۴ سال می‌توانیم به ۲۵ درصد برسیم.

او ادامه داد : کلیات سند تعاون بسیار عالی است که ما آن را در بحث تامین مالی و تقویت فرهنگ تعاون حتی کمک گرفتن از بازار سرمایه برای کمک به بخش تعاونی به جد پیگیری می کنیم.

وزیر کار گفت: در حوزه‌های دانش بنیان تعداد زیادی جوانان تحصیل کرده و خوش فکر داریم ما در فرهنگ اسلامی و ایرانی کارهای جمعی نقش بالایی دارد و در این راه از خود تعاونی گر‌ها کمک می‌گیریم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما