انتقاد نمازی از بزرگان اصلاح طلب و اصولگرا

کدخبر: 441666
اقتصاد نیوز : «علی محمد نمازی»، یک چهره سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با علت افول احزاب طی سال های گذشته اظهار کرد: در ایران به جز در سه سال اول عمر نظام جمهوری اسلامی که آیت الله شهید بهشتی، جناب آقایان خامنه ای، هاشمی رفسنجانی و شهید حجةالاسلام باهنر که حزب جمهوری اسلامی ایران را تشکیل دادند و با سرعت در سراسر کشور عضو گیری کردند و در نهایت در مجلس ششم، دیگر شاهد فعالیت جدی احزاب نبوده ایم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا، یک فعال سیاسی اصلاح طلب با انتقاد بر اینکه بزرگان احزاب حضور جدی در احزاب ندارند، گفت: یکی از نقدهای امروز این است که بزرگان اصلاح طلب و اصولگرا درگیر فعالیت‌های حزبی نمی شوند.

«علی محمد نمازی»، یک چهره سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با علت افول احزاب طی سال های گذشته اظهار کرد: در ایران به جز در سه سال اول عمر نظام جمهوری اسلامی که آیت الله شهید بهشتی، جناب آقایان خامنه ای، هاشمی رفسنجانی و شهید حجةالاسلام باهنر که حزب جمهوری اسلامی ایران را تشکیل دادند و با سرعت در سراسر کشور عضو گیری کردند و در نهایت در مجلس ششم، دیگر شاهد فعالیت جدی احزاب نبوده ایم.

نمازی افزود: فلسفه وجودی احزاب که سامان دادن به سلایق مختلف، سازماندهی نیروهای علاقه مند به فعالیت های سیاسی و یا صرفا احساس تکلیف برای حضور در پای صندوق‌های رای و در نتیجه کسب پیروزی در انتخابات و سهیم شدن در قدرت است، هیچ فردی صرفا برای کسب معنویت و ورود به بهشت وارد فعالیت حزبی نمی شود. اینگونه افراد و احزاب شان به دنبال ایفای نقش در اداره کشور هستند. 

او تاکید کرد: احزاب ابزار نظام های دموکراتیک هستند. اگر ادعا داریم که دموکراسی بر کشور حاکم است، علامت آن وجود احزاب قوی، فراگیر و فعال است.

نمازی با انتقاد بر اینکه بزرگان احزاب حضور جدی در احزاب ندارند، گفت: یکی از نقدهای امروز این است که بزرگان اصلاح طلب و اصولگرا درگیر فعالیت‌های حزبی نمی شوند.

او با بیان اینکه حکومت به طور کل موافق کار حزبی نیست، خاطر نشان کرد: این احزاب هستند که بار عمده ابزار چرخش دموکراتیک قدرت از طریق معرفی برنامه، کاندیدا، گرم کردن تنور انتخابات و ایجاد شوق و انگیزه در مردم برای حضور در پای صندوق های رای را، بر عهده دارند. 

نمازی:بزرگان اصلاح طلب و اصولگرا درگیر فعالیت‌های حزبی نمی‌شوند/ امید فعالین سیاسی کاسته شده

این چهره اصلاح طلب ادامه داد: در سال های اخیر با توجه به نوع انتخاباتی که در کشور برگزار می‌شود و با اعمال نظارت استصوابی کاندیداها، احزاب و خصوصا کاندیداهای اصلاح طلب از گردونه انتخابات حذف می شوند، احزاب امکان مانور و سهیم شدن در قدرت را ندارند و به همین خاطر است که از امید فعالین سیاسی کاسته شده است.  

نمازی خاطرنشان کرد: حاکمیت علی‌رغم اینکه می‌گوید نظام جمهوری اسلامی یک نظام دموکراتیک است و از آنجایی که ابزار نظام‌های دموکراتیک، احزاب و تشکل‌های سیاسی هستند اما حاکمیت تاکنون استقبال لازم را از احزاب، نداشته است.  

او در پایان گفت: آنچه در رابطه با روند طبیعی تکامل احزاب در کشور مهم است، این است که این دو جناح اصلی کشور به دو حزب فراگیر تبدیل شوند و این کار محتاج برگزاری انتخابات آزاد، رقابتی و منصفانه است تا احزاب برنامه داده، کاندیدا معرفی و با گرم کردن تنور انتخابات و با انتخاب شدن در انتخابات، در قدرت سهیم شوند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما