بحران بزرگ زباله در محمودآباد مازندران!/تلنبار شدن ۲۰۰ تن زباله در سواحل

کدخبر: 462378
اقتصادنیوز: معاون فنی اداره حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه هنوز برخی شهرداران موضوعات مرتبط با پسماند را در اولویت قرار ندادند، تصریح کرد: همچنین مشکل زباله در محمودآباد را پیگیری کردیم که حدود ۲۰۰ تن زباله در کنار ساحل تلنبار شده که جابه‌جا خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس از مازندران، مشکل زباله مهم‌ترین مشکل مازندران است به‌طوری‌که جنگل‌ها، سواحل، حاشیه‌ها جاده‌ها، مراتع کوهستانی جایی‌ را سراغ نداریم که از عوارض و تاثیرات ناگوار زباله دور مانده باشد.

تلنبار شدن زباله‌ها در جنگل‌ها و سواحل استان مساله پسماند در استان را بیشتر جلوه‌گر کرده و شیرابه‌ها در دل جنگل‌ها و یا سواحل روان شده و سفره‌های زیرزمینی آغشته به آنها شده که بلای جان گیاهان و جانوران و در نهایت خود انسان شده است.

مازندران ۲۸ مرکز دفن سنتی زباله دارد که در این میان وضعیت بعضی از سایت‌‌های دفع زباله در قائم شهر و محمودآباد و جنگل شیرگاه که نشان می‌دهد این زباله‌ها بدون رعایت اصول بهداشتی در مکان‌‌هایی غیر استاندارد دفن شده و شیرآبه آنها به آب رودها و آب‌های زیر زمینی و دریا نفوذ می‌کند و موجب آلودگی شیمایی محیط زیست می‌شود که در ارتباط با آخرین پیگیری‌ها علی‌اکبر یداللهی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: در ارتباط با قائمشهر اخطارهای لازم داده شده که پیگیری کردیم و اخیرا بحث آهک‌پاشی در دستور کار قرار گرفت.

*ضرورت مدیریت شیرابه زباله در قائمشهر

وی با بیان اینکه هنوز مدیریت شیرابه در منطقه صورت نگرفت، اضافه کرد: در جلسه‌ای که با شهردار قبلی داشتیم اعلام شد تا عید کارهای تصفیه شیرابه انجام خواهد شد ولی الان با گذشت دو ماه هنوز اقدامی صورت نگرفته که با پیگیری اقدام قانونی با جدیت بیشتری انجام شود.

*هنوز موضوع پسماند اولویت برخی شهرداران نیست

معاون فنی اداره حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه هنوز برخی شهرداران موضوعات مرتبط با پسماند را در اولویت قرار ندادند، تصریح کرد: همچنین مشکل زباله در محمودآباد را پیگیری کردیم که حدود ۲۰۰ تن زباله در کنار ساحل تلنبار شده که جابه‌جا خواهد شد.

*عذرخواهی از مردم شیرگاه

یداللهی با بیان اینکه در ارتباط با حل مشکل زباله در شیرگاه اقدام قانونی انجام شد، اظهار کرد: هم مکان دپوی زباله اشباع شده و هم حصارکشی نشده است و هم در نزدیکی روستایی است که هم علیه شهردار قبلی و جدید بحث پیگیری‌های قانونی در دستور کار قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه باید تکلیف این موضوع مشخص شود، خاطرنشان کرد: بنده به‌عنوان ناظر از مردم عذرخواهی می‌کنم باید در این زمینه تمیدات لازم از جمله حصارکشی در دستور کار قرار گیرد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه موضوع زباله شیرگاه در اولویت قرار دارد، گفت: جلسه‌ای فرماندار برای تعیین تکلیف شهردارخواهیم داشت.

*راه‌اندازی کمپوست نور در دهه فجر

یداللهی با بیان اینکه بیش از ۴۰ روز است که کمپوست بهشهر راه افتاده است، اظهار کرد: همچنین سیستم آلودگی و تصفیه شیرابه کارخانه زباله‌سور نوشهر درحال راه‌اندازی است.

وی با اشاره به راه‌اندازی کمپوست نور در دهه فجر امسال، گفت: مدیریت و سامان‌دهی معضل زباله مستلزم عزم ملی و نیاز به اعتبار ۲هزار میلیارد تومانی دارد که لازم است در این زمینه از همه ظرفیت‌ها بهره‌گیری شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما