جزئیات همکاری‌های دوجانبه دور کشور در دیدار مقامات ازبکستان و ترکیه

کدخبر: 440499
اقتصاد نیوز : امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگی تولید فناوری‌های پیشرفته، ایجاد زیربناهای مدرن انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، معاون نخست وزیر ازبکستان با معاون حزب عدالت و توسعه ترکیه در چارچوب دیداری گسترش همکاری‌های دوجانبه را بررسی کردند.

«سردار عمرزاق اف» معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با «نعمان قورتولموش» معاون رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه و نماینده پارلمانی شهر «استانبول» در چارچوب دیداری در شهر «تاشکند» گسترش همکاری‌های دوجانبه را بررسی کردند.

طرفین در این دیدار، همکاری‌های همه جانبه دو کشور از جمله موضوعات شراکت بین حزبی را مورد بررسی قرار دادند.

قورتولموش ضمن ارزیابی مطلوب از سیر گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی و فرهنگی ازبکستان و ترکیه، آمادگی کشورش را برای ارائه کمک همه جانبه به پیشبرد اصلاحات در ازبکستان و تحکیم سیستم سیاسی و اجتماعی- اقتصادی آن اعلام کرد.  

طرفین در پایان این دیدار در مورد تشریک مساعی نهادهای سیاسی و دولت دو کشور با اهداف اجرای موثر توافقات به دست آمده و تکمیل بیش از پیش ساز و کار همکاری‌های متقابل به توافق رسیدند.

اکنون ترکیه یکی از مهم‌ترین همکاران تجاری ازبکستان در منطقه محسوب می‌شود.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2020 میلادی در سطح 2 میلیارد و 100 میلیون دلار بوده است.

هم اکنون در ازبکستان بیش از 1611 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران ترکیه فعالیت می‌کنند.

امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگی تولید فناوری‌های پیشرفته، ایجاد زیربناهای مدرن انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود. 

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ 16 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ 4 مارس سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

تیتر یک
  • احیای هژمونی ایالات متحده امکان‌پذیر است؟

    اقتصادنیوز: همیشه در هر رقابتی، دو استراتژی اساسی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. استراتژی اول تهاجمی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما