درخواست ضد روسی سناتورهای آمریکایی از بایدن

کدخبر: ۴۴۵۳۷۹
سناتورهایی از دو حزب آمریکا از بایدن خواستند در صورت عدم صدور روادید بیشتر برای آمریکایی‌ها جهت فعالیت در اماکن دیپلماتیک واشنگتن در روسیه، ۳۰۰دیپلمات روس را از این کشور اخراج کند.
درخواست ضد روسی سناتورهای آمریکایی از بایدن

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در ادامه تنش‌های دیپلماتیک واشنگتن و مسکو، تعدادی از سناتورهای آمریکایی خواستار اخراج دیپلمات‌های روس بیشتری از این کشور شدند.

سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه روز سه شنبه از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا خواستند در صورت عدم صدور روادید بیشتر برای آمریکایی‌ها جهت فعالیت در اماکن دیپلماتیک واشنگتن در روسیه، ۳۰۰دیپلمات روس را از این کشور اخراج کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این پیشنهاد که توسط سناتورهای دموکرات «باب منندز» و «مارک وارنر» و سناتورهای جمهوری‌خواه «جیم ریش» و «مارکو روبیو» به‌عنوان سران کمیته‌های روابط خارجی و اطلاعاتی سنا داده شده، باعث تشدید اختلاف کنونی بین واشنگتن و مسکو حول نحوه فعالیت دیپلمات‌ها می‌شود.

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که در ماه آگوست سفارت آمریکا در مسکو را از حفظ، استخدام یا قرارداد کارکنان روسی یا سایر کشورها به جز نگهبانان منع کرد و این دفتر مجبور شد ۱۸۲ کارمند و ده‌ها پیمانکار را اخراج کند.

سناتورهای آمریکایی در این‌باره گفتند اقدام مسکو بدان معناست که تنها ۱۰۰ دیپلمات آمریکایی در روسیه حضور دارند، در حالی که ۴۰۰ دیپلمات روسی در سراسر آمریکا مستقر هستند.

به نوشته رویترز، این سناتورها در نامه‌ای به بایدن نوشتند: «این عدم تناسب در نمایندگی دیپلماتیک غیرقابل قبول است. بر این اساس، روسیه باید روادید کافی برای نزدیک شدن به برابری بین تعداد دیپلمات‌های آمریکایی در روسیه و تعداد دیپلمات‌های روسی که در ایالات متحده مستقر هستند، صادر کند. اگر مسکو این کار را نکند، بایدن باید ۳۰۰ دیپلمات روس را اخراج کند».

بر اساس این گزارش، کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا هنوز به سوال رویترز برای اظهار نظر در این‌باره پاسخ نداده‌اند.

پیش از این، مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه ای را در لایحه بودجه دفاعی نشان داد که به کاخ سفید توصیه می‌شود ۳۵ شهروند روسیه شامل وزیران، تجار و روزنامه نگاران را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد. به گفته قانونگذاران آمریکایی، این افراد می‌توانند در نقض حقوق بشر دست داشته باشند.

 رئیس جمهور روسیه  اخیرا حکم تمدید برخی اقدامات اقتصادی ویژه علیه کشورهایی که روسیه  را تحریم کرده اند، تمدید کرد. در  فرمان پوتین آمده است، این حکم که مورخ ششم آگوست ۲۰۱۴ صادر شده تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ تمدید می‌شود.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز گفته بود رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به اعمال تحریم‌های آمریکاعلیه مقام‌ها و شهروندان روس عاقلانه عمل خواهد کرد. 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید