مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:

وضعیت رنگی استان ها و شهرستان ها/ چهارشنبه 14 مهر 1400

کدخبر: ۴۴۵۵۴۰
طبق گزارش وزارت بهداشت در روز چهارشنبه 14 مهر 1400، در حال حاضر ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۶ شهر در وضعیت زرد و ۵۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.
وضعیت رنگی استان ها و شهرستان ها/ چهارشنبه 14 مهر 1400

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و در عین حال شمار تزریق واکسن در کشور از ۶۰ میلیون دز گذشت.

تعداد تلفات روزانه کووید۱۹ روز گذشته(سه شنبه) به عدد ۲۱۶ و پایین ترین رقم پس از پایان خیز پنجم کرونا رسید و امروز نیز بر همین عدد متوقف ماند.

در این خیز در ۲۸ مرداد و هفتم مهر ماه به ترتیب شمار تلفات به یکصد و ۱۲۰ هزار نفر رسید.

همچنین رکورد تلفات روزانه کرونا در این مدت چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از ابتدای شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.       

بدون شک رویکرد دولت سیزدهم در افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون تاثیر بسزایی در کاهش تلفات و موارد بستری  کرونایی گذاشته اما کارشناسان بر این باورند پایان خیز پنجم به معنای پایان کرونا نیست و نسبت به احتمال وقوع خیز ششم کرونا در کشور و از آبان ماه هشدار می دهند.

به هر روی مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، از روز گذشته تا امروز ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۴۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۰۵ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۴۵۸ نفر رسید.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۱ هزار و ۷۷۹ نفر رسید.

۵ میلیون ۱۵۳ هزار و ۴۸ نفر از بیماران نیز بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

۵ هزار و ۵۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین تا کنون ۳۲ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۹۴۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

تزریق واکسن کرونا در کشور از مرز ۶۰ میلیون دُز گذشت

تا کنون ۴۲ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۲۲۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۷ میلیون و ۴۹۶ هزار و ۷۲۴ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۰ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۹۴۵ دُز رسید.

همچنین در حال حاضر ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۶ شهر در وضعیت زرد و ۵۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

۱۴ مهرماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها 

شیوع کرونا در کشور به مدد شتاب جریان واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی نزولی شده، اما تازه‌ترین آمار ۲۱۶ نفر فوتی در روز نشان می‌دهد که خطر همچنان در کمین است و نباید از موج جدید شیوع غافل شد.

بسیج همگانی به تسریع در جریان واکسیناسیون در مناطق مختلف کشور منجر شده به طوری که طی دو هفته اخیر به طور متوسط روزانه بیش از یک میلیون دز واکسن تزریق شده است.

واکسن ضد کرونا زنجیره انتقال کووید ۱۹  را قطع می‌کند و دریافت آن با توجه به انبوه آسیب های جسمی، روانی و اقتصادی شیوع کرونا طی بیش از دو سال گذشته، یک وظیفه و مسوولیت اجتماعی است که نباید در این زمینه تعلل کرد.

به گفته دکتر «محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هم اکنون حدود ۶۰ میلیون نفر از هموطنان دوز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند، اما هنوز هم به مرز دلخواه نرسیده ایم.

هرچه واکسیناسیون بیشتر شود جمعیت کشور ایمنی بیشتری خواهند داشت و در این راستا وزارت بهداشت تالاش می کند واکسیناسیون مردم در استان ها به صورت متوازن در حال انجام است، گفت: همه تلاش ما این است که اختلاف زیادی در واکسیناسیون استان ها به وجود نیاید وپیش رود.

در همین حال، مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم معتقد است واکسن نزدن باعث می‌شود زنجیره‌های انتقال ویروس به‌سرعت به یکدیگر متصل شوند و بار دیگر شاهد طغیان ویروس کرونا شویم.

محمد نیک‌پور اضافه کرد: قبل از ورود احتمالی سویه‌های جدید کرونا، باید پوشش حداقلی واکسیناسیون در کشور صورت گیرد تا ایمنی لازم ایجاد شود.

طبق ارزیابی ها و برآوردهای متخصصان پزشکی و درمانی، افرادی که هنوز اقدام به تزریق واکسن نکرده اند طعمه اصلی موج بعدی کرونا خواهند شد.

این همه در حالی است که در کنار واکسیناسیون نباید از رعایت پروتکل های بهداشتی و احتمال بروز موج دیگر شیوع غافل شد.

باورهای نادرست درباره واکسن کرونا

در حالی که کارشناسان بر اهمیت واکسیناسیون از جمله زنان باردار تاکید دارند، صحبت های غیرلمی در میان برخی افراد رد و بدل می شود.

عضو هیات علمی گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص گفت: مصرف مکمل‌های معمول دوران بارداری همچون آهن، ویتامین دی و کلسیم با دریافت واکسن کرونا در مادران باردار هیچ تداخلی ندارد.

دکتر فاطمه تارا افزود: براساس مطالعات، واکسن کرونا مشکلی هم  برای روی باروری افراد نداشته و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد.

وی با بیان این که در حال حاضر عده‌ای از افراد دغدغه استفاده از واکسن دارند، ادامه داد: می توان با قطعیت بیان کرد که واکسیناسیون، شدت بیماری، میزان بستری و مخصوصا بستری در آی. سی. یو و همچنین میزان مرگ‌ و میر را کاهش می‌دهد.

نقشه+کرونا+از+10+مهر+1400

تیتر یک
  • فهرست مثبت ترین و منفی ترین آلت کوین ها

    اقتصادنیوزبیت کوین که وارد کانال ۱۷۰۰۰ دلار شده بود، دوباره این کانال را از دست داده و اتریوم هم در کانال ۱۲۰۰ دلار…

کارگزاری مفید