مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازگشایی شد

کدخبر: 446076
اقتصاد نیوز : مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور گفت: از این پس برنامه‌های کانون بسیار متنوع برنامه‌ریزی می‌شود تا کودکان و نوجوانان شاد باشند و از طریق این شادی تغذیه فرهنگی نیز دریافت کنند.
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، مهدی علی‌اکبرزاده در حاشیه مراسم رونمایی از نخستین تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی که امروز، ۱۷ مهر ماه، در مشهد برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: راه‌اندازی تریلی‌تئاتر در خراسان رضوی در راستای بهره‌مندی تمام کودکان و نوجوانان این استان و حتی سایر استان‌ها طراحی شده و امیدواریم تعداد تماشاخانه‌های سیار افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به تنوع برنامه برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: بیشترین فعالیت ما در زمینه تولید محصولات فرهنگی است و تماشاخانه سیار نیز محصولی فرهنگی و تولیدی ملی به‌شمار می‌آید.

علی‌اکبرزاده ادامه داد: چنانچه تولید چنین محصولاتی در کشور افزایش پیدا کند، نیاز به سالن، آمفی‌تئاتر و... کاهش می‌یابد زیرا بسیاری از افراد از تماشای نمایش در فضای باز لذت می‌برند. به علاوه شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا اهمیت توجه به این محصولات را پررنگ‌تر کرده است. با این حال فراهم ساختن چنین امکاناتی نیازمند مساعدت و یاری نهادهای مختلف فرهنگی و اجرایی است. افزایش و توزیع چنین محصولات و اقداماتی همراه با برنامه‌های متنوع فرهنگی در زمینه‌های مختلف معرفی کتاب، نمایش فیلم، اجرای نمایش و... در سطح کشور نوعی واکسیناسیون فرهنگی به شمار می‌رود.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: مشکلات و فشارهای روانی حاصل از شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا سبب آزار و اذیت کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان و کاهش شور و نشاط جامعه شده است اما چنین برنامه‌هایی می‌تواند علاوه بر تأثیرگذاری بر شادابی روانی افراد، آن‌ها را به لحاظ فرهنگی نیز تغذیه کند. این تماشاخانه می‌تواند به عنوان کتاب‌خانه یا فروشگاه سیار ارائه‌دهنده محصولات کانون پرورش فکری نیز عمل کند.

وی عنوان کرد: این تماشاخانه در نخستین روزهای هفته ملی کودک افتتاح شد تا انحصارا در اختیار استان خراسان رضوی قرار گیرد و به عنوان اولین تماشاخانه سیار این استان در مناطق مختلف فعالیت داشته باشد. هفت نوع دیگر از این تماشاخانه طراحی شده و آماده اجرای برنامه در فضاهای مختلف کشور است.

علی‌اکبرزاده با اشاره به اینکه به مناسبت هفته ملی کودک برنامه‌های متنوعی طراحی شده، گفت: به عنوان مثال از تمام افرادی که در زمینه کار با کودکان و نوجوانان و اقدامات فرهنگی نظیر تعلیم و تربیت فعالیت دارند و حتی خبرگزاری‌ها درخواست کردیم تا ساعت ۱۸ امروز فضای مجازی خود را به مدت چند دقیقه به ساعت کودکی مبدل سازند و در خصوص کودکان سخن بگویند.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور تصریح کرد: همچنین به خانواده‌ها سفارش کرده‌ایم در طول این هفته یک ساعت در روز را به کودکان اختصاص دهند. از دیگر برنامه‌های کانون می‌توان به اجرای نمایش محیطی در فضاهای گوناگون کانون پرورش فکری، پخش و اکران فیلم‌های سینمایی در سایت کانون و اکران مجازی برگزیدگان پویانمایی سال‌های گذشته به صورت رایگان در پرتال نام برد. علاوه بر این‌ها محصولات سایت کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان طی این هفته با ۲۵ درصد تخفیف ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: کودکان ایران پیام ویژه‌ای را به کودکان جهان مخابره کرده‌اند. به علاوه در این هفته چهار نشست تخصصی به صورت مجازی و در زمینه تعلیم و تربیت کودکان برای خانواده‌ها برگزار خواهد شد. در این هفته بازدید از موزه ملی هنر و ادبیات کودک نیز رایگان خواهد بود. دیدار با کودکان بیمار در بیمارستان‌ها و اهدای کتاب به آن‌ها از دیگر برنامه‌های هفته ملی کودک محسوب می‌شود.

علی‌اکبرزاده گفت: همچنین روز دوشنبه، ۱۹ مهر ماه نیز دیداری نمادین به صورت حضوری و مجازی با کودکان خواهیم داشت تا آنان در این جلسه صحبت کرده و نیازهای خود را بیان کنند و ما نیز به سخنان آن‌ها گوش دهیم.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور اظهار کرد: نمایشگاه مجازی آثار نقاشی کودکان نیز در پرتال کانون برگزار خواهد شد. همچنین به دلیل این که این هفته یادواره شهید علی لندی، نوجوان فداکار ایذه‌ای، برگزار می‌شود، با خانواده این شهید بزرگوار نیز دیداری خواهیم داشت و از مرکز کانون شهرستان ایذه نیز بازدید خواهیم کرد. علاوه بر این‌ها پخش مجازی اجرای قصه‌های برگزیده سال‌های گذشته در سایت کانون برگزاری شده تا مخاطبین بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: برنامه هفته ملی کودک، تنها به کانون پرورش فکری کودک اختصاص ندارد اما هماهنگی برنامه‌ها توسط کانون صورت می‌گیرد. سایر نهادهای فعال در این زمینه مانند بهزیستی، شهرداری، ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و... در جلسات حضور داشته‌اند و برنامه‌هایی را برای کودکان کار، کودکان حاشیه شهر و کودکانی با نیازهای ویژه طراحی کرده‌اند که در طول هفته اجرا خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما