زنان 40 سال به بالا حتما این آزمایش را انجام بدهند

کدخبر: 464845
متخصص زنان و زایمان گفت:توصیه می‌شود از سنین 40 سالگی، خانم‌ها هر سال آزمایش ماموگرافی انجام دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، مژگان یزدیان،جراح و متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو در خصوص شیوع «سرطان سینه در بین خانم‌ها»،گفت: در بحث سرطان سینه اولین کاری که ما باید مدنظر خود قرار دهیم پروسه غربالگری و تشخیص زودرس سرطانهاست. توصیه می‌شود از سنین 40 سالگی، خانم‌ها هر سال در برنامه خود ماموگرافی داشته باشند.

وی افزود:افرادی که سابقه خانوادگی یا در اقوام درج یک خود سرطان سینه داشته‌اند حتما آزمایش غربالگری را از سنین 35 سالگی و هر سال یک بار انجام دهند.

این جراح و متخصص زنان و زایمان اضافه کرد: در صورتی که خانم‌های زیر سنین 35 سالگی احساس لمس توده یا درد پستان داشتند باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند. 

یزدیان ادامه داد:باید توجه کرد احساس درد سینه در این سنین بیشتر به خاطر تاثیرات هورمونی تخمدان است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و با مصرف دارو این مشکل قابل درمان است؛  ما به بیماران توصیه می‌کنیم هر شش ماه سونوگرافی را انجام دهند.

وی بیان کرد:بیماری 50 ساله مراجعه کرده است که تا این سن ماموگرافی انجام نداده‌است و هیچ‌گونه مشکلی نداشته و مجدد توصیه من به همه خانم‌ها انجام ماموگرافی است. نباید منتظر به وجود آمدن مشکل یا لمس توده‌های بزرگ در سینه باشیم؛سرطان سینه اگر پیشرفت کند راه‌های درمانی محدودتر و سخت‌تر می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما