گفتگوی تلفنی بلینکن با همتای چینی خود علیه روسیه

کدخبر: 472018
اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا با همتای چینی خود علیه مواضع روسیه در اوکراین گفتگوی تلفنی برقرار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در حالی که اتهام‌زنی‌های واشنگتن و متحدانش علیه روسیه درباره اوکراین ادامه دارد، آنتونی بلینکن و وانگ یی وزرای خارجه آمریکا و چین تماس تلفنی برقرار کردند.

بعد از گفت‌و‌گوی تلفنی وزرای خارجه آمریکا و همتای چینی او وزارتخانه‌های خارجه دو کشور در بیانیه‌هایی جداگانه درباره این رایزنی تلفنی توضیحاتی دادند. طبق این بیانیه‌ها محور اصلی رایزنی دو طرف، درباره تنش‌های اخیر بر سر اوکراین بوده است.

طبق روایت وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن با وانگ یی وزیر خارجه چین علیه «تجاوزگری روسیه علیه اوکراین» گفت‌و‌گو و اتهام‌زنی‌های مقام‌های واشنگتن و برخی از متحدانش علیه مسکو را یک بار دیگر تکرار کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «بلینکن وزیر (خارجه ایالات متحده آمریکا)بر خطرات امنیتی و اقتصادی جهانی ناشی از تجاوز بیشتر روسیه به اوکراین تأکید کرد و گفت که کاهش تنش و دیپلماسی راه مسئولانه پیش رو است».

وزارت خارجه آمریکا همچنین خبر داد، بلینکن و وانگ یی «در مورد چگونگی پیشبرد کار مشترک (آمریکا و چین) پس از دیدار مجازی ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۴ آبان ۱۴۰۰) رئیس‌جمهور بایدن با رئیس‌جمهور شی (جین پینگ) از جمله در مورد مدیریت ریسک استراتژیک، امنیت سلامت، و تغییرات آب و هوا تبادل نظر کردند».

وزارت خارجه چین هم درباره رایزنی تلفنی وانگ یی وزیر خارجه این کشور با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی بیانیه صادر کرد. پکن در این بیانیه خبر داد، وانگ یی به آنتونی بلینکن گفته است که از نظر دولت چین، «نگرانی‌های امنیتی منطقی روسیه باید به طور جدی لحاظ و برطرف شوند».

رایزنی ضد روسی آنتونی بلینکن با وزیر خارجه چین در شرایطی انجام شده که هفته‌های اخیر مقام‌های آمریکایی و برخی متحداشن بارها مدعی تدارک روسیه برای حمله به اوکراین شده‌اند؛ اتهامی که مسکو بارها آن را به شدت رد کرده است.

مقام‌های ارشد مقام‌های ارشد روسیه ضمن رد اتهام‌زنی‌ها درباره تدارک مسکو برای حمله به اوکراین، به مسئولان آمریکا، متحدان اروپایی و دولت غربگرای اوکراین آنها درباره تبعات جدی عضویت اوکراین در ناتو هشدار داده‌اند.

تیتر یک
  • در نظرسنجی کیتکونیوز مطرح شد

    اقتصادنیوز: تحلیلگران کیتکونیوز به آینده طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند و پیش‌بینی می‌کنند این فلز گرانبها شاهد افزایش…

از دست ندهید
فلای تودی