علائم لامبدا، کرونایی خطرناک تر از قبل

کدخبر: 437454
اقتصادنیوز : پس از واریانت دلتا، حالا نوبت لامبدا است که با قرار گرفتن کنار نام کرونا موج تازه ای از وحشت و دشواری را برای مردم جهان همراه داشته باشد، کرونایی با علائمی خاص.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نمناک ،طبق اطلاعات موجود از سازمان سلامت جهانی، واریانت لامبادا زنجیره هایی از ویروس اولیه کرونا است که اولین بار در آگوست سال 2020 در پرو به کشف رسید. ظاهراً این طور که معلوم است لامبادا می تواند خطرناک تر از زنجیره اولیه کرونا  باشد. البته به آن واریانت نگرانی گفته نمی شود اما به طور کل اطلاعات در مورد آن زیاد نیست و ممکن است این واریانت هم ویژگی های نگران کننده ای مانند انتقال دهندگی بیشتر مانند ویروس دلتا داشته باشد.

لامبدا تغییرات ژنتیکی دارد که شامل پروتئین های ویروسی می شود؛ قسمتی که به سلول های انسانی وصل می گردند و ممکن است افزایش انتقال دهندگی ویروس را در پی داشته باشند و همچنین شدت بیماری را بالا ببرد.

مطالعات نشان داده اند که انتقال یا انبوه چندگانه کووید 19 در کشور های مختلف با موارد ابتلا، افزایش پیدا کرده است. ویلیام اسکافنر متخصص و پروفوسور بیماری های عفونی در این باره گفته است که این ویروس در کشورهای مختلفی از جمله آمریکای جنوبی وارد شده است و حتی به انگلستان هم رسیده است اما موارد آن در آمریکا کم هستند.

علائم کرونا لامبدا چیست؟

علائم آن با دیگر زنجیره های ویروس کرونا  یکسان هستند اما طبق گزارشات موجود از سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها علائم رایج کرونا لامبدا شامل موارد زیر است:

 • تب یا لرز

 • سرفه  ( شدید و مداوم )

 • تنگی نفس

 • سختی هنگام تنفس

 • سردرد

 • درد بدن

 • درد عضلانی

 • از دست دادن حس بویایی و چشایی

 • گلو درد

 • گرفتگی یا آبریزش بینی

 • اسهال

 • حالت تهوع  و استفراغ

حالت تهوع

آیا واکسن می تواند برای لامبادا موثر باشد؟

هنوز مشخص نیست که آیا لامبدا انتقال پذیرتر از واریانس های دیگر است یا خیر و آیا بیماری جی تری را ایجاد می کند و آیا این واکسن ها برایش موثر هستند یا خیر ؟

مطالعات اولیه آزمایشگاهی که هنوز تکمیل نشده اند، هم امید به ما می دهند و هم نگرانی. محققان به این نتیجه رسیده اند پادتن هایی که بدن بعد از تزریق واکسن فایزر، مدرنا و کروناواک تولید کرده است، مقاومت کمتری در برابر متغیر لامبدا نسبت به زنجیره اولیه ویروس داشته اند. اگرچه مطالعات هنوز هم بر این عقیده هستند که این واکسن ها می توانند ویروس را خنثی کنند.

چگونه از خودمان در برابر ویروس لامبادا مراقبت کنیم؟

همه انواع متغیر های کرونا یکسان نیستند بنابراین ما باید با توجه به اینکه واکسن زده ایم یا خیر؛ از خودمان در برابر آن ها مراقبت کنیم.

افراد می توانند خودشان را از واریانت کوئید 19 با واکسینه کردن و رعایت پروتکل های بهداشتی محافظت کنند.

افرادی که واکسن تزریق نکرده اند حتماً باید یکی از واکسن ها را بزنند تا حداقل در دوره واکسن زدن قرار بگیرند.

افراد واکسینه شده هم باید دستورات سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها را رعایت کنند که شامل شستن مداوم دست ها، استفاده از ماسک در مکان های شلوغ و فضاهایی با تهویه ضعیف است.

زدن واکسن کرونا

چگونه خودمان را در برابر هر نوع کرونا محافظت کنیم؟

همه ما باید از این پاندمی بترسیم زیرا واریانت های مختلفی را ایجاد کرده است. هر واریانت که در مورد آن چیزهای زیادی یاد می گیریم، دوباره خودش را تغییر می دهد و ویژگی های جدیدی را بروز می دهد.

همه متخصصان بیماری های عفونی که با آن ها صحبت کردیم، بحث اصلی شان در مورد واکسن و محافظت افراد از خودشان و کسانی است که دوستشان دارند. واکسن ها می توانند از نتایج جدی این عفونت ها جلوگیری کنند و بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از خطرناک شدن متغیر لامبادا و تاثیر منفی آن روی افراد هستند.

دکتر اسکافنز در این باره می گوید اگر هم اکنون واکسینه کرده اید بهتر است که دیگر دستورات جلوگیری برای کاهش شیوع بیماری مانند ماسک زدن در محیط های شلوغ و رعایت بهداشت دستان را حتماً انجام دهید.

همچنین اگر افراد خاصی در منزلتان هستند، به عنوان مثال بیماری های زمینه ای دارند یا کودکان زیر 12 سال دارید که واکسینه نشده اند، حتماً باید دستورالعمل ها را بیشتر رعایت کنید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما