هشدار طالبان درباره پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه

کدخبر: 450719
یک مقام طالبان هشدار داد که ایجاد پایگاه‌های نظامی در منطقه از سوی آمریکا و ناتو به نفع افغانستان و هیچ کشوری نخواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از فارس، طالبان هشدار داد که ایجاد پایگاه‌های نظامی آمریکا و ناتو در کشورهای همسایه برای کشورهای منطقه خطرساز خواهد بود.

احمدالله وثیق، معاون سخنگوی طالبان گفت که کشورهای قدرتمند نباید کشورهای منطقه را وادار به دادن پایگاه نظامی کنند.

وثیق افزود: «آمریکا، ناتو و یا هر کشوری که با زور می‌خواهد در منطقه حضور نظامی داشته باشند، این نه به نفع افغانستان است ونه به نفع منطقه.»

این در حالی‌ است که وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، روز چهارشنبه از کشورهای همسایه افغانستان خواست تا هیچ پایگاهی را در اختیار آمریکا و ناتو قرار ندهند.

وزیر خارجه روسیه بدون نام بردن از کشوری خاص گفت: «ما از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهیم که به حضور نظامی ناتو و آمریکا در قلمروهای خود اجازه ندهند. ناتو و آمریکا پس از خروج از افغانستان می‌خواهند در این قلمروها حضور داشته باشد.»

از سویی هم برخی از آگاهان مسایل سیاسی و نظامی نیز ایجاد پایگاه‌های نظامی را در منطقه به سود افغانستان نمی‌دانند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که پیش از این نیز برخی‌ گزارش‌ها درباره کارگیری حریم هوایی پاکستان از سوی آمریکا منتشر شده بود، اما اسلام آباد آن را رد کرده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از پارلمان تاجیکستان گزارش داده است که چین در نظر دارد هزینه مالی ایجاد یک پایگاه نظامی برای نیروهای ویژه پلیس تاجیکستان در نزدیک مرز افغانستان-تاجیکستان را بپردازد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما