یک حباب بزرگ در دل کهکشان ثبت شد

انفجار یک ستاره در حال مرگ

کدخبر: 452311
ستاره‌شناسان شاهد تفاوت قدمت پنج میلیون‌ساله‌ میان ستاره‌های درون "ابَرحباب" و لبه آن بوده‌اند. ابرهای گازی و یک "ابَر حباب" عجیب مواردی هستند که می‌توانید در تصویر جدید ثبت شده توسط هابل مشاهده کنید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این تصویر یک سحابی یا ابرگازی با نام "N۴۴" را نشان می‌دهد که در کهکشانی به نام ابر ماژلانی بزرگ قرار گرفته است. در این تصویر جدید می‌توانید درخشش‌ گازهای هیدروژنی را تماشا کنید که در کنار خطوط غبار و ستاره‌هایی با قدمت‌های مختلف در ساختاری پیچیده در فاصله‌ی ۱۷۰ هزار سال نوری از زمین قرار گرفته‌اند.

اسپیس گزارش داد، ناسا می‌گوید که این "ابَر حباب" که به نظر می‌رسد در بخش مرکزی بالای ابر گازی قرار گرفته است قابل توجه است زیرا دانشمندان در تلاشند تا نحوه‌ی تشکیل این ساختار که ۲۵۰ میلیون سال نوری وسعت را دریابند.

R33B1lQDgm5c

محققان این آژانس در بیانیه‌ای نوشتند، وجود آن مانند یک راز است. آن‌ها توضیح دادند که دو نظریه وجود دارد. یک نظریه آن است که ستاره‌های بزرگ گازها را همراه با بادهای ستاره‌ای به اطراف پخش کرده‌اند اما سرعت بادهای اندازه‌گیری شده با این نظریه ناسازگار است.

احتمال دیگری نیز وجود دارد و آن انفجار یک ستاره در حال مرگ به نام "ابرنواختر" است که باعث ایجاد حفره در میان گازها شده است.

ستاره‌شناسان شاهد تفاوت قدمت پنج میلیون‌ساله‌ میان ستاره‌های درون "ابَرحباب" و لبه آن بوده‌اند. به گفته‌ی ناسا این تفاوت قدمت نشان دهنده‌ی چندین زنجیره تشکیل ستاره است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما