خط سه تولید واکسن برکت وارد مدار تولید می شود ؟

کدخبر: 450231
اقتصادنیوز:‌گروه دارویی برکت وضعیت پروژه تولید واکسن کوویران را شفاف کرد .

اقتصادنیوز:‌ براساس گزارش های منتشر شده فاز سوم به لحاظ سخت‌افزاری صدرصد تکمیل شده و در حال نصب نرم‌افزارهای مربوطه بوده و پیش‌بینی می شود  تا پایان آذرماه سال‌جاری وارد مدار تولید شود.

براساس این گزارش  پروژه تولید واکسن کوویران برکت دارای 3 فاز اصلی بوده که در شرکت گروه صنایع شفا فارمد در حال اجرا است . ظرفیت هر یک از فاز های تولیدی و آخرین وضعیت تکمیل آنها به شرح ذیل است:

فاز یک تولیدی دارای ظرفیت تولید واکسن به میزان 4 میلیون دوز در ماه بوده و در حال حاضر به بهره‌برداری کامل رسیده است.

فاز دو با ظرفیت تولید هشت میلیون دوز در ماه در حال حاضر صددرصد تکمیل شده و در حال تولید آزمایشی است.

فاز سه به لحاظ سخت‌افزاری صدرصد تکمیل شده و در حال نصب نرم‌افزارهای مربوطه بوده و پیش‌بینی می شود  تا پایان آذرماه سال‌جاری وارد مدار تولید شود.

2- با توجه به اینکه مطابق الزامات قانونی، عرضه واکسن کرونا از طریق وزارت بهداشت و درمان صورت می‌گیرد به استحضار می‌رساند، تاکنون در شرکت شفا فارمد بیش از 16.5 میلیون دوز واکسن تولید شده و حدود 9.3 میلیون دوز به قیمت هر دوز 1.850.000 ریال به وزارت بهداشت تحویل شده است.   تا تولید آزمایشی کلیه خطوط امکان محاسبه هزینه دقیق استهلاک و درنتیجه بهای تمام‌شده محصولات فروش‌رفته امکان‌پذیر نیست، لذا آثار سود و زیانی فروش واکسن‌ها در گزارشات آتی اعلام خواهد شد.

  تاکنون 5 کشور خارجی متقاضی خرید واکسن کوویران برکت بوده‌اند، ولی اولویت با تامین کامل واکسن داخلی است. با این حال یکی از لازمه‌های صادرات واکسن، اخذ مجوز تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO) است .

در این راستا فرآیندهای لازم به شرح ذیل انجام پذیرفته است:

تهیه مستندات اعلامی WHO-EUL

برگزاری جلسات با WHO منطقه‌ایی

ارسال درخواست برای ورود به لیست داروهای اضطراری EUL

مقالات علمی مربوطه نیز به نشریات معتبر ارسال شده، یکی از مقالات علمی پذیرش‌شده و دومین مقاله در حال داوری است.

ارسال سند EOl به سازمان بهداشت جهانی

با توجه به موارد فوق گروه دارویی برکت در انتظار دریافت جوابیه از مرکز ژنو WHO می‌باشد.

  لازم به ذکر است تجهیزات و مستحدثات ایجادشده در شرکت گروه صنایع شفا فارمد، علاوه‌بر تولید واکسن مبارزه با بیماری کرونا در سال‌های آتی بتواند برای تولید سایر واکسن‌ها با پلتفرم‌های مشابه قابل‌استفاده باشد.

 

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما