یک جهش بزرگ در مسیر تولید«واکسن آلزایمر»

کدخبر: 455262
اقتصادنیوز: پژوهشگران آمریکایی و آلمانی مدعی شدند با استفاده از واکسنِ آزمایشی بیماری آلزایمر توانسته‌اند بخشی از حافظه از دست رفته را در موش‌های آزمایشگاهی احیا کنند. این گام مهمی در تولید واکسن آلزایمر تلقی می‌شود و راه را برای آزمایش‌های بالینی آن در مورد انسان هموار می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز این واکسن به دستگاه ایمنی بدن می‌آموزد تا با ذرات چسبنده پروتئین آمیلوئید بتا که در مغز افراد مبتلا به زوال عقل جمع شده است و از تماس بین یاخته‌های عصبی جلوگیری می‌کند، مقابله کند.

آمیلوئید، پروتئین غیرطبیعی است که معمولاً در مغز استخوان ایجاد می‌شود و می‌تواند در هریک از بافت‌ها یا اندام‌ها رسوب کند. آمیلوئید در هر اندامی که ایجاد شود، در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌کند.

هدف داروهای قبلی که برای درمان آلزایمر تولید شده‌اند نیز کاهش همین پروتئین‌های غیرطبیعی در ناحیه مغز بود ولی شواهد نشان می‌دهد که آن داروها در کاهش عوارض بیماری چندان کارساز نبوده و در مواردی عوارض جانبی منفی نیز ایجاد کرده‌اند.

در این پژوهش جدید دانشمندان کشف کرده‌اند که پروتئین‌ها در ناحیه مغز افراد مبتلا به زوال عقل ساختاری شبیه سنجاق سر می‌سازند که گونه بسیار خطرناکی از آمیلوئید است.

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که تزریق آمیلوئیدی که در آزمایشگاه به شکل سنجاق سر ساخته شده است به عنوان واکسن به بیماران می‌تواند دستگاه ایمنی بدن آن‌ها را به تولید پادتن‌های مؤثر در مبارزه با این ساختار مشخص تشویق کند.

با استفاده از این روش، دستگاه ایمنی بدن به پروئین‌های دیگری که برای بدن سودمندند حمله نخواهد کرد.

تزریق این واکسن آزمایشی به موش‌ها باعث ترشح پادتن، تقویت سوخت‌وساز گلوکوز در مغز، معکوس شدن روند فراموشی و جلوگیری از شکل‌گیری لخته‌ای آمیلوئید بتا شد.

سازندگان واکسنی که اکنون آزمایش آن بر روی موش‌ها موفق بوده است اعضای یک تیم تحقیقاتی در مرکز پزشکی دانشگاه گوتینگن آلمان و دانشگاه لستر بریتانیا هستند که یافته‌های خود را روز دوشنبه ۲۴ آبان در مجله علمی «روان‌پزشکی مولکولی» منتشر کردند.

همزمان با انتشار نتایج این تحقیقات در این مجله، پژوهشگران گفتند به دنبال یافتن شرکای تجاری برای شروع آزمایش‌های بالینی این دارو روی انسان هستند.

 

تیتر یک
  • تحلیل فارین پالیسی از بحران اقتصادی امروز ترکیه

    اقتصادنیوز: چالش‌های اقتصادی ترکیه وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این زمینه اکوایران، تحلیل فارین پالیسی را در این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما