آمریکا چهار شرکت و یک شهروند را تحریم کرد

کدخبر: 462169
اقتصادنیوز : وزارت خزانه داری از تحریم چهار شرکت تولید کننده مواد شیمیایی و یک شهروند چینی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به  نقل از ایرنا، انتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا برای دستگیری به نام "چوئن فات ییپ" ۵ میلیون دلار جایزه پیشنهاد می کند.

بلینکن مدعی شد این فرد یکی از بزرگ ترین تولید کننده های استروئیدهای آنابولیک در جهان است.

آمریکا مدعی است که اقدامات خود را در مورد مقابله با اپیدمی اعتیاد که روزانه صدها آمریکایی را می کشد، افزایش خواهد داد.

واشنگتن همچنین ادعا می کند که زنجیره تامین جهانی و شبکه های مالی را که به ورود مواد شیمیایی پیش ساز و مصنوعی روان گردان به آمریکا کمک می کند، مختل می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین دو گروه قاچاق مواد مخدر در مکزیک و یک گروه در برزیل را تحریم کرد و برای دستگیری چندین تن از رهبران این گروه ها ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرد.

پیش از این نیز روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که آمریکا هشت شرکت چینی از جمله شرکت DJI ( بزرگترین تولیدکننده تجاری پهپاد جهان) را به لیست سیاه سرمایه‌گذاری خود اضافه خواهد کرد.

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این شرکت ها را به خاطر نظارت و رهگیری فعالیت های اقلیت اویغور در فهرست سیاه " شرکت های نظامی- صنعتی" قرار می دهد.

براساس این اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا، سرمایه‌گذاران آمریکایی از سرمایه‌گذاری در شرکت های این فهرست که حدود ۶۰ مورد هستند، منع شده اند.

این اقدام در حالی از سوی آمریکا انجام شده است که  چند روز پیش آمریکا همچنین شرکت "سنس تایم‌ گروپ" چین که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند را نیز در فهرست سیاه قرار داد.

 آمریکا این شرکت را به ساختن برنامه‌هایی برای تشخیص قومیت افراد با تمرکز بر شناسایی اویغورها متهم کرد. این شرکت در بیانیه‌ای این اتهامات را بی اساس دانست و رد کرد.

آمریکا همچنین اخیرا در تازه ترین اقدام تحریم‌های گسترده‌ به اصطلاح حقوق بشری علیه دهها فرد و شرکت مرتبط با چین، میانمار، کره شمالی و بنگلادش اعمال کرد. سفارت چین در واشنگتن این اقدام آمریکا را به عنوان "مداخله جدی در امور داخلی چین و نقض جدی معیارهای روابط بین‌المللی" مردود دانست. سخنگوی سفارت چین تاکید کرد که این اقدام موجب صدمه شدید به روابط چین – آمریکا خواهد شد و از واشنگتن خواست این تحریم‌ها لغو شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما