بایدن امتیازات تجاری اتیوپی را لغو کرد

کدخبر: 451885
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد که اتیوپی دیگر شرایط لازم برای بهره‌بری از قانون رشد و فرصت‌ها در آفریقا را در پی عملیات نظامی در تیگرای و نقض‌های حقوق بشر در آنجا ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این برنامه به کشورهای آفریقای سیاه اجازه صادرات معاف از مالیات به ایالات متحده را می‌داد به شرط آنکه موانع برای تجارت و سرمایه‌گذاری آمریکا را حذف کرده و در جهت رسیدن به تکثرگرایی سیاسی تلاش کنند.

در نامه او به کنگره بایدن گفت، تصمیم گرفته مالی و گینه را از قانون رشد و فرصت‌ها در آفریقا حذف کند. این توافقی تاریخی است که در سال ۲۰۰۰ به تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر اکثر صادرات از جنوب صحرای آفریقا خاتمه می‌داد.

این تحریم از اول ژانویه اجرایی خواهد شد.

بایدن در این نامه خود آورده است که اتیوپی "به طرز شرم‌آوری در حال نقض حقوق بشر" است.

دولت اتیوپی اظهارنظر فوری درخصوص این اقدام آمریکا نداشته است.

این در حالی است که آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی متعهد شده تا زمان پیروزی در جنگ مستمر از سال گذشته میلادی به حمله ادامه دهد. این وعده بعد از آن است که افراد مسلح جبهه آزادسازی تیگرای مدعی شدند بر شهر استراتژیک دیگری مسلط شده‌اند.

در این راستا دولت فدرال اتیوپی امروز، سه‌شنبه بعد از آغاز پیشروی شورشیان اقلیم تیگرای به سمت پایتخت، آدیس آبابا، وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

گدیون تیموتیوس،‌ وزیر دادگستری اتیوپی گفت: دولت فدرال مقرر کرد وضعیت فوق‌العاده در سطح ملی اعلام شود در حالی‌که نیروهای جبهه مردمی آزادسازی تیگرای از جنوب به سمت آدیس آبابا در حال پیشروی هستند.

روز سه‌شنبه نیز دولت از ساکنان پایتخت خواسته بود، در سایه پیشروی شورشیان دست به سلاح شوند.


 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما