محمد مخبر و صالح آبادی به مجلس فراخوانده شدند

کدخبر: 454098
کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی هفته پرکاری پیش رو دارند. دیدار با رییس دستگاه قضا، نشست با معاون اول رییس جمهوری و اعضای کابینه در برنامه های این هفته کمیسیونهای تخصصی اعلام شده است.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی هفته پرکاری پیش رو دارند. دیدار با رییس دستگاه قضا، نشست با معاون اول رییس جمهوری و حضور تعدادی از وزیران و اعضای کابینه برای بررسی طرح‌ها و لوایح از مهمترین برنامه‌های نمایندگان در جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعلام شده است. این هفته همچنین مسعود فیاضی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور خواهد یافت و برنامه‌های خود را برای نمایندگان تشریح خواهد کرد.

کمیسیون‌ آیین نامه داخلی

بر اساس این گزارش اعضای کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس این هفته بررسی "طرح اصلاح قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی" اعاده شده از شورای نگهبان، رسیدگی به "طرح اصلاح ماده ۵۷ قانون آیین‌نامه داخلی و تعیین ترکیب کمیسیون قضایی و حقوقی" را در دستور کار دارند.

کمیسیون اصل ۹۰؛ دیدار با رییس دستگاه قضا

اعضای کمیسیون اصل ۹۰ روز یکشنبه با حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه  دیدار می کنند. اعضای این کمیسیون صبح دوشنبه هم با علی صالح‌ آبادی رئیس کل بانک مرکزی درباره نحوه اجرای قانون صدور چک نشست خواهند داشت. اعضای این کمیسیون همچنین عصر دوشنبه هم میزبان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خواهند بود.

کمیسون ویژه جهش تولید و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی عصر یکشنبه بررسی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اعاده شده از شورای نگهبان، صبح دوشنبه ادامه بررسی طرح تامین مالی و جهش تولید (از طریق اصلاح قوانین «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» و «رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را در دستور کار خود دارد.

کمیسیون آموزش؛ طرح اصلاح قانون تاسیس مدارس غیردولتی

اعضای کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری این هفته ادامه بررسی شور دوم طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی و بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش را در دستور کار دارند. اعضای این کمیسیون روز دوشنبه هم محمد علی زلفی گل وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری خواهند بود

این کمیسیون سه شنبه طرح اجرای اصل پانزدهم (۱۵) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌های کشور) و طرح اصلاح تبصره (۴) بند (۳) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را بررسی می‌کند.

این هفته همچنین هشت نفر از اعضای کمیسیون برای عضویت در کمیسیون مشترک طرح تاسیس صندوق‌های ذخیره دانشگاهیان وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انتخاب می‌شوند.

کمیسیون اجتماعی؛ ساماندهی اشتغال و مسائل استخدامی

کمیسیون اجتماعی عصر یکشنبه میزبان معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور برای بررسی اقدامات انجام شده در راستای تهیه و ارائه لایحه ساماندهی استخدام کارکنان دولت هستند. این کمیسیون این هفته همچنین میزبان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه به منظور بررسی وضعیت استخدامی و اشتغال کارکنان قوه قضاییه خواهند بود. رییس سازمان پزشکی قانونی کشور برای ارائه گزارش در خصوص چالش‌ها و مشکلات سازمان پزشکی قانونی کشور  در این کمیسیون حاضر خواهد شد.

عصر دوشنبه هم مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به منظور تبیین برنامه‌ها و اولویت‌هایش در این کمیسیون حاضر می شود. امین حسین رحیمی وزیردادگستری هم به منظور بحث و تبادل نظر و ارائه گزارش در موضوع کودکان کار در کمیسیون اجتماعی حضور خواهد یافت

اعضای کمیسیون اجتماعی عصر سه شنبه هفته بعد طرح اصلاح تبصره ماده (۶۱) قانون مدیریت خدمات کشوری و طرح اصلاح مواد (۴) و (۸) قانون شرح وظایف مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را بررسی می‌کنند.

کمیسیون اقتصادی: بررسی آخرین وضعیت نظام مالیاتی

نشست با معاون اقتصادی سازمان بسیج به مناسبت هفته بسیج سازندگی، نشست با رییس سازمان امور مالیاتی کشور به منظور «بررسی آخرین وضعیت نظام مالیاتی کشور و برنامه‌ها و رویکردهای دولت سیزدهم در این خصوص»، نشست با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و استماع برنامه‌های ارائه شده و جلسه کارگروه تخصصی بررسی طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از جمله برنامه‌های روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آتی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است.

اعضای این کمیسیون این هفته با رییس و هیأت عامل صندوق توسعه ملی به منظور بررسی آخرین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی و برنامه های پیشنهادی دولت سیزدهم در این خصوص نشست دارند.

 بررسی گزارش ناظران مجلس شورای اسلامی در مجامع، شوراها و هیأت‌های مرتبط با کمیسیون اقتصادی برنامه دیگر کمیسیون اقتصادی در هفته جاری اعلام شده است.

کمیسیون امنیت ملی میزبان وزیر کشور

براساس این گزارش، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عصر یکشنبه گزارش ریاست کمیته هسته‌ای در خصوص نحوه اجرای لغو تحریم‌ها را بررسی می‌کنند.

 انتخاب و معرفی یک نفر از اعضای کمیسیون برای حضور در کمیسیون مشترک طرح نظام قانونگذاری، تعیین حدود اختیارات و صلاحیت وضع قوانین و مقررات و  انتخاب ۶ نفر از اعضای کمیسیون برای حضور در کمیسیون مشترک طرح اعطای تابعیت به اتباع خارجی و بررسی آخرین اخبار وتحولات منطقه‌ای را با حضور مسئولان ذی‌ربط خواهد داشت.

 این هفته کمیسیون امنیت ملی مجلس میزبان احمد وحیدی وزیر کشور است و وحیدی قرار است به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها روی میز کمیسیون شوراها

کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها هفته آینده بررسی طرح‌ها و لوایح ارجاعی به کارگروه‌های تخصصی، لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها (اعاده شده از شورای نگهبان، کارگروه بررسی طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی، بررسی طرح‌ها و لوایح ارجاعی به کارگروه‌های تخصصی و بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و همچنین دعوت از وزیر کشور و رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را در دستور کار دارد.

کمیسیون انرژی میزبان معاون وزیر نفت

بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش، بررسی وضعیت تولید، مصرف و صادرات محصولات پتروشیمی و نیز وضعیت تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، بررسی مسائل و مشکلات منطقه‌ای بخش نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم برنامه‌های هفته آینده کمیسیون انرژی مجلس است.

 کمیسیون برنامه و بودجه؛ میزبان معاون اول رییس جمهوری

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات  این هفته ادامه رسیدگی به بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ دیوان محاسبات، ادامه رسیدگی به طرح اجرای پروژه‌های زیربنائی با تهاتر نفت خام و بحث و بررسی مشکلات اعتبارات (منابع و مصارف) نیروگاه‌های هسته‌ای کشور را در  دستور کار دارد.

این کمیسیون عصر سه شنبه گزارش سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد بود و قرار است درخصوص مسائل اقتصادی و بحث و تبادل نظر درخصوص وضعیت بازارمالی(بورس) و میزان تحقق درآمدهای پیش بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور از جمله درآمدهای مالیاتی- حقوق ورودی و منابع مربوط به واگذاری‌ها، و همچنین تصمیم‌گیری درخصوص کلیات طرح نظامنامه برنامه ریزی و بودجه کشور بحث و تبادل نظر کنند.

 همچنین جلسه مشترک اعضای کمیسیون با محمد مخبر معاون اول رییس‌جمهوری درخصوص مسائل مختلف اقتصادی و بودجه‌ای کشور در دستور کار این هفته کمیسیون برنامه و بودجه اعلام شده است

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این هفته بررسی گزارش ریاست سازمان بهزیستی کشور در خصوص برنامه‌ها و سیاست‌ها، گزارش مسئولان سازمان بسیج در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه سلامت توسط آن سازمان، برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را بررسی می کنند.

این هفته همچنین طرح زیرساخت‌های مرجعیت دانش جهت مقابله با تهدیدات زیستی در کشور، الحاق یک تبصره به ماده (۴۱) قانون کار، و طرح اصلاح بند (ب) ماده (۷۴) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی در این کمیسیون بررسی خواهد شد.

 کاهش تعرفه بنگاه‌های معاملاتی؛ روی میز کمیسیون عمران

اعضای کمیسیون عمران این هفته بررسی طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری، ادامه رسیدگی به طرح کاهش تعرفه بنگاه‌های معاملاتی، ادامه رسیدگی به طرح اصلاح قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام و حرم مطهر حضرت معصومه علیها سلام و ادامه رسیدگی به طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را در دستور کار دارند.

 اعضای این کمیسیون این هفته همچنین میزبان مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هستند.گزارش بسیج سازندگی به مناسبت هفته بسیج، و دعوت از علی اکبر محرابیان وزیر نیرو هم برای ارائه گزارش در خصوص آب شرب شهرهای دارای تنش آبی را در دستور کار خود دارد.

 پیمان جبلی در کمیسیون فرهنگی

بررسی گزارش مسئولان قرارگاه خاتم الاوصیا، گزارش هیأت اعزامی کمیسیون به استان هرمزگان در کمیسیون فرهنگی ارائه می‌شود. این هفته پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی مجلس حضور خواهد یافت.

اعضای کمیسیون حقوقی قضایی این هفته با مسؤولان بسیج حقوقدانان درخصوص بررسی مشکلات قضایی و حقوقی در سطح جامعه، رسیدگی به تقاضای اعمال تبصره (۱) ماده (۴۵) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درخصوص دستگاه‌های متولی تعیین مصادیق مواد مخدر و روانگردان را در دستور کار دارند.

 بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت سیزدهم با حضور وی و ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق انسان و اعضای بدن و مجازات عبور دهندگان غیرمجاز افراد از مرزهای کشور از دیگر برنامه های اعلام شده این کمیسیون طی هفته جاری است.

هم‌اندیشی دولت و مجلس درباره بررسی اثرات تک نرخی شدن ارز کمیسیون کشاورزی

 اعضای کمیسیون کشاورزی این هفته میزبان وزیران امور اقتصادی و دارایی و کشاورزی، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه هستند و قرار است در نشستی اثرات تک نرخی شدن ارز بر محصولات کشاورزی را بررسی کنند. مسعود فیاضی در این کمیسیون هم حضور خواهد یافت و برنامه های خود را برای نمایندگان تشریح خواهد کرد.

بررسی آخرین وضعیت سامانه بازارگاه و نحوه توزیع نهاده‌های دامی با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط، و بررسی موضوع صادرات محصولات کشاورزی و موضوع تعهد ارزی با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط هم در دستور کار این هفته کمیسیون کشاورزی مجلس قرار دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما