رئیس جمهور سابق بازداشت شد

کدخبر: 444406
اقتصاد نیوز : رئیس جمهور سابق گرجستان در هنگام بازگشت از تبعیدی هشت ساله توسط دولت این کشور بازداشت شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «ایراکلی گاریباشویلی» نخست وزیر گرجستان شامگاه جمعه به وقت محلی اعلام کرد که «میخائیل ساکاشویلی» رئیس جمهور پیشین این کشور پس از بازگشت به گرجستان دستگیر شد.

الجزیره گزارش داد، رسانه‌های محلی گرجستان تصاویر ویدئویی را منتشر کرده‌اند که ساکاشویلی را در حالی که توسط نیروهای امنیتی زندان روستاوی اسکورت می‌شد و لبخندی بر لب داشت، نشان می‌دهد.

نخست وزیر گرجستان روز جمعه در کنفرانس خبری گفت: «می‌خواهم به عموم مردم اطلاع بدهم که سومین رئیس جمهور گرجستان، میخائیل ساکاشویلی، دستگیر شد. وی به یک بازداشتگاه منتقل شد. نیروهای مجری قانون عملیات دستگیری وی را در بالاترین سطح اجرا کردند».

خبر این دستگیری هجده ساعت پس از آن اعلام شد که ساکاشویلی - که به طور غیابی محکوم شده و طی سال‌های اخیر در اوکراین زندگی می‌کرد- در پیامی در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که به گرجستان، بازگشته است.

گفتنی است، بازگشت این سیاستمدار ۵۳ ساله به گرجستان در آستانه برگزاری انتخابات شهرداری در سرتاسر این کشور (روز شنبه) صورت گرفته است؛ انتخاباتی که در تعیین ترکیب سیاسی این کشور نقشی اساسی ایفا می‌کند.

این دستگیری احتمال بروز تنش دیپلماتیک میان گرجستان و اوکراین را نیز افزایش می‌دهد؛ چرا که ساکاشویلی به دلیل دریافت شهروندی اوکراین در سال ۲۰۱۵ از تابعیت گرجستان- به دلیل قوانین این کشور علیه تابعیت دوگانه- محروم شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما