نشست گروه ۲۰ آغاز شد/ خوش و بش اردوغان با بایدن

کدخبر: 451000
در افتتاحیه نشست گروه۲۰ در رم پایتخت ایتالیا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با بایدن خوش وبش کوتاهی کرده و با وی دست داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، نشست دو روزه گروه ۲۰ در رم ایتالیا دقایقی پیش به وقت محلی آغاز به کرد.

در مراسم عکس یادگاری، محل ایستادن سران کشورهای عضو این گروه به گونه ای بود که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه ترین نقطه ممکن این عکس قرار داشت.

شخصیت هایی مانند «نارندا مودی» و «انگلا مرکل» سران کشورهای هند و آلمان جزو کسانی بودند که در وسط این قاب عکس یادگاری قرار گرفتند.

درحاشیه انتهایی این عکس یادگاری و به فاصله تنها یک نفر با بایدن، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه قرار داشت.

پیش از گرفتن عکس یادگاری در افتتاحیه این نشست، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با بایدن خوش وبش کوتاهی کرده و با وی دست داد.

بعد از عکس یادگاری نیز ، سران تعدادی از کشورها دور بایدن به عنوان کهنسال ترین مقام حاضر در این نشست،جمع شدند و گپ و گفتی کوتاه با او داشتند.

رهبران ۲۰ قدرت اقتصادی برتر جهان در شهر «رُم» پایتخت ایتالیا گردهم آمده‌اند تا درباره تغییرات آب و هوایی و همه‌گیری کرونا به عنوان دو بحران مهم در کنار سایر تحولات بین‌المللی چاره‌اندیشی و تبادل نظر کنند.

آغاز نشست گروه۲۰؛ بایدن در حاشیه قرار گرفت

کارشناسان معتقدند که ماحصل نشست گروه ۲۰ و اجلاس بین‌المللی آب و هوایی که قرار است از روز دوشنبه در گلاسکو (انگلستان) پیگیری شود می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در کاهش بحران‌های جهان ایفا کند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در همین پیوند اعلام کرد هدف اصلی اجلاس گروه ۲۰ باید رفع بی اعتمادی از طریق جستجوی ریشه آنها مانند بی عدالتی ها، نابرابری ها و اختلافات ژئوپلیتیکی باشد.

گروه بیست یک مجمع بین‌المللی است که اعضای آن ۸۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. این گروه از سال ۱۹۹۹ به این سو هر ساله تشکیل جلسه داده و از ۱۳ سال پیش هم سران کشورها سالانه ملاقات می‌کنند.

«رم» از دو روز پیش که رهبران جهان را میزبانی می‌کند چهره امنیتی به خود گرفته است. به گزارش وزارت کشور ایتالیا، بالغ بر ۵ هزار افسر پلیس مسئولیت حفاظت از امنیت اجلاس را برعهده دارند. این درحالیست که گروه‌های معترض قرار است طی ساعات آینده در چندین نقطه پایتخت تظاهرات برگزار کنند.

در این میان، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با کاروانی از ماموران ارشد امنیتی و خبرنگاران راهی اروپا شده تا شکاف عمیقی را که ۴ سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ در روابط میان واشنگتن و متحدان سنتی به جای گذاشت ترمیم کند. او دیروز با شماری از رهبران جهان از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که روابط دو طرف پس از ماجرای فروش جنجالی زیر دریایی‌ها به استرالیا، شکراب شده است، دیدار و به نوعی دلجویی کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما