محور گفتگوی امیرعبداللهیان با کرزی

کدخبر: 438899
اقتصاد نیوز : وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با کرزی با اعلام این‌که ایران مرزها و گذرگاه‌های مرزی با افغانستان را باز نگه می‌دارد، گفت که جمهوری اسلامی خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در گفتگوی تلفنی  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو بین تمام گروهها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که  بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی  این کشور باشد تاکید کرد و افزود: افغانستان تنها از این طریق  می تواند به صلح  پایدار برسد. 

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم است.

وزیر خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاههای مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور  باز نگه می دارد و تجارت را  ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: آمریکا طی ۲ دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضعیت پایان داده و محقق شود.

حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان  نیز در این  تماس تلفنی اظهار داشت: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضعیت نهایت تلاش خود  را  انجام می دهند و هدف اصلی تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است. 

وی ضمن تقدیر از مواضع و مساعی به کار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان،  با گروههای مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستند و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست دارند کمافی السابق کمکهای خود را  در راستای تسهیل این امر ادامه دهد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز یکشنبه شب با امیرعبداللهیان تلفنی گفتگو کرد و خواستار ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما