روزی که امام حکم ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای را تنفیذ کرد

کدخبر: 445993
امام خمینی در هفدهم مهر ماه سال ۶۰ حکم ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای را تنفیذ کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، پس از شهادت محمدعلی رجایی، دومین رئیس جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه‌ای با اکثریت آرا به عنوان سومین رئیس جمهور انتخاب شدند. امام خمینی (س) در هفدهم مهر ماه سال ۶۰ حکم ایشان (۱) را تنفیذ کردند. متن حکم امام به شرح زیر است:

"بسم اللّه الرحمن الرحیم

ما نَنْسَخْ مِنْ آیَةٍ أَوْ نُنْسِهانَأْتِ بِخَیْرٍ مِنْها أَوْ مِثْلِها [۲]گرچه دست جنایتکاران و منافقان، رئیس جمهور متعهد و مؤمنی را از ملت مجاهد ایران گرفت و یکی از خدمتگزاران صدیق را به شهادت رساند و ملت عزیز را از خدمت او، و او را از خدمت به ملت محروم کرد و گمان کرد که با ترور اشخاص، ملت بپاخاسته از تصمیم خود عقب می‌نشیند و در خدمت به اسلام بزرگ سستی می‌ورزد و در نتیجه راه برای قدرت‌های چپاولگر باز می‌شود، ولی شرکت بی سابقۀ مردم کشور، امید بدخواهان را مبدل به یأس و طمع آزمندان را برای همیشه برید.

امریکا و تروریست‌های وابسته و پیوسته به آن با تبلیغات خود ملت شریف ایران و ارتش وفادار به اسلام را از هدف بزرگ اسلامی شان منحرف معرفی می‌نمایند، و وسایل ارتباط جمعی غرب، خصوصاً امریکا و صهیونیزم برای جهانخواران و مزدورانشان کاخ‌های سفید خیالی ساخته تا با شکست ایران در انتخابات، به سوی ایران مهد شیرزنان و شیرمردان، هجوم آورده و با محو اسلام، حکومت سلطنتی یا جمهوری دمکراتیک خلق [۳] برقرار و کشور را تا ابد مورد چپاول قدرتمندان خصوصاً امریکا قرار دهند.

ولی شرکت عمومی ملت شجاع و متعهد در انتخابات و پیروزی‌های پی در پی قوای مسلح در جنوب و غرب و حضور مداوم ملت در سرتاسر کشور از طرفی، و از طرف دیگر سرکوبی اشرار وطن‌فروش در داخل و پشت جبهه و به انزوا کشیدن ملی‌گرایانِ پیوسته به امریکا، کاخ‌های تخیلی آنان را فروریخت.

خداوند متعال بر ما منت نهاد که افکار عمومی را برای انتخاب رئیس جمهوری متعهد و مبارز، در خط مستقیم اسلام و عالِم به دین و سیاست هدایت فرمود که امید است با حُسن تدبیر و کمک قوای سه‌گانه و پشتیبانی ملت بزرگ، مشکلات یکی پس از دیگری رفع و احکام مقدس اسلام به طور دلخواه در سطح کشور اجرا گردد.

اینجانب به پیروی از ملت عظیم‌الشأن و با اطلاع از مقام و مرتبت متفکر و دانشمند محترم جناب حجت الاسلام آقای سید علی خامنه‌ای ـ ایّده اللّه تعالی ـ رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب نمودم. [۴]و رأی ملت مسلمان متعهد و تنفیذ آن محدود است به اینکه ایشان به همان نحو که تا کنون خدمتگزار اسلام و ملت و طرفدار قشر مستضعف، و به حکم قرآن کریم اَشِدّاءُ عَلَی الْکُفّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ [۵] بوده‌اند از این پس نیز به همان تعهد باقی باشند و از طریق مستقیم انسانیت و اسلام انحراف ننمایند، که ان‌شاءاللّه نمی‌نمایند؛ و در این موقع خطیر که بدخواهان خارج و داخل و بلندگو‌های ابرقدرت‌ها خصوصاً امریکای جنایتکار با هر وسیله می‌خواهند ملت و دولت و مجلس و دادگاه‌های ایران را متهم کنند و به گمان فاسد خود تزلزلی در ارکان جمهوری اسلامی ایجاد نمایند، لازم است رئیس جمهور با کمک همۀ ارگان‌های جمهوری اسلامی و با تشریک مساعی یکدیگر جریانات امور را به طوری هماهنگ و موافق اسلام کنند که بهانه را از دست بدخواهان بگیرند؛ گرچه بسیاری از آنان با احکام اسلام و حدود و تعزیرات آن موافقت ندارند.

آقای رئیس جمهور و سایر دست‌اندرکاران و دولتمردان در جمهوری اسلامی باید بدانند که ملت شریف ایران بر همۀ آنان محبت و منت دارند، چراکه این ملت فداکار است که در اول انقلاب با نثار خون جوانان خود و زحمات طاقت‌فرسا پیروزی را به دست آورد و همه را از زندان‌ها و تبعید‌ها و انزوا‌ها و اختناق‌ها نجات داد و حکومت را از ستمگران بازستاند و به آنان تحویل داد؛ و همین ملت است که از اول پیروزی تاکنون در صحنه بوده و از کشور و ارتش و سپاه و سایر قوای مسلح و دولت و مجلس و شورایعالی قضایی و دادگاه‌ها پشتیبانی نموده، و با کمک و همت همین ملت، دشمنان داخل و خارج را سرکوب و حزب اللّه را به جای احزاب و گروه‌های شیطان نشاند؛ و هم‌اینانند که با شوق و شعف به آقای رئیس جمهور بیش از شانزده میلیون رأی دادند و بر کرسی ریاست جمهوری نشاندند؛ و هم‌اینانند که به خواست خداوند تعالی قادرند کشور را حفظ و از شرّ شیاطین نجات دهند؛ و اینانند که بر همۀ ما‌ها و شما‌ها حق دارند و همه می‌بایست دیْن خود را به آنان ادا کنیم و در خدمت ملت خصوصاً مستضعفین که سنگینی این جمهوری به دوش آنان بوده و بدون کوچکترین توقعی در خدمت اسلامند، با جان و دل کوشا باشیم؛ و مادام که همۀ ما و شما در خدمت مردم هستیم آسیبی به جمهوری اسلامی وارد نمی‌شود و ملت بزرگ و بیدار و در صحنه جواب همۀ یاوه سرایان و زورگویان را می‌دهد. از خداوند متعال پیروزی اسلام و مسلمین را خواستارم. والسلام علی عباد اللّه الصالحین.

روح اللّه الموسوی الخمینی"

۱ ـ در روز عید سعید قربان، با حضور امام خمینی و جمع زیادی از مسئولین عالیرتبه، علما و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و نظامی و مردم و خانواده‌های شهدا، مراسم تنفیذ حکم سومین رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این مراسم آقای سید احمد خمینی متن نامه‌های وزیر کشور و شورای نگهبان را مبنی بر اعلام صحت انتخابات قرائت نمود و سپس ایشان متن حکم امام خمینی در مورد تنفیذ انتخابات را برای حاضران خواند.

۲ ـ سورۀ بقره، آیۀ ۱۰۶: «ما هیچ آیتی را نسخ نمی‌کنیم و یا آن را از یاد‌ها نمی‌بریم مگر آنکه بهتر و یا مثل آن را بیاوریم».

۳ ـ در مقابل نظریۀ امام خمینی مبنی بر اینکه نظام سیاسی ایران «جمهوری اسلامی» است که با تأیید اکثریت قاطع ملت ایران در رفراندم ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ و همه‌پرسی قانون اساسی همراه بود، گروهک‌های چپگرا و مخالفین جمهوری اسلامی و برخی از ملی گرایان قید‌های دیگری را به عنوان پسوند «جمهوری» مطرح می‌کردند که با بی‌اعتنایی و مخالفت مردم روبرو شد.

۴ ـ به موجب اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، امضای تأیید و تنفیذ حکم ریاست جمهوری، پس از انتخاب مردم، از وظایف و اختیارات رهبری است.

۵ - سورۀ فتح، آیۀ ۲۹: «محمدص فرستادۀ خداست، و آنانی‌که با اویند برکافران سختگیر، و بین خویش مهربان هستند».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما