هوای این عضو بدن را داشته باشید

کدخبر: 446679
رژیم غذایی، مصرف الکل و سیگار، افزایش وزن و کم تحرکی خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز، دی ان ای سلول، شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی است که وظایف سلول را مشخص می‌کند. برای عملکرد طبیعی بدن، به رشد منظم و طبیعی سلول‌های سالم نیاز است. اما هنگامی که دی ان ای سلول آسیب دیده و سرطانی می‌شود، سلول‌ها بی‌رویه تقسیم می‌شوند، حتی زمانی که بدن به سلول‌های جدید نیاز ندارد. تجمع این سلول‌ها باعث تشکیل تومور می‌شود.

با گذشت زمان، سلول‌های سرطانی می‌تواند رشد کند. به بافت‌های طبیعی مجاور حمله کرده و آن‌ها را نیز نابود می‌کنند. سلول‌های سرطانی همچنین می‌توانند به قسمت‌های دیگر بدن که نسبت به محل اولیه تومور فاصله دارند، مهاجرت کنند و متاستاز بدهند.

فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

فاکتورهایی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند عبارتند از:

 سن : سرطان کولون در هر سنی رخ می‌دهد. اما اکثر افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بیش از ۵۰ سال سن دارند. میزان سرطان روده بزرگ در افراد زیر ۵۰ سال افزایش یافته است، اما پزشکان از علت این افزایش آگاهی ندارند.

  جنس : سرطان کولون زنان و مردان را به طور مساوی درگیر می‌کند. اما در مردان در سنین جوان‌تر تظاهر پیدا می‌کند.

  سابقه‌ی سرطان کولورکتال یا پولیپ : اگر قبلا سرطان روده بزرگ یا پولیپ‌های سرطانی روده بزرگ داشته‌اید، خطر ابتلا به سرطان کولون در آینده افزایش می‌یابد.

  سابقه‌ی دیگر سرطان‌ها : وجود سرطان سینه، تخمدان یا رحم با افزایش احتمال متاستاز و سرطان کولون همراه هستند.

 سابقه‌ی خانوادگی سرطان روده‌ی بزرگ : وجود سرطان کولون در افراد درجه یک خانواده، احتمال ابتلا به سرطان کولون را افزایش می‌دهد. اگر بیش از یک عضو خانواده به سرطان روده بزرگ مبتلا باشند، خطر ابتلا به سرطان کولورکتال بیشتر است.

  التهاب در روده : بیماری‌های التهابی مزمن کولون، مانند کولیت زخمی، بیماری کرون یا بیماری التهابی روده (IBD) خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهند.

  سندروم‌های ژنتیکی : اگرچه تنها یک درصد از سرطان‌های روده بزرگ با تغییرات ژنی ارتباط دارند، اما این سندروم‌‌ها خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. شایع‌ترین سندروم‌های ارثی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌شوند، عبارتند از: پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) و سندروم لینچ، که به عنوان سرطان کولورکتال غیر پولیپوز ارثی (HNPCC) نیز شناخته می‌شود.

فاکتورهای قابل کنترل ابتلا به سرطان روده بزرگ

 رژیم غذایی : رژیم غذایی حاوی فیبر کم، چربی اشباع شده، کالری بالا، پروتئین حیوانی مانند گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده، جز مواد غذایی مضر هستند. معمولا در جوامع غربی رواج بیشتری داشته و با خطر بالای سرطان کولون و سرطان رکتوم همراه است.

شیوه‌ی زندگی غیرفعال : فعالیت بدنی منظم خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

افزایش وزن و چاقی : افراد چاق در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند.

مصرف الکل و سیگار کشیدن : استفاده بیش از حد الکل و سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

دیابت : ریسک ابتلا به سرطان کولون در افراد مبتلا به دیابت و افراد دارای مقاومت انسولینی، بالاتر است.

پرتو درمانی :رادیوتراپی در ناحیه شکمی برای درمان سرطان‌های قبلی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما