کشف ​علائم امیکرون در افراد واکسینه‌شده کرونایی

کدخبر: 462365
اقتصادنیوز: عضو یک هیأت علمی دانشگاه گفت: پیش‌بینی می‌شود علائم ابتلا به سویه اومیکرون در واکسینه ‌شده‌ها و افراد دارای سابقه عفونت قبلی با ویروس کرونا خفیف‌تر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا، دکتر فروزان کریمی ایمونولوژیست افزود: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا  (CDC) اعلام کرد که اکثر این بیماران، علائم خفیفی مانند سرفه، گرفتگی بینی و خستگی دارند و یکی از مبتلایان به مدت ۲ روز در بیمارستان بستری شدند.

وی ادامه داد: علائم دیگری از جمله تهوع یا استفراغ، تنگی‌نفس یا مشکل در تنفس، اسهال و از دست ‌دادن حس چشایی یا بویایی نیز در این افراد گزارش شده‌است. 

کریمی ادامه داد: در این گزارش آمده است که تا روز دهم دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۹ آذرماه)، ۴۳ مورد بیمار مبتلا به کووید-۱۹ ناشی از سویه اومیکرون در آمریکا، شناسایی شده و اکثر این موارد بیماری در افرادی بوده که کاملاً واکسینه شده بودند و یک سوم از این تعداد، دز سوم واکسن (دز بوستر یا تقویتی) هم دریافت کرده بودند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: هرچند تعداد افراد مورد بررسی در این گزارش، اندک است؛‌ ولی همین یافته‌ها هم باعث این نگرانی شده‌اند که واکسن‌های کنونی ضد کووید-۱۹ ممکن است محافظت کمتری در برابر این سویه جدید داشته باشند.

 

کریمی افزود: همچنین در این گزارش اعلام شده در حالی که بسیاری از اولین موارد گزارش ‌شده اومیکرون، خفیف به نظر می‌رسند، اما بین عفونت و بروز پیامدهای شدیدتر این عفونت، فاصله زمانی وجود دارد.

این ایمونولوژیست تصریح کرد: از سوی دیگر باید توجه داشت که حتی اگر بیشتر موارد مبتلا، از نوع خفیف باشند، ولی این سویه بسیار مسری می‌تواند با درگیرکردن تعداد بسیار زیادی از افراد، سیستم های بهداشتی و درمانی را زمین‌گیر کند.

وی یادآور شد: مطالعات آزمایشگاهی منتشر شده در روزهای گذشته نشان می‌دهند که سویه اومیکرون، قدرت محافظتی ۲ دز واکسن فایزر (Pfizer-BioNTech) را کاهش می‌دهد؛ اگرچه دز سوم به احتمال زیاد این محافظت را بازیابی می کند.

این ایمونولوژیست خاطرنشان کرد: از هم اکنون، تعدادی از شرکت‌های واکسن‌سازی دنیا، شروع به انطباق واکسن‌های خود با سویه اومیکرون کرده‌اند تا واکسن‌های آنها بتوانند در برابر این سویه جدید هم مصونیت ایجاد کنند.

در حالی که متخصصان حوزه بهداشت مشغول مهار گونه دلتای ویروس کرونا بودند، یک گونه جدید از ویروس کرونا شناسایی شد که بسیار نگران‌کننده است. این گونه B.۱.۱.۵۲۹ یا اومیکرون نام دارد و با حدود ۵۰ جهش ژنتیکی، رکورد بیشترین تعداد جهش‌های ژنتیکی را به خود اختصاص داده است.

ظهور سویه جهش یافته ویروس کرونا موسوم به اومیکرون که اولین بار در آفریقای جنوبی و هنگ کنگ شناسایی شد و اکنون به دهها کشور سرایت کرده و نگرانی های تازه ای را برانگیخته است.

اطلاعاتی که تاکنون درباره این گونه جدید به دست آمده، نشان می‌دهد علایم آن مشابه سایر گونه‌های ویروس کرونا است که شامل تب، سرفه مستمر و از دست دادن حس چشایی یا بویایی است.

در حال حاضر محققان در حال مطالعه ساختار ژنتیکی و رفتار این گونه جدید بوده و در تلاش هستند شدت علایم ناشی از ابتلا به این گونه را ارزیابی کنند.

تیتر یک
  • تحلیلگران کیتکو پیش‌بینی کردند

    اقتصادنیوز: تحلیلگران و سرمایه‌گذاران،پیش‌بینی می‌کنند طلا در آینده‌ای نزدیک به سطح ۱۸۵۰ دلار برسد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما