خبر اوکراین از تولید مشترک پهپاد با ترکیه

کدخبر: ۴۶۴۴۴۹
«آندری یرماک» رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین از تولید مشترک پهپاد بیرقدار ترکیه در اوکراین خبر داد.
خبر اوکراین از تولید مشترک پهپاد با ترکیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین از آغاز تولید مشترک پهپاد بیرقدار با ترکیه خبر داد.

«آندری یرماک» رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین از تولید مشترک پهپاد بیرقدار ترکیه در اوکراین خبر داد.

وی طی سخنانی گفت: «ما در حال توسعه همکاری با ترکیه هستیم و تولید پهپاد "بیرقدار TB2" ترکیه در اوکراین را آغاز کرده‌ایم».

بر اساس گزارش‌ها، دولت اوکراین زمینی را برای ساخت این پهپادها درون کشورش در اختیار ترکیه قرار داده است. 

پهپادهای بیرقدار ترکیه اولین بار در ماه اکتبر توسط ارتش اوکراین علیه توپخانه منطقه جدایی طلب دونباس در شرق اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است.

سایت تولید پهپادهای بیرقدار که در استانبول مستقر است از سال 2019 تا کنون دهها پهپاد به همراه موشکها و ایستگاههای کنترل آن به اوکراین فروخته است.

فروش پهپادهای تهاجمی ترکیه به اوکراین خشم و اعتراض مقامات روسیه را برانگیخته است. 

چندی پیش «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از استقرار پهپادهای تهاجمی اوکراین در مرزهای این کشور شدیدا انتقاد کرد. پیش از آن نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور نیز در گفت‌وگو با «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه درباره تجهیز نظامی اوکراین توسط ترکیه هشدار داده بود. 

علاوه بر این، به گفته مقامات ترکیه‌ای، آنکارا و کی‌یف در زمینه همکاری برای تولید راکتهای فضاپیما مشابه راکتهای «زنیت-2» اوکراین توافقنامه‌ای به امضا رسانده‌اند.

تولید این لانچرها می‌تواند به توسعه موشکهای بالستیک ترکیه نیز کمک کند هرچند که مقامات آنکارا می‌گویند قصدی برای آن ندارند. 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید