نام این ماهی جدید علی دایی است!

کدخبر: 454804
اقتصادنیوز: محققان ایرانی و آلمانی گونه جدید ماهی کشف کرده و نام آن را علی دایی گذاشتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، سید حامد موسوی ثابت، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان سرپرست گروه تحقیق گفت: یک گروه تحقیقاتی ایرانی و آلمانی یک گونه جدید ماهی در ایران کشف و به نام علی دایی کاپیتان و سرمربی سابق تیم فوتبال ایران نامگذاری و ثبت شد.

او افزود: این تحقیقات به مدت ۸ ماه با همکاری دکتر سهیل ایگدری، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه تهران، دکتر صابر وطن دوست عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و دکتر یورگ فرایهوف، ماهی -شناس موزه تاریخ طبیعی برلین انجام شد.

عضو هیات علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان با بیان اینکه گونه جدید ماهی کشف شده از خانواده سیسوریده در ایران است که برای اولین بار به جهان علم معرفی شد، گفت: با توجه به پراکنش این ماهیان در رودخانه‌های استان‌های غربی و جنوب غربی کشور، نام یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند، به پاس فعالیت‌های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه کشورمان بعد از زلزله کرمانشاه، علی دایی نامگذاری شد.

سید حامد موسوی ثابت افزود: نامگذاری گونه‌های جدید برای احترام به مفاخر و بزرگان کاری مرسوم در علوم زیستی است، بطوریکه در ایران برخی ماهیان بومی کاشف شده بنام بزرگان کشور نظیر فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر و محیطبان شهید سعید پرهام نامگذاری شده است.

او گفت: این اولین بار نیست که نام علمی یک گونه جانوری به افتخار یک ورزشکار نامگذاری می‌شود، بطوریکه در سال ۲۰۱۹، پروفسور شرف متخصص مورچه شناسی مصری از دانشگاه ملک سعود عربستان مورچه‌ای را از منطقه مرزی کشور‌های یمن و عمان کشف کرد و بدلیل سخت¬کوشی و ظاهر آن به افتخار محمد صلاح فوتبالیست مصری نام گذاری شد.

عضو هیات علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان تصریح کرد: نتایج این تحقیقات در خصوص کشف گونه جدیدی از ماهی از خانواده سیسوریده در مجله بین المللی جانور شناسی زوتکسا Zootaxa از منتشر شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما