دست رد واشنگتن به سینه عربستان برای یک درخواست فوری درباره بن سلمان

کدخبر: ۴۶۶۳۵۱
وزارت خارجه عربستان درخواستی را به وزارت خارجه آمریکا برای دادن مصونیت به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به خاطر ترس و نگرانی از وقوع یک حادثه بد در نزاع قضایی با سعد الجبری، مسؤول اطلاعاتی سابق عربستان در مقابل دستگاه قضایی آمریکا ارائه کرد.
دست رد واشنگتن به سینه عربستان برای یک درخواست فوری درباره بن سلمان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سایت سعودی لیکس اعلام کرد، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که واشنگتن درخواست فوری عربستان برای دادن مصونیت به ولیعهد این کشور به دنبال تحولات اخیر در نزاع قضایی با مسؤول سابق سازمان اطلاعات عربستان را رد کرد.

وزارت خارجه عربستان درخواستی را به وزارت خارجه آمریکا برای دادن مصونیت به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به خاطر ترس و نگرانی از وقوع یک حادثه بد در نزاع قضایی با سعد الجبری، مسؤول اطلاعاتی سابق عربستان در مقابل دستگاه قضایی آمریکا ارائه کرد.

به گفته منابع، وزارت خارجه آمریکا، این درخواست را رد و اعلام کرد که محمد بن سلمان رئیس جمهوری نیست که به او مصونیت داده شود و علاوه بر این پرونده شکایتی علیه وی وجود دارد که در دادگاه‌ها درحال بررسی است.

روز شنبه منابع دیپلماتیک اعلام کردند که محمد بن سلمان تحرکات خود و حمایتش از گروه‌های لابی در آمریکا را در نزاع قضایی با مسؤول سابق اطلاعاتی عربستان افزایش داده است.

محمد بن سلمان دستوری را برای دفتر پادشاهی درباره حمایت مالی از گروه‌های لابی نزدیک به عربستان در واشنگتن برای حمایت از موضع وی در مقابله با الجبری صادر کرده است.

به گفته این منابع، محمد بن سلمان دیگر به کادر وکلای آمریکایی که از او در مقابل دستگاه قضایی آمریکا دفاع می‌کنند اعتماد ندارد.

این مساله پس از آن صورت می‌گیرد که "ناتانیل گورتون"، قاضی دادگاه منطقه‌ای ماساچوست آمریکا، شکایت هولدینگ دولتی سعودی "SCAB" علیه سعد الجبری، مشاور امنیتی سابق عربستان را رد کرد.

قاضی این پرونده در این باره تصریح کرد: دادگاه متقاعد نشده است بدون استفاده از مطالبی که دولت آمریکا آنها را اسرار محرمانه دولتی می‌داند در این پرونده حکم کند.

وی گفت: پرونده SCAB همچنین هیچ مبنایی در قوانین فدرال یا ماساچوست ندارد.

دادگاه اعلام کرد؛ مداخله‌ای که به ندرت توسط دولت آمریکا انجام می‌شود، مانع از پیگیری این پرونده شد.

این حکم دادگاه ماساچوست در واقع شکستی برای دولت عربستان سعودی و به ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم دوفاکتوی این کشور محسوب می‌شود.

الجبری یک مقام ارشد سابق ضدتروریسم عربستان است که روابط نزدیکی با سازمان سیا در آمریکا داشته است. قانونگذاران آمریکایی پیشتر به او از بابت نجات جان صدها آمریکایی اعتبار داده‌اند. او یک عنصر واسط کلیدی بین آژانس‌های جاسوسی غربی و دستگاه اطلاعاتی عربستان محسوب می‌شده است.

وی بعد از سرنگون شدن رئیس سابقش یعنی محمد بن نایف، از عربستان گریخت و در سال ۲۰۱۸ وارد کانادا شد و هم اکنون نیز در آنجا اقامت دارد.

پیشتر یک منبع آگاه گفته بود که وفاداری جبری به بن نایف و نیز اِشراف چند دهه‌ای او به فعالیت‌های داخلی وزارت کشور عربستان او را هدف محمد بن سلمان قرار داده است.

الجبری اوت ۲۰۲۰ شکایتی را در مقابل یک دادگاه آمریکایی علیه محمد بن سلمان ارائه و وی را متهم کرد که تیمی را برای ترورش به کانادا فرستاده بود.

در شکایت الجبری آمده است که محمد بن سلمان نمی‌گذارد دو فرزندش ساره و عمر عربستان را ترک کنند و اکنون در حبس هستند. همچنین در این شکایت آمده است که دبی به صورت محرمانه داماد الجبری را به عربستان تحویل داده و در معرض شکنجه برای اعتراف قرار گرفته است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید