مردان و زنان این روستا از دو سیاره مختلف آمده اند!

کدخبر: 438967
مردمان یکی از روستاهای نیجریه که در آن مردان و زنان مدعی اند از دو سیاره مختلف آمده اند به سوژه رسانه ها تبدیل شده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شاید نام کتاب معروف «مردان مریخی، زنان ونوسی» نوشته جان گری را شنیده باشید. اما جالب است بدانید مردان مریخی و زنان ونوسی واقعا روی زمین وجود دارند. اهالی روستای اوبانگ در نیجریه مدعی اند که مردان مریخی و زنان ونوسی هستند.

اما حکایت عجیب مردان مریخی و زنان ونوسی این جامعه روستایی این است که آن‌ها هریک زبانی متمایز باهم دارند. شاید باور آن کمی سخت باشد که چطور مردان و زنانی که در یک جامعه کوچک روستایی با هم زندگی می‌کنند می‌توانند زبان‌های مختلف داشته باشند، اما این واقعیت روستای اوبانگ است. البته دقیقا مشخص نیست که نسبت واژگان در زبان مردان و زنان چقدر با هم متفاوت است، اما مثال‌هایی وجود دارد که تفاوت فاحشی را میان زبان‌های مردان و زنان نشان می‌دهد.

مثلا مردان برای «لباس» از کلمه «نکی» استفاده می‌کنند در حالی که زنان به لباس «آریگا» می‌گویند. مثال دیگر واژه درخت است که مردان به آن «کیتچی» و زنان به آن «اوک ونگ» می‌گویند. این‌ها تنها تفاوت‌های ظریف تلفظ نیست بلکه واژگانی کاملا متفاوت هستند.

چی چی اندی، انسان شناس در این باره گفت: «بسیاری از واژه‌ها کاملا متفاوت هستند. البته بسیاری از کلمات مشترک نیز بین زنان و مردان وجود دارد. اما کلماتی هستند که یکسان به نظر نمی‌رسند، حروف یکسانی ندارند و کاملا متفاوتند. اما نکته جالب در این روستا این است که همه اهالی زن و مرد آن می‌توانند زبان یکدیگر را متوجه شده و درک کنند."

«اولیور ایبانگ» رئیس این روستا گفت: «مرحله‌ای وجود دارد که مردان متوجه می‌شوند باید به زبان خودشان صحبت کنند. هیچ اجباری در این باره وجود ندارد و فرد وقتی شروع به صحبت با زبان مردان می‌کند همه درمی یابند که بلوغ وی فرار رسیده است.»

هیچ کس نمی‌داند که چرا و چگونه سنت دوزبانه در اوبانگ آغاز شده، اما بیشتر مردم محلی این نظریه مذهبی را ترجیح می‌دهند که خداوند آدم و حوا را به عنوان مردم اوبانگ خلق کرد و زبان آن‌ها دو زبان مختلف بود.

تیتر یک
  • زمینه‌ها و انگیزه‌های پیوستن عضو نهم به پیمان شانگهای

    اقتصادنیوز: پس از تقریباً ۱۵ سال، پیشنهاد ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای (SCO) توسط اعضای دائم این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما