رایج ترین علائم کرونا در بیماران/ آمار جدید تزریق واکسن کرونا در ایران

کدخبر: 446910
اقتصاد نیوز : سرفه یکی از رایج ترین علائم برای اکثر‌ بیماران کرونایی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از ایرنا، بیماری کرونا  علائم خاص خود را دارد. سرفه یکی از رایج ترین علائم برای اکثر‌ بیماران بوده است. دکتر مصطفی علوی مقدم،  فلوشیپ طب اورژانس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: به طور معمول سرفه در مبتلایان به کووید ۱۹ از روز دوم بیماری شروع می شود و تا سه هفته ادامه می یابد. وی با بیان اینکه  در ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد بالغ مبتلا به کرونا سرفه تا هشت هفته و حتی بیشتر ادامه پیدا می کند، این  سرفه ها را سرفه های مزمن پس از کرونا نامید.

این متخصص عفونی یادآور شد: سرفه مزمن در کووید ۱۹ در کنار علایمی نظیر کاهش حس بویایی و چشایی، احساس خستگی مزمن، دردهای عضلانی یا مفاصل، سردرد و اختلال شناختی می تواند جزو نشانگان پس از ابتلا به کرونا یا نشانگان کووید ۱۹ طول کشیده باشد. علوی مقدم ادامه داد: براساس گزارش های آسیب شناسی وجه مشترک همه علایم مذکور را درگیری سلول های عصبی با ویروس کووید ۱۹ عنوان کرد و افزود: تشخیص علت سرفه مزمن در بیماران مبتلا به کرونا نیازمند یک رویکرد تشخیصی نطام مند و مبتنی بر شواهد است. به گفته وی پس از گرفتن شرح حال از بیمار و معاینه فیزیکی هدفمند و دقیق باید تصویر برداری از قفسه سینه انجام شود. درصورت وجود نداشتن تفاوت معنی دار در یافته های تصویربرداری فعلی نسبت به قبل یا عدم مشاهده نشانه های بهبودی؛ چهار علت شایع برای سرفه های بیمار مطرح می شود.

آمار جدید میزان تزریق واکسن کرونا  در  20 مهر 1400

بنا به گزارش ایمنا، واکسیانسیون کرونا در ایران چند ماهی است که اجرا می شود. افردا  با توجه به شرایط شغلی و سن  واکسن کرونا را دریافت می کنند. روز به روز آمار واکسیانسیون کرونا در ایران  افزایش پیدا می کند. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در کشور، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا امروز _ سه‌شنبه ۲۰ مهرماه_ مجموعاً ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. تا امروز ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر دوز دوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند.

با احتساب این تعداد مجموع دوزهای واکسن تزریق شده در کشور به شمار ۶۷ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۸۱ مورد رسید.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما