پنتاگون هویت همکاران ارتش آمریکا در افغانستان را از دسترس خارج کرد

کدخبر: 451718
وزارت دفاع آمریکا گفت، به منظور حفاظت از هویت افغان‌هایی که در ۲۰ سال گذشته به آمریکا و نیروهای ائتلاف کمک کرده‌اند، بیش‌ از ۱۲۴ هزار عکس و ۱۷ هزار ویدیو از "جنگ افغانستان" را که تا پیش از این بر روی سایت این وزارتخانه قابل رویت بود، بایگانی و از دسترس عموم خارج کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا از مجله ایرفورس، جان کربی، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: ما نگران این بودیم که طالبان به دنبال بستگان، خانواده‌ها و یا خود کسانی باشند که در طول این سال‌ها به ما کمک کردند.

وی افزود: فکر می‌کنم این نگرانی‌ها، به جا بود و ما هیچگونه عذرخواهی برای این تصمیم نداریم.

از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اوت، ارتش آمریکا به مدت ۱۷ روز به تخلیه ۱۲۴ هزار شهروند آمریکایی، افغان و اتباع کشورهای ثالث طی پروازهای شبانه‌روزی بوئینگ‌های سی-۱۷ که از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی انجام شد، کمک کرد. از زمان خروج آمریکا در ۳۱ اوت، وزارت امور خارجه این کشور بر این باور است که حدود صد آمریکایی و هزاران افغان در خاک افغانستان هستند که تمایل دارند به مکانی امن در آمریکا نقل مکان کنند.

سرویس انتشار اطلاعات بصری دفاعی وزارت دفاع آمریکا (DVIDS)، عکس‌ها، ویدیوها و اخبار مربوط به وزارت دفاع این کشور در سراسر جهان را به صورت روزانه در دسترس عموم قرار می‌دهد. تصاویر افغان‌ها که به بیش از یک دهه قبل باز می‌گردند، تا زمانی نامعلوم در بایگانی خواهند ماند.

کربی گفت که شخصاً این تصمیم را گرفته است و این تصمیم با شورای امنیت ملی و وزارت امور خارجه آمریکا هماهنگ شده است که همچنان در حال کمک به تخلیه افغان‌های در معرض خطر و خانواده‌های آنها هستند.

او گفت: پیشنهاد من این بود که هر تصویری که بتوان از آن برای شناسایی افراد و یا اعضای خانواده کسانی که در جنگ ۲۰ سال گذشته (به ما کمک کرده‌اند)، استفاده کرد، برای مدت موقت از دسترس خارج شود.

وی تصریح کرد که هیچ نشانه‌ای مبنی بر قصد طالبان برای استفاده از منابع تصویری DVIDS برای شناسایی این افراد وجود نداشته و این اقدام صرفا "برای احتیاط فراوان" و پیشگیری از این موضوع انجام شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما