گفت‌وگوی اعضای سنای آمریکا و مقامات پاکستان درباره افغانستان

کدخبر: 461264
سناتورهای آمریکایی در سفر به اسلام‌آباد با «عمران‌خان» نخست وزیر، ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش و «سهیل محمود» قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان دیدار کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، هیاتی از سنای آمریکا متشکل از اعضای کمیته‌های اطلاعات و نیروهای مسلح طی سفر به پاکستان با نخست وزیر و فرمانده ارتش این کشور دیدار و پیرامون تحولات افغانستان و لزوم اقدامات سازنده برای توسعه روابط اسلام‌آباد-واشنگتن رایزنی کردند.

منابع رسمی پاکستان اعلام کردند، سناتورهای آمریکایی در سفر به اسلام‌آباد با «عمران‌خان» نخست وزیر، ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش و «سهیل محمود» قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان دیدار کردند.

سفر اعضای کمیته‌های نیروهای مسلح و اطلاعات سنای آمریکا به پاکستان درحالی انجام می‌شود که اسلام‌آباد اخیرا با وجود دعوت رسمی واشنگتن برای حضور در کنفرانس مجازی به اصطلاح دموکراسی به میزبانی جوبایدن رئیس جمهوری آمریکا، از شرکت در این برنامه خودداری کرد.

ناظران سیاسی در پاکستان تشدید جنگ سرد میان پکن و واشنگتن که از نظر اسلام‌آباد یک رویکرد خطرناک در منطقه و دارای تبعات منفی بر مشارکت قوی و تعاملات راهبردی پاکستان با چین می‌باشد را علل عدم حضور اسلام‌آباد در کنفرانس مجلس دموکراسی عنوان کردند، زیرا در میان دعوت شدگان به این برنامه خبری از روسیه و چین نبود.

دیدار عمران‌خان نخست وزیر پاکستان با هیات سناتورهای آمریکایی نیز درحالی انجام شد که وی روزهای اخیر ضمن انتقاد از تداوم مسدودیت دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا، نسبت به افزایش جنگ سرد میان آمریکا و چین هشدار داد و حتی آمادگی اسلام‌آباد را برای کمک به تنش‌زدایی میان این دو قدرت جهان اعلام کرد.

نخست وزیر پاکستان طی گفت‌وگو با هیات آمریکایی گفت: مشارکت عمیق تر و قوی تر بین پاکستان و آمریکا برای صلح، امنیت و رفاه منطقه و هر دو کشور مفید و حیاتی است.

وی درباره تحولات افغانستان نیز افزود: پاکستان و ایالات متحده باید تعامل عمیق تری برای پیشبرد اهداف مشترک صلح، ثبات و توسعه اقتصادی داشته باشند. عمران‌خان بر نیاز فوری به حمایت از مردم افغانستان با اتخاذ همه اقدامات ممکن برای جلوگیری از بحران انسانی و سقوط اقتصادی تاکید کرد.

فرمانده ارتش پاکستان نیز در دیدار اعضای کمیته‌های نیروهای مسلح و اطلاعات سنای آمریکا گفت: اسلام‌آباد مایل به حفظ تعامل سازنده دوجانبه با همه بازیگران منطقه است و آرزوی روابط صلح آمیز، متنوع و پایدار را دارد.

ژنرال باجوا همچنین بر ضرورت همگرایی جهانی در مورد افغانستان برای جلوگیری از بحران بشردوستانه و نیاز به تلاش های هماهنگ برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم این کشور تاکید کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما