عجیب ترین خطاهای دید در دنیا + عکس

کدخبر: 457171
اقتصادنیوز: تصاویر جالبی که در این بخش میبینید شمارا دچار سر درد و چشم درد می کنند چرا که خطاهای دید دیوانه کننده ای در آنها حس می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نمناک، وقتی بعضی از تصاویر را که خطای دید دارند را میبینیم اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع آوری شده و توسط مغز پردازش می گردد منجر به درک تصویری می شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد و اصولا همیشه بحث چالش برانگیزی را به دنبال دارند.

صحنه‌های بازی ریحانه پارسا از «گشت ارشاد3» حذف شده؟

سعید معروف را فراری دادند!

آیا تا بحال از خود پرسیده اید که چرا بعضی شکل های ثابت به نظر در حال حرکت می آیند؟ گاهی یک عکس ساده می تواند باعث شود ذهنمان به خطا بیفتد. توهمات بصری می توانند ذهن را به بازی بگیرند و گول بزنند. کافی است به اولین عکسی که در ادامه برایتان گذاشتیم نگاه کنید تا دقیقا منظور را متوجه شوید. چطور ممکن است این تصویر ثابت باشد؟ اما هست باور کنید که ثابت است.

 شگفت انگیزترین خطاهای دید در دنیا

1- لوله های متحرک

خطاهای دید

رانش های پیرامونی باعث می شود این توهم به ذهن بیاید که تصویر متحرک است. همینطور که در حال خواندن این کلمات هستید می توانید متوجه شوید که چگونه عکس بالا در حال حرکت است.

 

2- به پایین نگاه نکن

خطاهای دید

پاپوش های راحتی آبی رنگ خود را به پا کنید تا توهم عمیق بودن کف این اتاق حفظ شود. فقط ممکن است وقتی در این اتاق راه می روید حس کنید در حال از هوش رفتنید.

 

3- برنج های غلتان

 خطاهای دید

قسمت های تاریک و روشن اطراف دانه هایی که در تصویر می بینید باعث می شود در ذهن این توهم ایجاد شود که تصویر در حال حرکت است با اینکه عکس بالا کاملا ثابت است.

 

4- پایین یا خارج؟

خطاهای دید

اریک جانسون با استفاده از صدها عکس و نرم افزارهای دیجیتالی یک تصویر ساخته. زیر و روی این عکس واقعا کجاست؟

5- دیوار کافه

خطاهای دید

خط های موازی کج شده اند؟ جعبه های سیاه درکمان را تغییر می دهند و باعث می شوند فکر کنیم خطوط در این تصویر کج شده اند.

6- هرینگ

خطاهای دید

خطای دید هرینگ نامش را از سازنده اش یعنی اوالد هرینگ گرفته که این تصویر را در سال 1861 ساخت. او نشان داد خطوط موازی با پس زمینه ای که در آن خطوط به طرف خارج رفته اند خمیده نشان می دهد.

7- مارپیچ

 خطاهای دید

مارپیچ رنگین کمانی، برای شما هم حرکت می کند؟ باعث می شود حس خوبی پیدا کنید؟ یا حتی حالت تهوع؟

8- قفسه ها

خطاهای دید

خطای دید شناختی بصری که در نتیجه استنباط ناخود آگاه خود بر اساس فرضیات و انتظارات پیش می آید. هرمان هلمهولتز درباره این خطای دید می گوید حتی وقتی حقه اش را بدانی نیز باز هم به اشتباه خواهی افتاد. چند قفسه در تصویر بالا می بینید؟

9- حرکت تخم مرغی

خطاهای دید

رنگ های روشن و تاریک اطراف شکل های بیضی باعث خطای دید می شود.

10- سازه غیر ممکن

خطاهای دید

کدام مسیر به سمت بالا می رود؟ کدام مسیر به طرف پایین می رود؟ اشر کسی است که مجموعه ای از این تصاویر خطای دید را با نام سازه های غیر ممکن ایجاد کرده است.

11- بالا یا پایین

 خطاهای دید

به طرف بالا می آید یا پایین می رود؟ این تصویر در اینترنت حدس و گمان های بسیاری را به وجود آورد، اما اگر دوست دارید بدانید جواب چیست باید بگویم این گربه در حال پایین آمدن است و این را از پنجه چپ گربه می توانید متوجه شوید.

12- توهم ماه

خطاهای دید

تا به حال متوجه شده اید ماه وقتی به افق نزدیک می شود چقدر بزرگ و غول آسا می شود؟ این فقط یک توهم است، دانشمندان می گویند فقط به نظر بزرگتر می آید!

13- تبدیل 2 بعدی به 3 بعدی

 خطاهای دید

تصاویر آنامورفیک. در این نوع تصویر با استفاده از نور، سایه ها و پرسپکتیو چشم ها را گول می زنند. 2 بعدی تبدیل به 3 بعدی می شود و تصویر بی جان تبدیل به تصویری ملموس می شود.

14- آماده، در جای خود، نقاشی کن

 خطاهای دید

این تصویر کاملا مسطح است اما از زاویه ای که ما آن را می بینیم گویا واقعا نشسته. برای چنین خطاهای دیدی تصویر باید بسیار بزرگ باشد.

15- کوسه ها

 خطاهای دید

یکی از حقه های تصاویر آنامورفیک کشیدن پشت پرده است. برگه ها و آنچه رویشان نوشته در واقع جزئی از خطای دید کوسه ها هستند. این برگه ها باعث می شوند که فکر کنیم کوسه ها واقعا روی آنها در حال شنا کردن هستند.

16- شبکه هرمان

خطاهای دید

شبکه هرمان متکی بر یک فرآیند در ذهنمان است به نام مهار جانبی که به معین کردن لبه های یک شیء کمک می کند. توهم دیدن نقاط تیره در تصویر فقط خطای دید شما است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما