چرا خفاش‌ها بیمار نمی‌شوند؟

کدخبر: ۴۶۶۱۶۴
محققان تاکنون با این موضوع که خفاش‌های وحشی زنده سوژه‌های تحقیقاتی مناسبی نیستند مواجه بودند به همین دلیل برای غلبه بر این مانع، برای اولین بار، محققان ارگانوئیدهای روده خفاش روزت(rousette bat) را پرورش دادند.
چرا خفاش‌ها بیمار نمی‌شوند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، تی ای اعلام کرد، محققان دانشگاه توکیو اخیرا به بررسی خفاش‌ها پرداختند تا دریابند چرا خفاش‌ها با ویروس‌ها زندگی می‌کنند اما بیمار نمی‌شوند.

خفاش‌ها به عنوان یکی از منابع طبیعی ضروری در شیوع ویروس‌های نوظهور مختلف مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی، کروناویروس مرس، ویروس هندرا، ویروس ابولا، ویروس ماربورگ و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(که باعث بیماری‌های شدید می‌شوند)، شناخته می‌شوند.

یک خفاش می‌تواند بدون آنکه بیمار شود، میزبان این ویروس‌ها باشد. اینکه چرا خفاش‌ها می‌توانند با ویروس‌های بسیار زیادی زندگی کنند اما خودشان بیمار نشوند، یکی از اسرار بزرگ ویروس‌شناسی باقی مانده است و حل این معما با همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ نیز بیش از پیش ضروری شده است.

بسیاری از محققان با انجام آزمایشات مختلف سعی دارند تا دریابند که چرا خفاش‌ها می‌توانند همزمان با بسیاری از ویروس‌ها زندگی کنند اما به بیماری‌ها آلوده نشوند. درک این موضوع می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا خطر ابتلای انسان‌ها به بیماری‌های عفونی را که تا به امروز با آنها دست و پنجه نرم کرده‌اند کاهش دهند.

محققان تاکنون با این موضوع که خفاش‌های وحشی زنده سوژه‌های تحقیقاتی مناسبی نیستند مواجه بودند به همین دلیل برای غلبه بر این مانع، برای اولین بار، محققان ارگانوئیدهای روده خفاش روزت(rousette bat) را پرورش دادند.

محققان با موفقیت ارگانوئیدهای روده‌ای نوعی خفاش میوه‌خوار به نام "Rousettus leschenaultia" را پرورش دادند و روی آن آزمایشاتی انجام دادند. از آنجا که خفاش‌ها حیوانات وحشی هستند نمی‌توانند مانند خوک و موش گزینه خوبی برای انجام آزمایشات باشند از این رو، بیشتر آزمایش‌ها باید روی رده‌های سلولی گرفته شده از آنها انجام شود.

"توتمو اوماتسو"(Tsutomu Omatsu) یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد مرکز اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی و تحقیقات پیشگیری در دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو گفت: اگر بتوان کاملا بر این موانع و آزمایش بر  روی خفاش‌های زنده غلبه کرد، روابط ویروس و خفاش را می‌توان درک کرد که این امر به کاهش بیماری و مرگ انسان منجر می‌شود.

طی این مطالعه محققان خفاش‌های Rousette را انتخاب کردند چراکه آنها نوعی خفاش میوه‌ خوار هستند و تصور می‌شود این خفاش‌ها منبع طبیعی ویروس‌های خانواده فیلوویروس(filovirus) از جمله ویروس‌های ابولا و ماربورگ هستند. چندین گونه از روباه‌های پرنده در جنوب شرقی آسیا و استرالیا نیز میزبان(PRV) که باعث بیماری تنفسی در انسان می‌شود، هستند. روباه پرنده نوعی خفاش است. سر این خفاش شباهت زیادی به سر روباه دارد. به همین سبب به این نام خوانده می‌شود.

محققان ابتدا باید محیطی بهینه برای رشد سلول‌های روده خفاش پیدا می‌کردند. آنها این کار را با کشت ارگانوئیدها با ۹ مکمل رشد مختلف انجام دادند. از این ۹ مورد، سه مورد پس از هفت روز به رشد و تکثیر سلول‌ها منجر شد.علاوه بر این، ارگانوئیدهای روده‌ای خفاش rousette که با این سه مکمل رشد کرده بودند، عمر طولانی و تکثیر فعالی داشتند.

محققان گفتند این ارگانوئید در تلقیح تجربی نسبت به (PRV) حساسیت نشان دادند اما نسبت به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ حساسیت نشان نداد. این ارگانوئید می‌تواند ابزار مفیدی برای توضیح مکانیسم‌های شیوع ویروس‌های نوظهور مرتبط با خفاش rousette مانند ابولا و ویروس ماربورگ باشد.

محققان با تولید موفقیت آمیز ارگانوئیدهای خفاش برای اولین بار و آزمایش بر روی آن، اکنون می‌خواهند ترفند خود را بر روی اندام‌های روباه پرنده مانند ریه‌ها، کبد و کلیه‌ها تکرار کنند. سپس این آن بافت‌ها را با ویروس‌های بسیار بیماری‌زا آلوده کنند تا بیان ژن آنها را تجزیه و تحلیل کنند.

یافته‌های این مطالعه اخیر در مجله "Molecular Sciences" منتشر شد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید